Piękny ogród sposobem na zdrowie. Uprawiaj warzywa i kwiaty dla lepszej kondycji i samopoczucia

[Artykuł sponsorowany]

14.05.2024, 13:48, akt. 14:25


Piękny ogród sposobem na zdrowie. Uprawiaj warzywa i kwiaty dla lepszej kondycji i samopoczucia, foto:https://www.shutterstock.com
Piękny ogród sposobem na zdrowie. Uprawiaj warzywa i kwiaty dla lepszej kondycji i samopoczucia, foto:https://www.shutterstock.com

Kiedyś ogrodnictwo postrzegano jako sposób na produkcję pożywienia czy wyhodowania przydatnych kwiatów. Obecnie jest to działalność, która ma znacznie szersze znaczenie. W ogrodnictwie znajdziemy wspaniałą metodę na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną czy lepsze kontakty społeczne. Odkrywamy, jak praca w ogrodzie może pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

foto:https://www.shutterstock.com

Wzmocnienie ciała 

Praca w ogrodzie wymaga zaangażowania całego ciała. Grabienie, przycinanie, kopanie i sadzenie to ćwiczenia, w których wykorzystujemy wiele partii mięśni. Można je porównać do pobytu na siłowni i wykonaniu treningu aerobowego. Regularne prace ogrodnicze poprawiają kondycję, zwiększają masę mięśniową, pomagają nabrać większej elastyczności.Udowodniono, że pielęgnacja ogrodu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i poprawy funkcjonowania serca. Prace w otoczeniu zieleni redukują stres, co ma wpływ na zdrowie układu krążenia. Powtarzające się czynności, które wykonujemy w ogrodzie, zwiększają ogólną wytrzymałość organizmu. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych. Prace, takie jak wysiewanie nasion są szczególnie korzystne dla utrzymania zdolności manualnych. Precyzja i koordynacja ruchowa dłoni i palców jest bardzo ważna dla seniorów. Ponadto siew nasion to czynność, która może złagodzić objawy reumatyzmu czy artretyzmu.

foto:https://www.shutterstock.com

Terapia dla ducha 

Przebywanie wśród roślin i praca z nimi poprawia nastrój i relaksuje. Widoczne rezultaty i kontakt z naturą skutkują obniżeniem kortyzolu, potocznie nazwanego hormonem stresu. Prace ogrodnicze są zalecane również przy depresji i terapii lęków. Działania w ogrodzie odciągają uwagę od codziennych problemów, stymulują zmysły i przynoszą wiele satysfakcji z efektów. Np. wysiewanie nasion kwiatów i warzyw czy ziół wymaga skupienie się na tym, co tu i teraz. Ogrodnictwo to także zachęta do wyzwań, ciągłego zdobywania wiedzy i eksperymentowania. Przynosi to osobiste zadowolenie, które może wpłynąć na podniesienie poczucia własnej wartości. Zrealizowanie celu czy wyhodowanie własnych, zdrowych warzyw to świetny powód do dumy.

foto:https://www.shutterstock.com

Relacje społeczne 

Powoli do naszej rzeczywistości wkradają się lokalne projekty ogrodów społecznych, które pomagają w nawiązaniu kontaktów z sąsiadami i zawieraniu nowych znajomości. Starszą formą tej działalności są ogródki działkowe, które też są pomocne w zachowaniu zdrowia społecznego. Fantastycznym aspektem ogrodnictwa jest edukacja. Możliwość przekazania wiedzy i wspólne działania dzieci z dorosłymi przynoszą wiele korzyści. Uczy to odpowiedzialności, szacunku do natury i cierpliwości.

Praca w ogrodzie oferuje wiele korzyści poza poprawą estetyki otoczenia. Aktywność fizyczna w pięknym krajobrazie przynosi profity dla kondycji, psychiki i więzi społecznych. Bez znaczenia jest, czy masz wielki ogród, czy kilka doniczek na balkonie. Czas spędzony wśród zieleni, kolorowych kwiatów i pachnących ziół to genialny w swojej prostocie sposób na poprawę jakości życia.


foto:https://www.shutterstock.com


 
 

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok