Radio Białystok | Patronaty | "Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX w." w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

"Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX w." w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy


Wernisaż wystawy "Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX w." odbędzie się w piątek, 4 czerwca o 14:00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Jedwabne wamsy, aksamitne szustokory, żupany, sukieneczki na rogówce, krynolinie, tiurniurze, czepeczki, buciki... to wszystko będzie można zobaczyć od 4 czerwca 2021 r. na wystawie rekonstrukcji ubiorów dziecięcych w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli podziwiać odtworzone ubiory dziecięce, ilustrujące zmieniające się style, upodobania i tendencje modowe na przestrzeni trzech stuleci.

Wystawa jest efektem konkursu Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku organizowanego w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, autorstwa Marii Zielińskiej. Było to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, wymagające od nich nie tylko wyobraźni i sprawności warsztatowej, ale również żmudnej analizy utrwalonych na portretach ubiorów i poszukiwania cennych szczegółów w zachowanych muzealnych zabytkach.

Wystawie towarzyszy katalog Dziecko i jego światPublikacja jest dziełem popularnonaukowym. Przedstawione tu bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów i niuansów modowych. Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii, historii sztuki oraz historii mody i kultury materialnej.

Przeczytamy m.in. o sztuce babienia, biżuterii dziecięcej, meblach dla dzieci, historii edukacji, o zabawach i zabawkach. Znajdziemy wypowiedzi ekspertów o ubiorach dziecięcych, informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach. A wszystko to można zobaczyć na licznych ilustracjach – portretach, rysunkach, dawnych fotografiach zarówno ze zborów polskich, jak i obcych.

Dla miłośników krawiectwa historycznego interesujący będzie rozdział opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaprezentowane są tu również prace eksponowane na czasowej pokonkursowej wystawie pt. "Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Każda rekonstrukcja opisana jest komentarzem przez autora pracy i zilustrowana przez wybitną fotograf Olgę Skoczylas. Jako dopełnienie pokonkursowej wystawy publikacja ta ma wkład w poszerzenie wiedzy o świecie dziecka i ubiorach dziecięcych na przestrzeni trzech stuleci.


Wystawa prezentowana od 4 czerwca do 28 sierpnia 2021 r.

Organizatorzy:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok