Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Białowieży można oglądać wystawę poświęconą Wikingowi - najsłynniejszemu żubrowi z Puszczy Białowieskiej
Wiking - był to najsłynniejszy żubr z Puszczy Białowieskiej. Jego szkielet i wystawę mu poświęconą możemy oglądać w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dyrektor instytutu, autor części zdjęć i książki "Wiking Żubr co się zowie!" Rafał Kowalczyk przypomina, że żubry to najpotężniejsze zwierzęta lądowe w Europie - wzbudzają strach i fascynacje, a Wiking był... przyjaznym celebrytą, pozwalał się fotografować. Mówi się, że Wiking zrobił wiele dobrego w relacjach żubrzo-ludzkich.
Wiking zmarł ze starości w 2017 roku. Miał około 20 lat.
Z twórcami książki "Wiking Żubr co się zowie!" profesorem Rafałem Kowalczykiem i ilustratorką Agatą Łukszą rozmawiał Andrzej Bajguz przy okazji spotkania autorskiego w kawiarni Miodosytnia w Białymstoku.
Przypomnijmy też, że do 1 marca możemy oglądać wystawę poświęconą Wikingowi w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Czy poprzez wzory matematyczne da się interpretować przyrodę oraz... sztukę? Z kolei w jaki sposób sztuka może opisywać reguły naukowe? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w Białymstoku na wystawie malarstwa "Efekt Motyla" białostockiej artystki Małgorzaty Miecielskiej-Maksimowicz.
Naczynia z czasów protocywilizacji trypolskiej sprzed pięciu tysięcy lat, przedmioty z epoki neolitu i brązu, antyczna grecka ceramika czy pamiątki pierwszych lat chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej - takie zabytki można obejrzeć na wystawie „Ukraina przed wiekami” w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Każdy z nich to małe dzieło sztuki. W foyer białostockiego kina Forum można oglądać wystawę plakatów filmowych Maksa Bereskiego.
Te prace to przede wszystkim wyraz przemyśleń artystki na temat bliskości, pamięci, nostalgii i upływającego czasu. W białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich oglądać możemy wystawę Violetty Kosińskiej-Piskurewicz, w której główną rolę odgrywa tkanina.
Nie ma dziś chyba wielbicieli filmów o Jamesie Bondzie, którzy nie słyszeliby o Idrisie Elbie - czarnoskórym brytyjskim aktorze, namaszczonym przez media na następcę Daniela Craiga.
Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy...
Dionizy Purta i Katarzyna Krauze-Romejko - rzeźbiarz i malarka. Ich artystyczne drogi spotkały się na wspólnej wystawie pt. „Anioły”.
Niedzielny wieczór (19.03) w Polskim Radiu Białystok upłynął pod znakiem rockowych brzmień. Na scenie Studia Rembrandt wystąpił zespół Waterside.
Ciekawe aranżacje znanych przebojów i występ chóru seniorów z Podlaskiego Instytutu Kultury, a także świetny kontakt z publicznością - to zalety koncertów (bo były dwa) Dawida Podsiadły w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz