Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy

30 czerwca 2024

Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy0:00
0:00
O 35-leciu Wigierskiego Parku Narodowego z jego dyrektorem - Tomaszem Huszczą rozmawia Iza Kosakowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
O rowerowym zwiedzaniu parku z Barbarą Perkowską z informacji turystycznej WPN rozmawia Iza Kosakowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z fotografem przyrody i specjalistą od zwierząt w wigierskim parku Wojciechem Misiukiewiczem spotkała się Iza Kosakowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z przewodniczką po wigierskim parku Barbarą Perkowską obejrzeliśmy wystawę - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jezioro Wigry - jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wigierski Park Narodowy w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. WPN leży w północno-wschodniej części województwa podlaskiego i zachwyca dziką przyrodą i jeziorami, których na terenie parku jest niemal 50. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami. Ale ma do zaoferowania znacznie więcej. To kilometry ścieżek edukacyjnych, łódź z przeszklonym dnem, kładki spacerowe, rzeka Czarna Hańcza i kolejka wąskotorowa.  W tym tygodniu dowiemy się m.in, co skrywają wody jeziora Wigry, sprawdzimy, jakie zwierzęta możemy spotkać w parku a także, jak zwiedzić go na rowerze. Odwiedzimy także wystawę etnograficzną, która powstała z darów oferowanych przez mieszkańców okolicznych wsi i spojrzymy na atrakcje parku oczami turystów.


Jezioro Wigry - jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce

Jezioro Wigry z góry przypomina literę "S" - jak Suwalszczyzna, bo to z tym regionem się kojarzy. Akwen zachwyca wciąż naturalną linią brzegową, z licznymi półwyspami, zatoczkami i płyciznami. To raj dla ptaków i ryb. Iza Kosakowska spotkała się z ichtiologiem z WPN Michałem Osewskim, żeby to niezwykłe jezioro poznać "głębiej".Wigry to także raj dla żeglarzy. Można pływać na jachtach średnich i małych, a na obu końcach jeziora, bo i na północy w Starym Folwarku i Wigrach, a także na południu w Gawrych Rudzie i Bryzglu można korzystać z przygotowanych przystani.


"Ocalić od zapomnienia" - niezwykła wystawa w dawnej wozowni

Wigierski Park Narodowy to nie tylko dzika przyroda i piękne widoki - to także bogata przeszłość tego terenu. Żeby o niej pamiętać, przy siedzibie parku w Krzywem, powstała niezwykła wystawa "Ocalić od zapomnienia". W dawnej wozowni, zebrano setki przedmiotów używanych dawniej przez tutejszych mieszkańców w domach, obejściu i na polu.

A w skansenie oprócz mniejszych i większych przedmiotów domowych można też zobaczyć a nawet dotknąć odrestaurowane dawne maszyny rolnicze jak m.in. sieczkarnia, wialnia, snopowiązałka, pług i żmijka czyli urządzenie do czyszczenia grochu.

Wigierski Park Narodowy to dom dla około 1700 gatunków zwierząt

Wigierski Park Narodowy to dom dla około 1700 gatunków zwierząt. Ponad 250 jest objętych ochroną. Nad jeziorami zobaczymy kaczki, łabędzie, czaple czy kormorany. Nikogo nie dziwi też widok łosia, dzika czy sarny.

Z fotografem przyrody i specjalistą od zwierząt w wigierskim parku - Wojciechem Misiukiewiczem spotkała się Iza Kosakowska, żeby dowiedzieć się m.in. jakie odgłosy wydaje młody bóbr.


Przez park na rowerze

Rozległy teren Wigierskiego Parku Narodowego najlepiej zwiedzać na rowerze. Można nim dotrzeć nawet w najdalsze zakątki parku, bo dla chętnych przygotowano łącznie niemal 250 km szlaków rowerowych. Po drodze można zobaczyć m.in. słynne jeziora Suchary, zahaczyć o wieżę widokową w Kruszniku i trafić na "Piaski", czyli dziką plażę z rozległym, piaszczystym wypłyceniem.

Na trasie wokół jeziora Wigry jest m.in. dolina Czarnej Hańczy, Wigierska Kolejka Wąskotorowa, Rosochaty Róg z cmentarzem staroobrzędowców oraz Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

Z Barbarą Perkowską z informacji turystycznej wigierskiego parku, która wszystkie te atrakcje objechała rowerem, spotkała się Iza Kosakowska - posłuchajcie jej relacji załączonej powyżej.


Wigierski Park Narodowy obchodzi jubileusz 35-lecia

Cisza i spokój, do tego piękna, naturalna przyroda - tak najczęściej opisują teren Wigierskiego Parku Narodowego mieszkańcy i turyści. 

W tym tygodniu mieliśmy okazję bliżej poznać sam park, jego atrakcje i popularne wśród turystów miejsca. Warto dodać, że ten rok jest dla parku szczególny, bo jubileuszowy. 

Z dyrektorem parku Tomaszem Huszczą spotkała się Iza Kosakowska, żeby porozmawiać o tym, jak się przez ostatnie lata park zmienił i co jednak wciąż pozostaje bez zmian.


Wigierski Park Narodowy to drugi punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". W następnych tygodniach nasi dziennikarze odwiedzą inne malownicze miejsca w regionie. Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasęPrzygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...
 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok