Żona Andrzeja Wajdy odsłoniła ulicę jego imienia w Suwałkach

15.03.2018, 17:04, akt. 18.03.2018, 10:41

Krystyna Zachwatowicz-Wajda odsłoniła w czwartek w Suwałkach tabliczkę z nazwą ulicy imienia Andrzeja Wajdy. To pierwsza taka ulica w Polsce. Nieżyjący reżyser urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta.


Ulica Andrzeja Wajdy w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Ulica Andrzeja Wajdy w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Żona Andrzeja Wajdy odsłoniła ulicę jego imienia w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zdobywcy Oscara, przyjechała do Suwałk na zaproszenie władz miasta, by wziąć udział w uroczystościach 92. rocznicy urodzin jej męża.

W trakcie uroczystości w Suwalskim Ośrodku Kultury został wyświetlony film pt. "Katyń". W Bibliotece Publicznej w Suwałkach natomiast miało miejsce spotkanie z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko - autorami książki o małżeństwie Wajdów pt. "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki".



W Suwałkach odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce narodzin Andrzeja Wajdy



Krystyna Zachwatowicz przed południem uczestniczyła w uroczystościach przy tablicy pamiątkowej Andrzeja Wajdy przy ul. Wojska Polskiego, gdzie reżyser się urodził. Tablica została odsłonięta w październiku ubiegłego roku.

Po południu Zachwatowicz razem z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem odsłonili nową ulicę w Suwałkach, która nosi imię Andrzeja Wajdy.


- Jestem szalenie wzruszona i przejęta tym, że w Suwałkach, które były tak drogie Andrzejowi, powstaje ulica jego imienia. Suwałki są pierwszym miejscem w Polsce, które w ten sposób uczciły mego męża - powiedziała Krystyna Zachwatowicz.


Prezydent Suwałk dodał, że ulica powstała w sercu miasta i prowadzi na powstające suwalskie bulwary nad Czarną Hańczą - w miejscu, gdzie urodził się Andrzej Wajda. - To postać zasłużona i godna, którą trzeba ciągle przypominać, szczególnie młodemu pokoleniu - powiedział Renkiewicz.

W tym roku w Suwałkach powstanie jeszcze ławeczka Andrzeja Wajdy. Pomysł zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.


Wajda po raz ostatni był w Suwałkach w 2016 r.


Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. 8 lat mieszkał z rodzicami w budynku koszarowym, ponieważ jego ojciec Jakub był porucznikiem, a potem kapitanem w 41. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Potem cała rodzina przeprowadziła się do Radomia.

Andrzej Wajda po raz ostatni był w Suwałkach w 2016 r., obchodząc swoje 90. urodziny. Odsłonił wtedy okolicznościową tablicę w Suwalskim Ośrodku Kultury, na której znalazła się informacja o tym, że sala widowiskowo-teatralna w SOK nosi jego imię. Znajduje się na niej także autograf Andrzeja Wajdy, jego wizerunek oraz informacja o jego urodzinach.

Andrzej Wajda w 1989 r. został senatorem RP z okręgu suwalskiego, otrzymując ponad 105 tys. głosów. Artysta startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości filmowej. Zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie.


źródło: PAP


Radiowa majówka w centrum Białegostoku na zakończenie długiego weekendu [zdjęcia]


Ciekawi goście, konkursy i kulturalne rozmowy. Polskie Radio Białystok w niedzielę otworzyło mobilne studio przy Ratuszu. Od 9:00 do 12:00 w audycji Podróże po kulturze sprawdzaliśmy, jak zmienia się kulturalna mapa Białegostoku.



"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story" [zdjęcia]


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok