!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Michał Kisiel Mihaszi !pod powierzchnią!


Co może być białe/biała/biały? Dłonie jak Piłata, proszek, typ, dym i zabawa (...) do rana, najlepiej białego, czy white power. A może być też "biały", czyli prefiks rodzinnego miasta.Hidden By Ivy, Faustyna Maciejczuk, Starsabout !pod powierzchnią!


Trzy premiery: najdłużej czekaliśmy na nowy utwór Starsabout (czy to nowy kierunek?), Hidden By Ivy - 4. album "Absent" (niebecność kogo? czego?) i Faustyna Maciejczuk "Na dworze chłód" (a co pali w środku?)Maciej Rant o festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2021 !pod powierzchnią!


Nieznana historia pionierek muzyki elektronicznej "Sisters with Transistors" z narratorką Laurie Anderson, "Piosenki o miłości" - ze śpiewającą/grającą Justyną Święs (the Dumplings) i Krzysztofem Zalewskiego, wielki, ciągle nie do końca zrozumiany geniusz Franka Zappy (dokument muzyczny "Zappa") czy koncerty: THE PAU - "uzbrojonej w gitarę i...WaluśKraksaKryzys oraz Michał Dąbrowski i Oskar Lasota o "Projekcie Anna Markowa"


O tym jak życie potrafi sponiewierać i czy muzyka jest w stanie to zmienić - opowiada WaluśKraksaKryzys. Michał Dąbrowski i Oskar Lasota tworzą "Projekt Anna Markowa".O Polsce poprzez filmy i muzykę z filmoznawcą Tomaszem Adamskim !pod powierzchnią!


Jakie filmy fabularne, najlepiej opisują współczesną Polskę i naszą małą ojczyznę - Podlasie? I przede wszystkim, które utwory z tych filmów?O saksofonie oraz o koncercie Weber / VTR / Weber !pod powierzchnią!


Jakie znacie utwory, w których ważną/pierwszoplanową rolę odgrywa saksofon?
Tuz przed Dniem Saksofonu rozmawiamy o klimacie muzycznym jaki On wytwarza, czy raczej tzw. słodką pościelówę czy wrzask i jazgot? Być może pojawią się też dowcipy na temat tego instrumentu na spotkaniu !pod powierzchnia! z jego wyznawcami:
Klaudiusz Bogusłowicz (Judy 4, Schizis)
...Muzyka starsza niż półwieczna w Europejskim Dniu Seniorów - z Romanem Kowalskim !pod powierzchnią!


Czy jeszcze dziś uruchamia Was muzyka starsza niż półwieczna?

Jesteś 50+ i wchodzisz za darmo na Up To Date Festival, zatem jego twórcy poniekąd okreslili dolny próg bycia seniorem. Stąd w Europejskim Dniu Seniorów posłuchamy !pod powierzchnią! muzyki nie młodszej, niż te pół setki lat.
A naszym przewodnikiem dziś po 20:00 będzie były dziennikarz...Filmowe Podlasie Atakuje! też muzycznie !pod powierzchnią!


Filmowe Podlasie Atakuje! 2021 też muzycznie :) po tej ścieżce dźwiękowej poprowadzą nas tuż przed finałem pełnoletniej edycji Maciej Rant i Monika Piskurevič

Sobota
SET I, godz. 18:00 (112′)

PRZECHADZKA, reż. Maciej Zalewski / 2020, spot, 4’16”
PRZECHERY – PROKRASTYNACJA, reż. Mariusz Bek / teledysk, 3’35” (produkcja...Maja Chmurkowska i Projekt 4:0 !pod powierzchnią!


W czasie symbolicznego przełomu połowy życia, w okrągłe urodziny, można kupić sobie czerwony wyścigowy samochód, związać się z kimś o połowę młodszym, zacząć skakać na bungee, a można też celebrować ten moment – artystycznie.
Projekt 4:0 stworzyła Maja Chmurkowska (Zerova, Plac zabaw, Mya) na jeden (urodzinowy) koncert. Opowiada o nim !pod powierzchnią!
...Utwory o rzekach tuż przed Światowym Dniem Rzek z hydrobiologiem Piotrem Zielińskim i hydrologiem Mateuszem Grygorukiem


Jakie znacie utwory o rzekach - jako metaforze życia, przemijania, witalności, trwania, odpoczynku i zagrożenia, granicy i wolności?
 
 

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok