W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem

25 października 2023

fot. Źmicier Kościn
fot. Źmicier Kościn0:00
0:00
W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 Dziennikarz odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności w białoruskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. 

- Andrzej jest dla nas bohaterem – mówili uczestnicy protestu - nie ma możliwości dowiedzieć się o tym, co z Andrzejem się dzieje w więzieniu. Jesteśmy tu by go wesprzeć. 

- To, że przychodzimy tutaj, że tu jesteśmy oznacza, iż pamiętamy o sytuacji na Białorusi - mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski - nie jesteśmy obojętni na bezprawie i cierpienie ludzi w naszym kraju. To, że wyszliśmy z ciepłych domów w taką pogodę pokazuję naszą determinację walczyć dalej o wolność naszych kolegów.

- Każdego miesiąca spotykamy się tutaj po to ażeby wysłać w świat sygnał, że nie godzimy się na to co tam się dzieję - mówiła dr. Barbara Olech z Podlaskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej - nie godzimy się na prześladowanie Polaków, nie godzimy się na prześladowanie Białorusinów. Tylko wolna, demokratyczna Białoruś może dać nam szansę w Europie na pokój i spokój.

Andrzeja Poczobuta zatrzymano 25 marca 2021 roku. W lutym tego roku (08.02.2023) sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia za "podżeganie do nienawiści" i "rehabilitację nazizmu", a także "wzywanie do wprowadzenia sankcji”.

Dziennikarz i polski działacz z Grodna jest jednym z ponad 1500 tysiąca więźniów politycznych znajdujących się w białoruskich więzieniach.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi


Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie sprzedana przez białoruskie władze


Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami?


Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna SikoraREKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok