Muzyczny manifest białostockich djów "New hope" !pod powierzchnią!

28 września 2022

Adam Sworowski, Maciej Korsan i Hubert Marcinkiewicz, fot. Andrzej Bajguz
Adam Sworowski, Maciej Korsan i Hubert Marcinkiewicz, fot. Andrzej Bajguz0:00
0:00
Muzyczny manifest białostockich djów "New hope" !pod powierzchnią! | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy artystyczne manifesty mają jeszcze dziś moc zmiany rzeczywistości? Swoją próbę podejmuje nowy kolektyw New hope, który wyrósł z warsztatów didżejskich w klubie FOMO.

Manifest wyrasta z niepokoju związanego ze "zwiększającą się pustką artystyczną w Białymstoku" i... nadziei. Jakie wartości i idee przyświecają twórcom kolektywu? Jak konsolidować zaangażowaną i świadomą muzyczną społeczność? Jaką w tym rolę odegra piątkowe wydarzenie-emanacja manifestu FOMO_SPECTRAL: NEW HOPE SHOWCASE X ŁOWCY?

Rozmawiamy o tym z: Hubertem Marcinkiewiczem, Maciejem Korsanem i Adamem Sworowskim.

Cały manifest:

"Z niepokojem od wielu lat obserwujemy w Białymstoku spadające zainteresowanie społeczeństwa kulturą niezależną. Niestabilne czasy nie sprzyjają tworzeniu miejsc, w których młodzi ludzie mogą zetknąć się z alternatywą. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy. Jako osoby odbierające i tworzące kulturę widzimy w naszym regionie ogromny potencjał artystyczny, któremu brakuje odpowiednich warunków do rozwoju.

Jesteśmy grupą, którą połączyło zamiłowanie do muzyki i sztuki. Pochodzimy z różnych środowisk, mamy doświadczenia w wielu dziedzinach i jest to nasza unikalna siła. Motywuje nas pasja tworzenia, odkrywanie i obserwowanie rozwoju młodych talentów.

My, podpisujący ten manifest, obiecujemy stworzyć dostępną i przyjazną przestrzeń, w której artyści będą mogli się rozwijać i promować swoją twórczość. Zaczęliśmy od warsztatów DJ-skich w FOMO skupionych wokół muzyki elektronicznej, jednak patrzymy dużo dalej i szerzej. Jesteśmy otwarci na eksplorację różnych form i głęboko wierzymy, że czasem nieoczywiste połączenia dają najciekawszy rezultat. Chcemy pokazać, że w naszym regionie warto tworzyć kulturę oddolną na światowym poziomie.

Zobowiązujemy się jako Projekt New Hope organizować wydarzenia artystyczne najwyższej jakości, bez kompromisów, dając twórcom pełną swobodę wyrazu. Naszym celem jest budowanie wokół Projektu zaangażowanej i świadomej społeczności artystów i odbiorców. Dzięki naszym interdyscyplinarnym doświadczeniom, kontaktom i nowym technologiom zrealizujemy ten cel.

Jesteśmy w naszych działaniach autentyczni, kierujemy się w nich dobrem projektu i pamiętamy o wartościach, które nas połączyły. W pracy nad Projektem będziemy szukać nowych i niestandardowych rozwiązań. Nie boimy się łamać stereotypów ani podważać status quo.

Podpisując ten manifest, obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby Projekt New Hope był źródłem inspiracji, radości i dumy, które są tak bardzo potrzebne w otaczającej nas rzeczywistości".


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ŻUBROFFKA !pod powierzchnią!


Z Maciejem Rantem i Krzysztofem Sienkiewiczem o 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.Klub Fomo muzyczne epitafium tuż przed zamknięciem !pod powierzchnią!


Po prawie 3 latach z mapy Białegostoku znika klub FOMO. Wcześniej też w tym miejscu w piwnicy przy ul. Białówny przez ponad 20 lat istniał klub Metro. FOMO w ten weekend dokona żywota. A potem? Nie będzie tam... niczego? Co dalej z energią FOMO, ambicjami, środowiskiem skupionym wokół?Grzegorz Doroszenko i jazzowy Húrra oraz Rytmy przestrzeni !pod powierzchnią!


Gdyby spróbować policzyć, jakiej muzyki powstaje na Podlasiu najmniej, pewnie okazałoby się, że... jazzu. Tę lukę zapełnia częściowo i z rozmachem, bo z międzynarodowym składem gitarzysta, kompozytor i aranżer Grzegorz Doroszenko z Białegostoku. Debiutuje teraz z zespołem Húrra (Jonas Kullhammar - szwedzki saksofonista, Koma Saxo), Jakub Kurek z EABS, Wojciech Warmijak...Piosenki o Polsce z Karoliną Wierel !pod powierzchnią!


Co o Polsce śpiewa Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Spięty z Lao che czy Kazik? Jaki jest obraz naszego kraju w piosnkach tych i innych artystów? Tuż przed Świętem Niepodległości rozmawiamy o tym !pod powierzchnią! z dr Karoliną Wierel z Kulturoznawstwa UwB.Poruszające/mądre piosenki o śmierci !pod powierzchnią!


Poruszające/mądre piosenki o śmierciJarosław Szubrycht i książka "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" !pod powierzchnią!


Kto wie, być może metal (nie tylko death) jest najbardziej, nomen omen, śmiertelnie poważnym gatunkiem muzycznym, w treści i formie. Obok powiedzmy jazzu, czy ambientu. Tak poważnym, że aż chce się czasem trochę pożartować. Dlatego z tak wielką przyjemnością czytałem książkę Jarosława Szubrychta "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu".Schody !pod powierzchnią!


Dokąd prowadzą te Schody? Do... nieba, czy głębokiej piwnicy? Czym jest powrót tego zespołu po kilkunastu latach i od razu z the best of? Co to za ich niebieska kaseta-matka i o czym opowiadają zaangażowane teksty? Rozmawiamy o tym z Pawłem Gunsessem Oziabłą i Emilianem Aksiucikiem z zespołu Schody z Michałowa.Feral Atom !pod powierzchnią!


O swoich dziewczyńskiej muzyce opowiada Feral Atom.Muzyczni nauczyciele oraz Yuos !pod powierzchnią!


Jak rozmawiać o muzyce z uczniami/studentami? Jak inicjować i rozwijać artystyczną "zajawkę", inspirować do własnej twórczości i doskonalenia warsztatu?
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena PietruczakREKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok