Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

autor: Grzegorz Pilat

20.08.2020, 05:52, akt. 07:41

Koncert Dagadany, wystawa "Strach" artystów z Europy Środkowej, spektakle, spacery edukacyjne czy spotkania - złożą się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia; wydarzenia będą dostępne także online.


Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Wschód Kultury - zapowiedź festiwalu - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Wschód Kultury" to cykl różnych wydarzeń, które od kilku lat odbywają się w największych miastach we wschodniej Polsce: Białymstoku, Rzeszowie i Lublinie, by m.in. promować kulturę także wschodnich sąsiadów Polski. Narodowe Centrum Kultury współfinansuje te wydarzenia wspólnie z miastami.


3 dni z wielokulturowością

Białostocka odsłona festiwalu zawsze zamykała cykl imprez, w tym roku - jak mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki - Białystok zainauguruje ten cykl. Dodał, że festiwal będzie mocno osadzony w wielokulturowości i wielowyznaniowości regionu, będzie prezentował też kulturę krajów Partnerstwa Wschodniego, znajdą się też akcenty m.in. skandynawskie.

Dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury, głównego organizatora Innego Wymiaru, Grażyna Dworakowska mówiła, że ta edycja imprezy będzie specyficzna przez pandemię, podczas przygotowań trzeba było z wielu wydarzeń zrezygnować m.in. przez niemożliwość przyjazdu artystów w związku z koronawirusem. Jednak - jak dodała - mimo tych trudności udało się stworzyć ciekawy program.

Jednym z wydarzeń będzie koncert zespołu Dagadana, który łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Dworakowska powiedziała, że zespół zaprezentuje przedpremierowo materiał z nowej płyty, przyjedzie z rozbudowaną sekcją dętą.

W ramach Innego Wymiaru zaprezentują się też artystki związane z Białymstokiem, a tworzące muzykę elektroniczną. Inną muzyczną propozycją jest spotkanie "Miasto utkane z dźwięków", podczas którego zaprezentowane zostaną utwory twórców związanych w jakiś sposób z Białymstokiem.

Wśród propozycji są też bułgarskie filmy, wystawa o Tatarach czy wystawa o Kaliningradzie.


Koncerty, wystawy, spacer edukacyjny

Inny Wymiar odbywa się co roku we współpracy z innymi instytucjami kultury, które przygotowują swoje propozycje. Jedną z nich jest Galeria Arsenał, gdzie będzie można obejrzeć wystawę "Strach". Jak mówiła jedna z kuratorek Eliza Urwanowicz-Rojecka, wystawa będzie dotyczyła fenomenu strachu, który jest elementem codzienności. Będzie można obejrzeć prace artystów z Białorusi, Ukrainy, Armenii, Gruzji i Polski.

Galeria im. Sleńdzińskich przygotowała spacer edukacyjny po ul. Mickiewicza, którą przed wojną - jak mówiła dyrektorka galerii Jolanta Szczygieł-Rogowska - zamieszkiwali mieszkańcy różnych nacji, tu też rozwijało się włókiennictwo. Inną propozycją galerii jest promocja książki "(Nie)modny Białystok", która dotyczy historii miasta od lat okupacji do 1959 roku, a opowiedziana jest przez modę.

Swoje propozycje przygotował też m.in. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, który pokaże spektakl Teatru Papahema "PeKiN" czy Opera i Filharmonia Podlaska z koncertem "God dag Chopin!".

W ramach festiwalu zaplanowano też wręczenie dwóch nagród prezydenta Białegostoku: Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i artystycznej.


Na żywo i w internecie

Na część wydarzeń będzie obowiązywała wcześniejsza rejestracja. W wydarzeniach wewnątrz budynków będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, będzie obowiązywał reżim sanitarny. Festiwalowe wydarzenia będą transmitowane i retransmitowane w Internecie.

Tegoroczny budżet festiwalu to 600 tys. zł - połowa pochodzi z budżetu Białegostoku, a druga z NCK.


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.



"Dźwięki ciszy" w Galerii Marchand


Czy można zobaczyć dźwięk? Jak opisać dźwięk ciszy? I co ma to wspólnego z artyzmem? Na te pytania odpowiadają twórcy najnowszej wystawy w Galerii Marszand.



Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek"


Publiczność ma okazje poznać polski musical sprzed wielu lat, a studenci szansę na sceniczne szlify. Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek".



"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok