Zapraszamy do uczestnictwa w XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Białymstoku w dniach od 17 do 20 września 2024 roku
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich. W tym roku będzie miał on miejsce w Białymstoku w dniach od 17 do 20 września 2024 roku, a za jego organizację odpowiada Polskie Towarzystwo Historyczne i Uniwersytet w Białymstoku. Tegoroczny Zjazd gwarantuje swoim uczestnikom niesamowite doświadczenia, które będą możliwe dzięki bogatemu programowi merytorycznemu i towarzyszącym mu licznym atrakcjom.
Hasło tegorocznego Zjazdu - „Człowiek twórcą historii”, odzwierciedla główną ideę – podkreślenie znaczenia jednostki w kreowaniu dziejów. Uczestnicy będą mogli zgłębiać zagadnienia historyczne w ramach sześciu węzłowych bloków tematycznych, dotyczących okresów od średniowiecza po współczesność. W ramach Zjazdu zaplanowano również dwadzieścia siedem sympozjów, w tym siedem zorganizowanych we współpracy z partnerami instytucjonalnymi, takimi jak Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Muzeum Historii Polski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Część wydarzeń towarzyszących, które urozmaicą główny program, obejmuje m.in.
Przegląd filmowy „SPOJRZENIA za SIEBIE”, Wernisaż wystawy „Człowiek Tworzy Historię. HERSTORY”, Targi Książki Historycznej Osadę Odtwórców oraz Mapping – OURStory. Każde z tych wydarzeń stanowi wyjątkową okazję do zgłębienia historii z różnych perspektyw, a dokładne informacje na ich temat znajdują się poniżej:
● Mapping – OURStory: to niepowtarzalny pokaz multimedialny, który opowiada o dziejach Podlasia, wykorzystując innowacyjne technologie oraz archiwalne materiały. Mapping zostanie zaprezentowany w Ogrodach pałacu Branickich w dniach 16-20 września 2024 roku, w godzinach 19-22, umożliwiając widzom zanurzenie się w historię Białegostoku, od powstania osady Branickich, po czasy „Manchesteru Północy”.
● Osada Odtwórców: zabierze uczestników w podróż po dawnych epokach, od starożytności po XX wiek, pozwalając na poznanie aspektów codziennego życia w różnych okresach historycznych. Będzie to osiągalne dzięki pokazom strzelania z broni czarnoprochowej, przejażdżką na koniach ułanów, strzelnicy ASG oraz możliwości spróbowania staropolskiego bigosu. Osada Odtwórców będzie dostępna 18 września 2024 roku od godziny 9 do 17 na Kampusie UwB.
● Przegląd filmowy „SPOJRZENIA za SIEBIE”: obejmie seanse filmów historycznych ukazujących istotne momenty z przeszłości. Każda projekcja urozmaicona będzie o dyskusje z udziałem ekspertów, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć kontekst historyczny przedstawionych wydarzeń. Filmy oglądać będzie można w Kinie Forum przy ul. Legionowej 5 w dniach 17-20 września 2024 roku. Bilety będą dostępne zarówno online, jak i w kasie kina. Harmonogram seansów dostępny jest tutaj.
● Wernisaż wystawy „Człowiek Tworzy Historię. HERSTORY”: jest to debiutancka prezentacja wystawy, która zwyciężyła w konkursie organizowanym dla młodzieży szkół średnich w ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Podczas wernisażu będzie okazja do poznania innych osób wyróżnionych w konkursie oraz do zdobycia pamiątkowego katalogu. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 września 2024 roku o godzinie 15.30 na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, a sama wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca września.
● Targi Książki Historycznej: to wydarzenie, które stworzy idealną okazję dla
wszystkich miłośników historii do poszerzenia swoich zbiorów książek oraz poznania znanych autorów. Jest to również szansa na zakup regionalnych produktów Podlasia, czy produktów rzemieślniczych. Na uczestników czekać będzie również plenerowa wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Na Targi zapraszamy do Uniwersytetu w Białymstoku (Wydział Biologii, Wydział Chemii oraz Wydział Matematyki i Informatyki) w dniach 17-20 września 2024 roku w godzinach 9:00-17:30.
Zapraszamy do zostania częścią tego wyjątkowego wydarzenia, które umożliwi dogłębnie poznać dzieje historyczne, dzięki różnym formom nauki. Szczegółowy program wydarzenia oraz dodatkowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Zjazdu Historyków Polskich.