Jak inwestować w złoto fizyczne?

[Artykuł sponsorowany]

21.07.2025, 00:01, akt. 15:28


Jak inwestować w złoto fizyczne?
Jak inwestować w złoto fizyczne?

Złoto fizyczne (sztabki i monety bulionowe) cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wpływ na to mają – między innymi – utrzymujące się napięcia geopolityczne, niepewna sytuacja w globalnej gospodarce czy tendencja inwestorów do lokowania kapitału w bezpiecznych przystaniach. Jak zatem inwestować w ten kruszec i czy teraz jest dobry czas na jego zakup?

Co rozumiemy przez fizyczne złoto inwestycyjne?

Fizyczne złoto inwestycyjne to sztabki lub monety o wysokiej próbie – składające się w całości ze złota, dopuszczalne są jedynie śladowe domieszki innych kruszców, dodawane na przykład dla zwiększenia trwałości. Dla sztabek wymagana jest próba minimum 995 (złoto stanowi minimum 99,5%), a dla monet 900 (złoto stanowi minimum 90%).

Cena złota inwestycyjnego wynika przede wszystkim z rynkowej ceny kruszcu, która zawiera się w wyrobie – zdobienie czy efekt estetyczny nie są istotne dla wyceny,

W odróżnieniu od ETF-ów (funduszy powiązanych z rynkiem złota) inwestycja w fizyczne złoto daje pełną niezależność od systemu bankowego. Właściciel kruszcu dysponuje nimi bez pośrednictwa jakiejkolwiek instytucji, co może być ważne w różnego rodzaju kryzysowych sytuacjach (np. upadku banków, wprowadzenia limitów wypłat gotówki, niewydolności państwa w wyniku wojny itd.).

Sztabki czy monety?

Ponieważ przy wycenie złota inwestycyjnego bierze się pod uwagę rynkową cenę kruszcu (marginalny wpływ na cenę mają tylko koszty produkcji i sprzedaży), z inwestycyjnego punktu widzenia nie ma istotnych różnic między sztabkami i monetami.

Wyroby te różnią się jedynie formą:

  • Złote sztabki to najczęściej proste bryły (choć nie jest to regułą) dostępne w wielu gramaturach. Popularne warianty mieszczą się w przedziale od 1 do 250 gramów, choć na rynku dostępne są też sztaby o masie kilograma i więcej. Znani, rozpoznawalni producenci sztabek to na przykład Valcambi, PAMP czy Metalor.
  • Monety bulionowe – najczęściej emitowane w wadze uncji trojańskiej (1 oz), czyli w przybliżeniu 31,1 g. Klienci mogą kupić też warianty mniejsze, np. o masie połowy lub ćwierci uncji. Rozpoznawalne na całym świecie, cieszące się wieloletnią tradycją i dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem przykłady to Krugerrand, Australijski Kangur czy Kanadyjski Liść Klonu.

Monety bulionowe producentów zrzeszonych w LBMA znajdziesz na stronie dealera metali szlachetnych ASCOIN: https://ascoin.pl/pol_m_ZLOTE-MONETY_ZLOTE-MONETY-1-OZ-268.html.

Złota moneta Britannia

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Złoto najlepiej kupować u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Ważne, aby sprzedawca prowadził działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami i posiadał odpowiednie pozwolenia. Bezpiecznym rozwiązaniem będą stacjonarne salony sprzedaży, ale też sklepy internetowe, które zapewniają ubezpieczoną przesyłkę i odpowiednie zabezpieczenia logistyczne.

Czy i kiedy warto inwestować w złoto?

Złoto fizyczne zwykle zaleca się traktować jako inwestycję długoterminową, która pozwala chronić kapitał przed inflacją (w długim terminie ceny złota rosną wraz z cenami innych dóbr). To także jako zabezpieczenie na różnego rodzaju kryzysy – ceny złota rosną w takich momentach, między innymi ze względu na większe zainteresowanie.

Warto zauważyć, że ostatnie lata to ogromny wzrost cen złota – tylko przez ostatni rok wzrosło o 39,05%, przez ostatnie 5 – o 82,39%, a przez ostatnie 20 – o 676,92%. Dodatkowo znane nam zasoby kruszcu się kończą i za około 20-30 lat w obiegu pozostanie już tylko złoto wydobyte wcześniej. Wszystko to pozwala zakładać dalsze wzrosty, choć trzeba pamiętać, że jak każda inwestycja, także i ta wiąże się z ryzykiem (choć jest ono niewielkie).






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok