Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?

7 lipca 2024

Arboretum w Kopnej Górze, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Arboretum w Kopnej Górze, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku0:00
0:00
Drzewa i krzewy z różnych stron świata - Marcin Gliński odwiedził Arboretum w Kopnej Górze | Pobierz plik.


0:00
0:00
Odwiedzamy zagrodę pokazową żubrów w Kopnej Górze koło Supraśla - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Odwiedzamy rezerwat przyrody Krzemianka w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - idealne miejsce na wędrówki piesze i rowerowe - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czym się wyróżnia Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to bogactwo roślin i zwierząt

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego ma ponad 73 tys. ha powierzchni. Możemy tam zobaczyć ponad 840 gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt - m.in. lisy, kuny, piżmaki, wilki, żubry czy łosie. 

Warto wybrać się do Puszczy Knyszyńskiej z lornetką i aparatem i wypatrywać ciekawych okazów ptaków - na tym terenie występuje ponad 150 gatunków.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to także ścieżki edukacyjne, wieże widokowe i wiele innych atrakcji. To miejsce od lat przyciąga turystów z różnych zakątków Polski.


Puszcza Knyszyńska to liczne szlaki turystyczne

Puszcza Knyszyńska, którą odwiedzamy w tym tygodniu, to liczne ścieżki piesze i rowerowe, z których chętnie latem korzystają turyści. Podczas wędrówek możemy zahaczyć nie tylko o Arboretum w Kopnej Górze czy Silvarium w Poczopku - możemy też odwiedzić m.in. Wzgórza Świętojańskie w rejonie Królowego Mostu, gdzie jest wieża widokowa. A jeśli ktoś woli wybrać się szlakiem zabytków - polecamy sam Supraśl - monaster, muzeum ikon czy Pałac Buchholtzów. Puszczę Knyszyńską można też zwiedzać, jeżdżąc konno, albo z perspektywy kajaka - w tym regionie każdy znajdzie coś dla siebie. 


Można odwiedzić rezerwat przyrody Krzemianka

W Puszczy Knyszyńskiej jest wiele urokliwych miejsc, w których można uciec od zgiełku miasta. Jednym z nich jest rezerwat przyrody Krzemianka przy drodze krajowej numer osiem z Białegostoku do Augustowa. To doskonałe miejsce na spędzenie czasu wśród rzadkich gatunków roślin i zwierząt. 

Na trasie wyremontowanej kładki przebiegającej przez dolinę rzeki Krzemianka są platformy widokowe oraz mostki, a wszystko to dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Cała ścieżka ma 3 kilometry, natomiast kładka ma 1200 metrów. 

Oprócz śladów kopalni krzemienia  sprzed 3 tysięcy lat, w okolicy rezerwatu można też zobaczyć bór bartny - barcie wydrążone w pniach puszczańskich drzew. 


Żubry na wyciągnięcie ręki

Dwa byki - Pomruk i Pozborek i dwie krowy - Poroberta i Połatka - to żubry, które możemy zobaczyć w zagrodzie pokazowej w Kopnej Górze koło Supraśla. Podczas kolejnego dnia naszej akcji zaglądamy do tego niezwykłego miejsca w Puszczy Knyszyńskiej, które chętnie odwiedzają turyści.  

Zagrodę pokazową żubrów w Kopnej Górze można oglądać codziennie za wyjątkiem poniedziałku - od 9:00 do 18:00. W weekendy - od 10:00 do 15:00.


Około 350 gatunków i odmian drzew i krzewów w Arboretum

Kończymy podróż po Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze, gdzie znajduje się Arboretum. Założone w 1988 r. do dziś prowadzone jest przez Nadleśnictwo Supraśl. To jeden z najważniejszych obiektów edukacyjnych na obszarze Puszczy Knyszyńskiej. Jest to rodzaj ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym rozciągającym się na obszarze 26 ha.

W naturalnym, puszczańskim otoczeniu prezentowane są drzewa i krzewy pochodzące z różnych stron świata oraz ich ogrodowe odmiany. Zgromadzono tam około 350 gatunków i odmian drzew i krzewów potrafiących wytrzymać w tutejszym, niezbyt sprzyjającym uprawie roślin klimacie.Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to trzeci punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". W następnych tygodniach nasi dziennikarze odwiedzą inne malownicze miejsca w regionie. Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasęPrzygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!Przeczytaj, zanim skomentujesz

Co ciekawego można zobaczyć na terenie Nadleśnictwa Dojlidy?


Odkrywamy tajemnicę topoli w uroczysku Izoby i zwiedzamy okolice zbiornika wodnego w leśnictwie Zielona. To jedne z wielu ciekawych miejsc, które znajdziemy w Nadleśnictwie Dojlidy.Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...
 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok