Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego

11 sierpnia 2024

Tereny w pobliżu siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego, 15.08.2024, fot. Marta Nazarko
Tereny w pobliżu siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego, 15.08.2024, fot. Marta Nazarko



0:00
0:00
Narwiański Park Narodowy słynie z miodów i kruszewskich ogórków - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Narwiańskim Parku Narodowym można odpocząć od miejskiego zgiełku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Spływy kajakowe w Narwiańskim Parku Narodowym - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kładka Waniewo - Śliwno to doskonała atrakcja dla całej rodziny - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co skrywa Dolina Narwi? Zaglądamy do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nazywana "polską Amazonią" - Narew - to wyjątkowa rzeka. Jedyna w Polsce wielokorytowa. Dolina Narwi pomiędzy Surażem a Rzędzianami tworzy Narwiański Park Narodowy. To jedne z lepiej zachowanych obszarów bagiennych w Polsce. Spotkamy tu wiele ciekawych zwierząt, a zwłaszcza ptaków, które chętnie zakładają gniazda wśród trzcinowisk i turzycowisk.


"Młynarzówka"

Zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego warto zacząć od Ośrodka Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka", bo dostarczy nam wiedzy o tym miejscu w pigułce. Jest to multimedialna wystawa o historii kształtowania się wielokorytowej Narwi, o tym, jakie rośliny i zwierzęta w Narwiańskim Parku znajdziemy, i jak dawniej żyli tu ludzie. Są eksponaty, żywe ryby i dużo edukacyjnych filmów.


Kładka Waniewo - Śliwno

Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Narwiańskim Parku Narodowym jest kładka Waniewo - Śliwno. Ma ponad kilometr długości, a jej najbardziej charakterystycznym elementem są cztery pływające pomosty. Spacer po kładce pozwala suchą stopą przemierzyć rozlewiska Narwi i dotrzeć do samego serca Parku. Na trasie są też wieże widokowe. Spacerując po kładce możemy obserwować wiele gatunków ptaków i roślin. Latem kładka cieszy się dużym zainteresowaniem, chętnie spacerują nią całe rodziny.


Spływy kajakowe

Po Narwiańskim Parku Narodowym można nie tylko spacerować, można też wybrać szlaki wodne. Spływy kajakowe są tu bardzo popularne. Pokonanie Narwi od Suraża do Rzędzian to wyprawa na dwa dni. Ale można też wybrać krótszą trasę - którą przepłyniemy w godzinę lub parę godzin. Wszystko zależy od nas - na rzece można robić pętle i wracać w te same miejsca, można się też zgubić....


Odpoczynek od miejskiego zgiełku

I wiele osób szuka właśnie takiego odpoczynku - z dala od dużych miast, wśród szumu rzeki, śpiewu ptaków i odgłosów latających owadów. Jeśli potrzebujemy odpoczynku od miejskiego zgiełku, to Narwiański Park Narodowy jest znakomitym miejscem. Wiele osób przyjeżdża tu właśnie po to, by cieszyć się ciszą. Tuż obok siedziby Parku jest pole biwakowe - stamtąd można już wybierać się na wyprawy piesze, rowerowe, czy kajakowe.


Lokalne przysmaki

A jeśli potrzebujemy się posilić - warto spróbować przysmaków, z których te tereny słyną - czyli miodów od okolicznych pszczelarzy i kruszewskich ogórków kiszonych. Znakomitą okazją są dwie organizowane tu imprezy. W ostatni weekend sierpnia w Kurowie odbywa się Biesiada Miodowa, a w pierwszą niedzielę września - Dzień Ogórka w Kruszewie.




Narwiański Park Narodowy to następny punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym


Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja "Podlaskie nas rusza". To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.



Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok