Poznaliśmy laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

12 grudnia 2020

Uczestnicy konkursu recytatorskiego "Kresy" spotkali się na wspólnej wigilii - tym razem online, fot. Joanna Sikora
Uczestnicy konkursu recytatorskiego "Kresy" spotkali się na wspólnej wigilii - tym razem online, fot. Joanna Sikora



0:00
0:00
Poznaliśmy laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla środowisk polonijnych. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem i popularyzować polszczyznę. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska, a partnerem - m.in. białostocka Akademia Teatralna. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.


25 finalistów z 9 krajów

W tegorocznych eliminacjach w poszczególnych krajach, odbywających się w kilku kategoriach wiekowych, wzięło udział ponad 1,9 tys. uczestników. Na finały zapraszani są najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy. W tym roku przyjechało 25 finalistów z 9 krajów.

Ze względu na pandemię tygodniowe finały miały inną formę - całe odbyły się online. Także koncert laureatów, podczas którego ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu, odbył się online. By zachować tradycję, koncert - w formie nagranego filmu - odtworzony został ze sceny Białostockiego Teatru Lalek.



W ocenie jurorów, najlepiej w przesłuchaniach konkursowych wypadł Artur Dowgiało z Litwy, który zdobył Grand Prix tegorocznych "Kresów".

Pierwszą nagrodę jury przyznało Paulinie Pieszko z Litwy. Drugą nagrodę zdobyli wspólnie: Xenia Frumoso z Mołdawii oraz Bachiana Biegalijew z Kirgistanu, zaś trzecią - równorzędnie dwóch recytatorów z Białorusi: Głafira Czapajła i Dymitr Sieliło.

Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza, dlatego przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymał ją Daniel Aleks Marcinkiewicz z Litwy.

Przyznano też kilkanaście wyróżnień I i II stopnia.

W tym roku, mimo że "Kresy" odbywały się online, organizatorzy starali się zachować jego tradycyjny przebieg. Finaliści wzięli udział w warsztatach i spektaklach. Ważnym punktem konkursu jest też Kresowa Wigilia, która w tym roku zgromadziła wszystkich uczestników nie we wspólnej sali, ale przed komputerami. Nagrano też wspólną pastorałkę. Same przesłuchania konkursowe też miały nieco inną formułę - jury oceniało przesłane nagrania.



Konkurs "Kresy" został dofinansowany z budżetu państwa oraz ze środków Białegostoku i województwa podlaskiego.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok