Stomatologia zachowawcza - klucz do zdrowego uśmiechu

[Artykuł sponsorowany]

23.05.2024, 10:18, akt. 10:19


Stomatologia zachowawcza - klucz do zdrowego uśmiechu
Stomatologia zachowawcza - klucz do zdrowego uśmiechu

Stomatologia zachowawcza, znana również jako stomatologia konserwacyjna, jest dziedziną stomatologii, która koncentruje się na zapobieganiu, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób zębów. Jej głównym celem jest utrzymanie naturalnych zębów w jak najlepszym stanie przez całe życie pacjenta. Poniżej przedstawiamy główne aspekty i zabiegi stomatologii zachowawczej, które pomagają w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu.

Profilaktyka i regularne wizyty kontrolne

Podstawowym elementem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka, czyli działania mające na celu zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Regularne wizyty kontrolne u dentysty, zalecane co najmniej dwa razy w roku, pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie wszelkich nieprawidłowości. Profesjonalne czyszczenie zębów, które obejmuje usuwanie kamienia nazębnego i osadu, jest kluczowe w zapobieganiu próchnicy i chorobom dziąseł. Fluoryzacja, czyli zabieg polegający na nałożeniu na zęby preparatu zawierającego fluor, wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na próchnicę. Lakowanie bruzd, zabezpieczające zęby trzonowe i przedtrzonowe specjalnym lakierem, chroni przed próchnicą w trudno dostępnych miejscach.

Nowoczesne metody diagnostyczne

Stomatologia zachowawcza opiera się na nowoczesnych metodach diagnostycznych, które umożliwiają wykrycie chorób zębów i dziąseł na wczesnym etapie. Przegląd stomatologiczny obejmuje ocenę stanu jamy ustnej za pomocą lusterka i sondy, a RTG zębów, czyli zdjęcia rentgenowskie, pozwalają na dokładną ocenę stanu zębów, korzeni oraz struktur otaczających. Kamera wewnątrzustna to urządzenie umożliwiające szczegółowe obejrzenie wnętrza jamy ustnej na ekranie monitora, co ułatwia pacjentowi zrozumienie stanu jego zębów. Porady na temat m.in. przygotowania się do wizyty znajdziesz tu: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/leczenie-i-zabiegi/stomatologia-zachowawcza.

Leczenie próchnicy i chorób przyzębia

Próchnica zębów jest najczęstszą chorobą, z którą borykają się pacjenci stomatologiczni. Stomatologia zachowawcza oferuje skuteczne metody leczenia próchnicy, które pozwalają na zachowanie naturalnych zębów. Wypełnienia kompozytowe polegają na usunięciu zmienionych próchnicowo tkanek zęba i odbudowie jego kształtu przy użyciu materiału kompozytowego, który doskonale imituje naturalny kolor zęba. Inlay i onlay to wkłady koronowe wykonane z porcelany lub kompozytu, stosowane w przypadku większych ubytków, które wymagają bardziej precyzyjnej rekonstrukcji.

Kiedy próchnica penetruje głębiej, docierając do miazgi zęba, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, czyli endodoncji. Leczenie to polega na usunięciu zakażonej miazgi, oczyszczeniu kanałów zębowych z zakażonych tkanek, dezynfekcji kanałów oraz ich wypełnieniu materiałem uszczelniającym, co zapobiega ponownemu zakażeniu.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także leczenie chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i przyzębia. Zabiegi te mają na celu usunięcie kamienia i osadu, zarówno nad-, jak i poddziąsłowego. Scaling i root planing, czyli głębokie oczyszczanie korzeni zębów, są standardowymi procedurami. Leczenie farmakologiczne, stosowanie środków antybakteryjnych, pomaga w zwalczaniu infekcji i zapobieganiu ich nawrotom.


 
 

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok