Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Przewodnik dla początkujących

[Artykuł sponsorowany]

8.05.2024, 09:03, akt. 09:05


Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Przewodnik dla początkujących
Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Przewodnik dla początkujących

Systematyczne oszczędzanie pieniędzy może zapewnić bezpieczniejszą przyszłość finansową. Zadanie to, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest trudne do wykonania – trzeba jedynie dowiedzieć się zawczasu, od czego prawidłowo zacząć.

Dlaczego warto oszczędzać?

Wszystkie jednostki powinny dążyć do osiągnięcia stanu bezpieczeństwa finansowego. Oszczędności mogą zapewnić niezbędną pomoc w przypadku wystąpienia niespodziewanych wydatków, np.:

  • nagłych wizyt lekarskich;
  • remontów domów;
  • napraw samochodów.

Pieniądze odłożone na czarną godzinę pozwalają wówczas uniknąć zadłużenia (wskutek kredytów i pożyczek oraz tzw. chwilówek).

Oszczędzanie można uznać za kluczowe podczas próby realizowania długoterminowych celów finansowych. Bezpiecznie ulokowane pieniądze przydadzą się przede wszystkim podczas zakupu własnego domu, mieszkania lub pojazdu.

Warto wspomnieć również o tym, że kultura oszczędzania sprzyja rozwojowi zdrowych nawyków finansowych, w tym m.in. planowania budżetu, kontrolowania wydatków i przemyślanego inwestowania. Umiejętności te są nieocenione w każdym aspekcie życia.

Innymi słowy, istnieje naprawdę wiele różnych powodów, dla których warto rozpocząć oszczędzanie możliwie wcześnie.

Ocena zarobków i wydatków

Proces oszczędzania należy zacząć od stworzenia oceny zarobków i wydatków. To fundamentalny krok – pozwala dogłębnie zrozumieć własne możliwości finansowe. Trzeba zastanowić się nad wszystkimi regularnymi przypływami i wypływami pieniężnymi.

Konieczne będzie wzięcie pod uwagę dochodów np. z tytułu:

  • pracy;
  • freelance'u;
  • wynajmu nieruchomości;
  • inwestowania.

Następnie należy je zsumować i zestawić z kluczowymi opłatami cyklicznymi, np.:

  • rachunkami;
  • wydatkami na jedzenie, transport i rozrywkę;
  • kosztami ewentualnych leków.

Zapewni to pełen obraz ilości dysponowanych pieniędzy w ciągu każdego miesiąca.

Po zebraniu tych danych, obszary oszczędnościowe da się z łatwością identyfikować. Może okazać się np. że sensownym rozwiązaniem będzie redukcja niepotrzebnych wydatków albo znalezienie tańszych alternatyw dla drogich usług i produktów.

Ponadto takie działanie uczy sprawnego ustalania priorytetów życiowych. Czasami należy zrezygnować z jednego, aby móc cieszyć się drugim.

Ustalanie realistycznych celów oszczędnościowych

Następny krok stanowi ustanowienie realistycznych celów oszczędnościowych. Powinny być dostosowane do własnych potrzeb i możliwości – w innym przypadku szybko staną się zniechęcające (ze względu na brak widocznych efektów oszczędzania).

Koniecznie trzeba określić rodzaj celu. Może to być np. stworzenie poduszki bezpieczeństwa lub zakup domu, a nawet nowego sprzętu AGD/RTV. Nie ma tu złych odpowiedzi. Potem należy zastanowić się nad wysokością poszczególnych kwot, które będzie się przeznaczać każdego miesiąca do puli oszczędności.

Przykładowo fundusz awaryjny powinien wystarczyć na trzy miesiące standardowych wydatków danego gospodarstwa domowego. Można np. postarać się o stworzenie go w rok lub dwa lata. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, aby rozciągnąć ten proces jeszcze bardziej w czasie (niektórzy mogą potrzebować na to trzech albo nawet czterech lat).

Wszystkie cele warto podzielić na mniejsze. Osoby chcące oszczędzić 5 tysięcy zł na wakacje w ciągu roku, powinny skupić się na odkładaniu ok. 417 zł miesięcznie – taki sposób zarządzania finansami staje się po pewnym czasie intuicyjny. Dzięki niemu można będzie szybko dowiedzieć się np. o wysokości kwoty nadpłaty w lutym, która została spowodowana nieplanowaną niedopłatą w styczniu (drobne potknięcia nie skończą się w takim przypadku koniecznością rezygnowania z marzeń).

Wykorzystywanie promocji bankowych

Skuteczne oszczędzanie mogą przyspieszać ciekawe oferty promocyjne i rabatowe. Do takich można zaliczyć m.in. niektóre propozycje bankowe. Dostępne są np. usługi zapewniające premie gotówkowe za otwarcie nowego konta osobistego (po spełnieniu określonych warunków umowy).

Aby szybko je identyfikować i móc z nich korzystać, wystarczy śledzić aktualne propozycje na bieżąco. W tym celu warto odwiedzić adres https://zgarnijpremie.pl/. Znajduje się tam spis wszystkich nowych i atrakcyjnych kampanii marketingowych poszczególnych banków.

Uwaga! Koniecznie trzeba czytać dokładnie i ze zrozumienie wszystkie warunki podpisywanych umów. Mogą one wymagać np. utrzymania minimalnego salda na rachunku lub wykonania określonej liczby transakcji w ciągu pojedynczego miesiąca.

Podstawy zarządzania pieniędzmi podczas oszczędzania

Zarządzanie pieniędzmi podczas oszczędzania wymaga dyscypliny i dobrze przemyślanego planu. Wszystkie wydatki należy dzielić na konieczne i opcjonalne – pomoże to w sprawnym określeniu dodatkowych pieniędzy potrzebnych do osiągnięcia celu.

Budżet nie może być zbyt restrykcyjny. Powinien przewidywać pewną elastyczność i pozwalać na pokrycie nieoczekiwanych wydatków bez naruszania celów oszczędnościowych. Innymi słowy, lepiej oszczędzać małe kwoty długo i regularnie, niż duże raz na jakiś czas.

Oczywiście, należy bezwzględnie poruszyć ważny temat. Osoby zadłużone powinny skupić się na wyeliminowaniu zobowiązań przed próbą oszczędzania. W ten sposób pozbędą się kosztownych odsetek i będą mogły bezpiecznie odkładać większe sumy.

Narzędzia i aplikacje wspierające oszczędzanie

Potrzebne będą przede wszystkim konta oszczędnościowe i mobilne aplikacje niezbędne do ich obsługi. Dzięki temu można kontrolować na bieżąco swoje postępy, a nawet ustawić cykliczne przelewy automatyczne. Wówczas małe kwoty pieniędzy są transferowane jako oszczędności bez konieczności ingerencji ze strony oszczędzającego. Bywa to naprawdę wygodnym rozwiązaniem (zwłaszcza dla osób mających skłonności do zapominania o sprawach tego typu).

Oszczędzanie pieniędzy nie musi być skomplikowane ani obciążające. Przy właściwym podejściu i wykorzystaniu dostępnych narzędzi każdy może zbudować solidne fundamenty finansowe, zapewniające bezpieczeństwo i stabilność na przyszłość.


 
 

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok