Radio Białystok | Magazyny | Na Kresach | W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dziennikarz odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności w białoruskim więzieniu o zaostrzonym rygorze.
- Andrzej jest dla nas bohaterem – mówili uczestnicy protestu - nie ma możliwości dowiedzieć się o tym, co z Andrzejem się dzieje w więzieniu. Jesteśmy tu by go wesprzeć.
- To, że przychodzimy tutaj, że tu jesteśmy oznacza, iż pamiętamy o sytuacji na Białorusi - mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski - nie jesteśmy obojętni na bezprawie i cierpienie ludzi w naszym kraju. To, że wyszliśmy z ciepłych domów w taką pogodę pokazuję naszą determinację walczyć dalej o wolność naszych kolegów.
- Każdego miesiąca spotykamy się tutaj po to ażeby wysłać w świat sygnał, że nie godzimy się na to co tam się dzieję - mówiła dr. Barbara Olech z Podlaskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej - nie godzimy się na prześladowanie Polaków, nie godzimy się na prześladowanie Białorusinów. Tylko wolna, demokratyczna Białoruś może dać nam szansę w Europie na pokój i spokój.
Andrzeja Poczobuta zatrzymano 25 marca 2021 roku. W lutym tego roku (08.02.2023) sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia za "podżeganie do nienawiści" i "rehabilitację nazizmu", a także "wzywanie do wprowadzenia sankcji”.
Dziennikarz i polski działacz z Grodna jest jednym z ponad 1500 tysiąca więźniów politycznych znajdujących się w białoruskich więzieniach.
Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?
Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".
Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.
24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.
Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?
Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.
To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?
Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".
Prowadzący:
Źmicier Kościn