Gdzie na wakacje w 2024r. Kilka pomysłów

[Artykuł sponsorowany]

28.05.2024, 09:07, akt. 09:08


Gdzie na wakacje w 2024r. Kilka pomysłów
Gdzie na wakacje w 2024r. Kilka pomysłów

Wakacyjny wypoczynek jest wydarzeniem, na które czeka się przez cały rok i planuje się z dużym wyprzedzeniem. Nie trzeba wyruszać na Karaiby, żeby przyjemnie spędzić czas nad morzem. Polskie morze gwarantuje różnorodne możliwości wypoczynku zarówno dla tych, którzy chcą się okopać w piaszczystym grajdołku, a wieczorem spędzić czas przy grillu i ognisku, jak i dla tych, którzy wolą ruch, aktywność i poznawanie nowych miejsc.

Słońce i woda to najczęstsze skojarzenia z wakacyjnym wypoczynkiem. Wszystko to można znaleźć nad polskim morzem przeplatane chmurami i deszczem, które dają wytchnienie od letnich upałów i możliwość poznania okolicy. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby zapewnić sobie wakacje pełne niezapomnianych wrażeń. Dużo takich atrakcji zapewnia środkowy odcinek liczącego 524 km (bez Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Wiślanego) polskiego wybrzeża Bałtyku. Zobacz poniżej kilka propozycji na wakacje nad morzem (zobacz noclegi na www.e-wczasy.pl/noclegi/nad-morzem ).

Wicie

Ta maleńka wioska nie ma nawet stu stałych mieszkańców. Położona między Darłowem i Jarosławcem w obrębie Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego zapewnia dostęp do stosunkowo odludnej plaży oraz przybrzeżnego Jeziora Kopań. Sporty wodne, wędkarstwo, przejażdżki rowerowe, piesze spacery wśród aromatu sosnowych lasów i morskiej bryzy to coś w sam raz dla tych, którzy nie lubią się nudzić, a jednocześnie chcieliby spędzić wakacje w spokoju i ciszy. Wicie nie są jeszcze przesycone kioskami z tandetnymi pamiątkami i wszechobecnymi smażalniami ryb. Kilka sklepów, barów i restauracji w zupełności zaspokaja potrzeby tutejszych gości. Przewidziano też miejsca dla zabaw dla najmłodszych i ćwiczeń ruchowych dla starszych.

Ustka

Ustka jest nadmorskim kurortem o bogatej historii. Położenie u ujścia Słupi od dawna sprzyjało rozwojowi osady rybackiej i portu obsługującego pobliski Słupsk. Do dzisiaj w centrum miasta zachował się średniowieczny układ uliczek i zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej. Do zabytków Ustki należą: molo wschodnie i zachodnie, secesyjny urząd celny, spichlerz portowy, dawna baza ratowników morskich oraz dawny magazyn spirytusowy ze zbiornikiem, w którym mieli po pijanemu utopić się sowieccy żołnierze w 1945 r. Zabytkiem jest też Villa Red, dawna letnia rezydencja kanclerza Bismarcka. Miasto ma status uzdrowiska, z Zakładem Przyrodoleczniczym, w którym leczy się wodą morską i borowinami. Niedaleko zabytkowej latarni morskiej stoi pomnik syrenki, która kusi swoim biustem przynoszącym szczęście. Wspomnieniem wojennej przeszłości są bunkry Blüchera, w których stały kiedyś działa przeciwlotnicze. Ciekawym miejscem w Ustce jest prywatne Muzeum Chleba. W czasie wolnym można się wybrać do odległego o niespełna 20 km Słupska lub położonej między tymi miastami bajkowej Doliny Charlotty.

Mielno

Położone pomiędzy Bałtykiem i przybrzeżnym Jeziorem Jamno Mielno jest jednym z najmłodszych miast w Polsce (prawa miejskie od 2017 roku). W czasie wakacji nie ma mowy o morsowaniu, ale coroczne międzynarodowe zloty miłośników tych ekstremalnych kąpieli upamiętnia Pomnik Morsa przy Promenadzie Przyjaźni. Tą biegnącą wzdłuż wybrzeża aleją można dojść do położonej na wschód od Mielna plaży w Unieściu i portu rybackiego. Do atrakcji Mielna można zaliczyć stojący na dachu Piernikowy Dom, wesołe miasteczko, edukacyjną ścieżkę przyrodniczą Leśna Pętla oraz zrekonstruowane średniowieczne Grodzisko Słowiańskie z IX w., w którym latem odbywają się pokazy łucznicze, walki na miecze i warsztaty średniowiecznego rzemiosła. Jezioro Jamno umożliwia uprawianie wędkarstwa i żeglarstwa, a z przystani w Mielnie można wybrać się na rejs stateczkiem. Dobrą rodzinną zabawą jest gra terenowa na polu kukurydzy w Niegoszczy koło Mielenka, gdzie w Kosmicznym Labiryncie przeżywa się wirtualną podróż z kosmitami. A kiedy się znudzi plaża, można się wybrać do oddalonego o kilkanaście kilometrów Koszalina.

Łazy

Łazy to licząca ok. 100 stałych mieszkańców nadmorska wieś letniskowa położona na wschodnim krańcu Jeziora Jamno i w pobliżu Jeziora Bukowo, kolejnego płytkiego jeziora przybrzeżnego. Turystów przyciąga czysta i rozległa plaża o długości ok. 3 km. Platforma widokowa przy głównym zejściu na plażę to znakomite miejsce do podziwiania zachodów słońca. Turyści mogą skorzystać z licznych wypożyczalni rowerów i sprzętu pływającego. Podczas pieszych lub rowerowych wycieczek do Mielna można sprawdzić dobroczynne działanie lokalnego mikroklimatu na drogi oddechowe. Zarośnięte brzegi Jeziora Jamno nie sprzyjają plażowaniu, przyciągają natomiast wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Aquapark przy Holiday Golden Resort to znakomite miejsce rodzinnej zabawy z basenami, sztuczną rzeką, wielobarwnymi zjeżdżalniami wodnymi, armatkami wodnymi, jacuzzi i placem zabaw.

Dąbki

Dąbki są położone nad Bałtykiem przy wschodnim brzegu Jeziora Bukowo, zaledwie 7 km od Darłowa. Ta niewielka wieś letniskowa (niespełna 300 stałych mieszkańców) i uzdrowisko ożywa w sezonie wakacyjnym. Głównym atutem miejscowości jest czysta, piaszczysta i szeroka plaża. Plażę od lądu oddziela pas wydm porośnięty sosnowym lasem z leśną promenadą. Przystań rybacka to miejsce, gdzie można kupić świeżo złowione ryby. Atrakcje czekają także nad Jeziorem Bukowo. Przebudowana w 2019 r. żeglarska przystań umożliwia cumowanie łodzi i jachtów, a Centrum Sportów Wodnych wypożycza żaglówki i deski do windsurfingu oraz prowadzi szkółkę żeglarską. Na miejscu można też skorzystać z rejsów stateczkiem wycieczkowym po jeziorze.


 
 

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok