Lawenda- klimatyczna roślina do uprawy w ogrodzie i donicy

[Artykuł sponsorowany]

14.06.2024, 10:12, akt. 10:14


Lawenda- klimatyczna roślina do uprawy w ogrodzie i donicy
Lawenda- klimatyczna roślina do uprawy w ogrodzie i donicy

Lawenda to roślina, która zawładnęła sercami ogrodników i działkowców. Srebrzyste krzaczki z poświatą, drobnych fioletowych kwitów to ceniona dekoracja ogrodów i donic. Aromat i właściwości lecznicze znane są od starożytności. Niesłabnąca popularność lawendy powiązana jest z jej niepowtarzalnym urokiem. Przepięknie pachnąca lawenda jest rośliną wymarzoną do rustykalnych ogrodów z klimatem.

Najpopularniejsze lawendy 

  • Lawenda wąskolistna(Lavendulaaugustifolia) – wniesione krzaczki, sięgające 70 cm wysokości. Końce pędów obsypane są kłosowatymi kwiatostanami, które pojawiają się już w czerwcu i utrzymują aż końca sierpnia. Wąskie listki o szarozielonym zabawieniu i grubej warstwie kutneru nie opadają na zimę. Odmiany mogą różnić się między sobą budową, kolorem kwiatów, tolerancją na mróz czy wysokością. Najbardziej znane, dobrze radzące sobie z naszym klimatem odmiany to: Hidcote, Dwarf Blue, Munsted, Rosea (różowa) i Alba(biała).
  • Lawenda francuska (Lavandulastoechas) - znana jest przede wszystkim z większych, oryginalnie uformowanych kwiatów, większych niż u lawendy wąskolistnej. Krzewinki mają ok. 50-60 cm wysokości i zaczynają kwitnąć z początkiem maja. Jest to gatunek wrażliwy na mróz, traktowany jako roślina sezonowa. Jest wykorzystywana głównie do pojemników ustawianych na  balkonach i tarasach. Odmiany warte uwagi, wyróżniające się kolorem kwiatów to: Papillon, Tiara, Bella Rose. Więcej o lawendzie francuskiej: https://sklep-nasiona.pl/lawenda-francuska.html
  • Lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) – w sklepie często występuje jako tzw. lawenda holenderska. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania lawendy wąskolistnej z szerokolistną. Z uwagi na większe rozmiary i bardziej dorodne kwiaty, używane są w bukieciarstwie. Dobre odmiany z tego rodzaju to: HidcoteGiant, Grosso czy Nico.

Jakie wymagania ma lawenda

Lawenda jest rośliną o niewygórowanych wymaganiach glebowych. Odpowiadają jej gleby piaszczysto-gliniaste, na których nie będzie zalegała wilgoć. Odczyn powinien być lekko zasadowy. Sadzonki muszą być posadzone w ciepłym, luźnym podłożu, w miejscu osłoniętym przed zimowymi wiatrami. Gleby ciężkie trzeba rozluźnić piaskiem lub drobnym żwirkiem i wzbogacić kompostem. Jest to roślina wybitnie kochająca słońce. Idealniesprawdza się na wystawie południowej lub zachodniej.

Sadzenie lawendy 

Lawendę można uprawiać z zakupionych sadzonek lub nasion. Druga opcja jest trudniejsza i wymaga przygotowania ze strony teoretycznej (przy siewie wiosennym wymagana jest stratyfikacja nasion). Rośliny sadzimy w odpowiednich odstępach, zalecanych dla danej odmiany. Początkowo sadzonki trzeba regularnie podlewać i odchwaszczać. Jesienią dobrze jest zasilić uprawę kompostem. Estetyczny wygląd krzaczków otrzymamy przez systematyczne przycinanie. Wykonuje się je dwa razy w roku – po kwitnieniu i na wiosnę. Do sadzenia lawendy w donicach używamy dużych pojemników z otworami w dnie. Konieczna jest też warstwa drenażowa i przepuszczalna ziemia. Podlewanie trzeba dostosować do panującej w sezonie pogody. Lawenda nie ma dużych wymagań nawozowych – lepiej wybrać bezpieczne preparaty organiczne lub wolnodziałające.

 

Gdzie warto sadzić lawendę

Lawenda jest rośliną o wysokich walorach dekoracyjnych, atutem jest też jej zapach. Z tego powodu najlepiej wybierać dla niej miejsca, w których często przebywamy. Krzaczki posadzone wokół tarasu nie tylko pięknie się zaprezentują, ale także odstraszą komary. Lawenda przepięknie wygląda w pobliżu murów budynków, w ogródkach skalnych i naturalistycznych. Fantastycznie prezentuje się na skarpach, zboczach, wzdłuż ścieżek i podjazdów.Lawenda zasadzona w ogrodzie bylinowym, znajdzie harmonię z roślinami takimi jak  jeżówka , szałwia, bylica lub trawy ozdobne. Dobrze rośnie w ogrodzie ziołowym z oregano, tymiankiem, rozmarynem i szałwią. Klasycznym towarzyszem lawendy są róże. Użyta jako tło dla staromodnych odmian róż, może stworzyć oszałamiający pokaz pastelowych kolorów i mocnych zapachów. Lawenda jest używana w żywności, lekach, kosmetykach, saszetkach i potpourri, a także w świeżych i suszonych kompozycjach kwiatowych. Kwiaty lawendy przyciągają motyle, pszczoły i inne pożyteczne owady do ogrodu, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do ogrodów wokół pasiek. Jest również naturalnym środkiem odstraszającym szkodniki, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych. Popularnym zastosowaniem lawendy są środki przeciwko molom odzieżowym. Więcej o nasionach lawendy tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-lawendy/


 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok