!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Muzyczny manifest białostockich djów "New hope" !pod powierzchnią!


Czy artystyczne manifesty mają jeszcze dziś moc zmiany rzeczywistości? Swoją próbę podejmuje nowy kolektyw New hope, który wyrósł z warsztatów didżejskich w klubie FOMO.
Manifest wyrasta z niepokoju związanego ze "zwiększającą się pustką artystyczną w Białymstoku" i... nadziei. Jakie wartości i idee przyświecają twórcom kolektywu? Jak konsolidować...Jak się ma podlaska scena reggae, jaka jest przyszłość tej muzyki? !pod powierzchnią!


Czy gdy odejdzie kiedyś dzisiejsze pokolenie 40- i 50-latków, przestanie powstawać reggae (podobnie punk i blues)?
Czy prawdziwa jest diagnoza, którą słyszymy w utworze zespołu Nanga "Smutne lato": "Kiedyś był didżejem, ale dziś nikt już nie słucha reggae"?
Jaka jest zatem przyszłość reggae/dub/roots? Jak się ma ta część podlaskiej sceny?...Pierwowzory słynnych coverów !pod powierzchnią!


Jakie znamy pierwowzory słynnych coverów?Antoni "Ziut" Gralak !pod powierzchnią!


!pod powierzchnią! trębacz, kompozytor, producent muzyczny Antoni Gralak.Festiwal Up To Date 2022 !pod powierzchnią!


Co twórcom festiwalu Up To Date nie pasuje w techno-showbizie? Jak można pożartować z tego rynku, grając w grę? Jak działają uptodejtowe kryptowaluty Techno Coiny?Wschód Kultury/Inny Wymiar 2022 !pod powierzchnią!


Jakie muzyczne drzwi otwiera przed nami Wschód Kultury/Inny Wymiar 2022? O festiwalu opowiada Marcin Pawlukiewicz z Białostockiego Ośrodka KulturyMuzyka rowerowa Adama Zdanowicza !pod powierzchnią!


Ale szprychy! Rowerowa muzyka zabrzmi !pod powierzchnią! Konstruktor rowerów customowych Adam Zdanowicz będzie snuć opowieść o: swoich jednośladach, na których jeżdżą Slash, Tede, Michał Wiśniewski czy Zbigniew Hołdys, o rowerze złotym, lodowym, inspirowanym ludową wycinanką podlaską, zdobionym wzorami z tkaniny dwuosnowowej, świecącym w ciemności czy zębatce inspirowanej...WigroSfera 2022 !pod powierzchnią!


Jeśli NeoQuartet zaprasza nas do swojego Neo Voyagera, technologiczni smyczkowcy z Suwałk Roshko Brothers w Kosmiczną Odyseje, Bartosz Dziadosz Pleq do świata Lema, a Bartosz Weber/ VTR do swoich dźwiękowych przestrzeni, Radek Nowicki Trio do jazzowego „SOAR”, znaczy to, że tegoroczna WigroSfera odbywa lot orbitalny na inną galaktykę ????
O tym festiwalu na plaży PTTK w...Festiwal Czeremcha i Podlaska Oktawa Kultur !pod powierzchnią!


2 największe podlaskie festiwale z muzyką folkową/tradycyjną będą ponownie rywalizować o naszą uwagę w tym samym czasie :) Festiwal Czeremcha i Podlaska Oktawa Kultur.
Podlaski Instytut Kultury odkrył już karty tegorocznego programu Oktawy (21-24.07/Białystok i 8 miejscowości) opowiada o nim Dariusz Kryszpiniuk !pod powierzchnią!, a kto zagra w Czeremsze (22-24.07)?...Festiwal Przebudzonych Tutaka i Festiwal Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ !pod powierzchnią!


Kim są przebudzeni? W jakim stopniu Festiwal Przebudzonych Tutaka w Gródku zrywa, a w jakim - kontynuuje tradycje festiwalu Basowiszcza? Jacy artyści wystąpią na tegorocznej edycji oraz na Festiwalu Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ?
Rozmawiamy o tym z Pawłem Staną Stankiewiczem i Źmicierem Kościnem z Fundacji Tutaka.
Część artystów: Volny chor, Astrouna, Guda,...
 
 

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczakźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok