Jarosław Szubrycht i książka "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" !pod powierzchnią!

26 października 2022

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.



0:00
0:00
Jarosław Szubrycht i książka "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" !pod powierzchnią! | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto wie, być może metal (nie tylko death) jest najbardziej, nomen omen, śmiertelnie poważnym gatunkiem muzycznym, w treści i formie. Obok powiedzmy jazzu, czy ambientu. Tak poważnym, że aż chce się czasem trochę pożartować.

Dlatego z tak wielką przyjemnością czytałem książkę Jarosława Szubrychta "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" (dziś premiera i spotkanie !pod powierzchnią!), który z niesamowitym poczuciem humoru, ogromną wiedzą, osobistym zaangażowaniem (fan, redaktor zinów i metalowy wokalista), miłością, ale i krytycznym namysłem, snuje opowieść o tej muzyce, kulturze i środowisku.

A propos "death":

"Ledwie death metal wygramolił się z zatęchłych piwnic i zamiast buczących i pierdzących demówek zaczął wydawać na legalu płyty, które w miarę dobrze brzmiały, a już podgryzali go blackmetalowcy, nazywając pogardliwie life metalem (tu proszę o sekundę refleksji nad tym, jak prosta i zarazem bezlitośnie celna była to obelga: kogoś, kto puszy się, że gra metal śmierci, nazwać ambasadorem życia!)"      :)

Ileż to twarzy ma metal?

Death, heavy, doom, black, power, thrash, industrial, gothic, folk, progressive, nu metal i postmetal etc. ale i "był czas, kiedy niemal każdy zespół, chcąc się wyróżniać przynajmniej na papierze, kreatywnie podchodził do określania swojego miejsca, stąd Depressive Suicidal Black Metal, Norsk Medieval Black Sorrow Metal, ale za rogiem już się czaił Progressive Alien Deathcore"    :)

To jeszcze:

"Metal niejedno ma imię. Nawet nie dziesięć. Ponad pół wieku rozwoju gatunku oznacza wiele ewolucyjnych i rewolucyjnych zmian, mutacji, krzyżówek i rozgałęzień. Metal to pojęcie tak rozległe, że może oznaczać zarówno Bon Jovi, jak i Blasphemy. Jeśli ktoś nie zna, proszę sobie znaleźć w internecie i wskazać 666 różnic".       ;)

Ta książką jest tak przenikliwa, barwna, opisująca ważną część muzycznego świata, i, jak mówię, zabawna, że z przyjemnością pochłonąłem ją, nie będąc przecież fanem metalu, obserwując jego rozwój z boku. To "kronika dorastania w ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji, której soundtrackiem jest metal".

I na koniec czym jest bluźnierstwo według metalowców?

"Nie wyobrażacie sobie państwo, ile kontrowersji wśród metalowej braci wywołał teledysk Justina Timberlake’a z 2003 roku, w którym piosenkarz ugania się po Nowym Jorku za modelką w koszulce Iron Maiden. Niby zakazu nie ma, dziewczyna śliczna, koszulki nikt nie bezcześci, nie drze, nie plami, ale jednak piosenka radiowa, popowa, śpiewana falsetem przez ładnego kolesia z boysbandu. Znaczy: bluźnierstwo".


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej


Wiemy już kto jest najlepszym podlaskim wykonawcą 2022 roku - zdaniem przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej.





Czeremszyna !pod powierzchnią!


Poprosiłem sztucznego inteligenta (ChatGPT) o napisanie scenariusza audycji radiowej z folkowym zespołem Czeremszyna, finalistą nagrody muzycznej Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon".



VBS !pod powierzchnią!


VBS, czyli Wiktor Bogdan - muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk. Gra na fortepianie umożliwiła mu stać się swoim własnym producentem muzycznym rapowych kawałków. Jest jednym z dziesięciu finalistów naszego konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok".



Tappahall oraz MARMØ x MUTANAUM !pod powierzchnią!


Oto jaśniejące gwiazdy. Białostocki zespół Tappahall - finalista konkursu Niebieski Mikrofon 2022.



ŻUBROFFKA !pod powierzchnią!


Z Maciejem Rantem i Krzysztofem Sienkiewiczem o 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.



Klub Fomo muzyczne epitafium tuż przed zamknięciem !pod powierzchnią!


Po prawie 3 latach z mapy Białegostoku znika klub FOMO. Wcześniej też w tym miejscu w piwnicy przy ul. Białówny przez ponad 20 lat istniał klub Metro. FOMO w ten weekend dokona żywota. A potem? Nie będzie tam... niczego? Co dalej z energią FOMO, ambicjami, środowiskiem skupionym wokół?



Grzegorz Doroszenko i jazzowy Húrra oraz Rytmy przestrzeni !pod powierzchnią!


Gdyby spróbować policzyć, jakiej muzyki powstaje na Podlasiu najmniej, pewnie okazałoby się, że... jazzu. Tę lukę zapełnia częściowo i z rozmachem, bo z międzynarodowym składem gitarzysta, kompozytor i aranżer Grzegorz Doroszenko z Białegostoku. Debiutuje teraz z zespołem Húrra (Jonas Kullhammar - szwedzki saksofonista, Koma Saxo), Jakub Kurek z EABS, Wojciech Warmijak...



Piosenki o Polsce z Karoliną Wierel !pod powierzchnią!


Co o Polsce śpiewa Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Spięty z Lao che czy Kazik? Jaki jest obraz naszego kraju w piosnkach tych i innych artystów? Tuż przed Świętem Niepodległości rozmawiamy o tym !pod powierzchnią! z dr Karoliną Wierel z Kulturoznawstwa UwB.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak



REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok