Jarosław Szubrycht i książka "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" !pod powierzchnią!

26 października 2022

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.0:00
0:00
Jarosław Szubrycht i książka "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" !pod powierzchnią! | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto wie, być może metal (nie tylko death) jest najbardziej, nomen omen, śmiertelnie poważnym gatunkiem muzycznym, w treści i formie. Obok powiedzmy jazzu, czy ambientu. Tak poważnym, że aż chce się czasem trochę pożartować.

Dlatego z tak wielką przyjemnością czytałem książkę Jarosława Szubrychta "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" (dziś premiera i spotkanie !pod powierzchnią!), który z niesamowitym poczuciem humoru, ogromną wiedzą, osobistym zaangażowaniem (fan, redaktor zinów i metalowy wokalista), miłością, ale i krytycznym namysłem, snuje opowieść o tej muzyce, kulturze i środowisku.

A propos "death":

"Ledwie death metal wygramolił się z zatęchłych piwnic i zamiast buczących i pierdzących demówek zaczął wydawać na legalu płyty, które w miarę dobrze brzmiały, a już podgryzali go blackmetalowcy, nazywając pogardliwie life metalem (tu proszę o sekundę refleksji nad tym, jak prosta i zarazem bezlitośnie celna była to obelga: kogoś, kto puszy się, że gra metal śmierci, nazwać ambasadorem życia!)"      :)

Ileż to twarzy ma metal?

Death, heavy, doom, black, power, thrash, industrial, gothic, folk, progressive, nu metal i postmetal etc. ale i "był czas, kiedy niemal każdy zespół, chcąc się wyróżniać przynajmniej na papierze, kreatywnie podchodził do określania swojego miejsca, stąd Depressive Suicidal Black Metal, Norsk Medieval Black Sorrow Metal, ale za rogiem już się czaił Progressive Alien Deathcore"    :)

To jeszcze:

"Metal niejedno ma imię. Nawet nie dziesięć. Ponad pół wieku rozwoju gatunku oznacza wiele ewolucyjnych i rewolucyjnych zmian, mutacji, krzyżówek i rozgałęzień. Metal to pojęcie tak rozległe, że może oznaczać zarówno Bon Jovi, jak i Blasphemy. Jeśli ktoś nie zna, proszę sobie znaleźć w internecie i wskazać 666 różnic".       ;)

Ta książką jest tak przenikliwa, barwna, opisująca ważną część muzycznego świata, i, jak mówię, zabawna, że z przyjemnością pochłonąłem ją, nie będąc przecież fanem metalu, obserwując jego rozwój z boku. To "kronika dorastania w ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji, której soundtrackiem jest metal".

I na koniec czym jest bluźnierstwo według metalowców?

"Nie wyobrażacie sobie państwo, ile kontrowersji wśród metalowej braci wywołał teledysk Justina Timberlake’a z 2003 roku, w którym piosenkarz ugania się po Nowym Jorku za modelką w koszulce Iron Maiden. Niby zakazu nie ma, dziewczyna śliczna, koszulki nikt nie bezcześci, nie drze, nie plami, ale jednak piosenka radiowa, popowa, śpiewana falsetem przez ładnego kolesia z boysbandu. Znaczy: bluźnierstwo".


Przeczytaj, zanim skomentujeszNajlepsi podlascy wykonawcy 2023 !pod powierzchnią!


Czy pojawiła się jakaś nowa muzyczna jakość na podlaskiej scenie w 2023? I przede wszystkim kto jest najlepszym wykonawcą minionego roku? Zapytałem o to kilkadziesiąt osób: lokalnych muzyków, dziennikarzy, szefów klubów i festiwali. Wyniki tej ankiety !pod powierzchnią! i cd. podsumowania muzycznego 2023 w podlaskiej muzyce (vol.2)Raper Szczytek i muzyczne podsumowanie 2023 na świecie z Łukaszem Komłą !pod powierzchnią!


Czy hasło "therapy" jest kluczem otwierającym muzykę na świecie 2023? Jeśli tak to "do" i "od" czego? Sprawdzamy to w podsumowaniu z Łukaszem Komłą, który destyluje muzyczny ekstrakt z tego okresu. A jako że zaczynamy rozmowy z tegorocznymi finalistami "Niebieskiego mikrofonu" też spotkanie z białostockim raperem i producentem Szczytek.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena PietruczakREKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok