Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Mirosław Miniszewski o swojej nowej książce "Różnia i inne opowieści ze wsi obok"
Mieszkańcy tej podlaskiej wsi ponownie muszą stawić opór czyhającemu zagrożeniu ze strony biurokratów, faszystów i polityków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkańcy tej podlaskiej wsi ponownie muszą stawić opór czyhającemu zagrożeniu ze strony biurokratów, faszystów i polityków. Zawsze potrafią się w tym zjednoczyć i w nieraz brutalno-fantastyczno-groteskowy sposób ukarać oprawców.
Pomaga im w tym mądrość starych ludzi oraz dzika, mroczna natura. Przy czym radosnego kogla-moga, który przypomina, że zło zostało zażegnane jest tym razem mniej.
Ukazała się właśnie druga z serii książka pisarza i filozofa Mirosława Miniszewskiego mieszkającego gdzieś na podlaskim pustkowiu. To "Różnia i inne opowieści ze wsi obok".
To przyrodnicza podróż wzdłuż rzeki - symbolu województwa podlaskiego. W tym tygodniu premierę miał film "Narew - od źródeł do ujścia" zrealizowany przez Zdzisława Folgę.
Dlaczego wracamy do cyfrowych gier z lat 70., 80. i 90.? Dlaczego niekiedy wolimy oglądać kilkupikselowe postacie niż nowoczesne modele w 3D?
Wystawa zachęca m.in. do spojrzeń głęboko w oczy sfotografowanym osobom. "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.
Czy da się przetłumaczyć wiersze? Skoro "najdokładniejszy przekład słownikowy byłby często przekładem najodleglejszym" - jak mówi tłumaczka Anna Kamieńska - "bo słowa poszczególne mogą się różnie kojarzyć".
Curik ahejm, powrót do domu - te słowa zabrzmiały podczas spektaklu muzyczno-teatralnego podczas Wschodu Kultury w 2021 roku na terenie dworca kolejowego Białystok Fabryczny. To właśnie stąd wywieziono mieszkańców getta do Treblinki.
Feminatywy - obcobrzmiące słowo, które wdziera się w przestrzeń języka. A chodzi o to, żeby używać końcówek stosownych do rodzaju.
Inspiracją do nowej wystawy w Galerii Arsenał jest książka Jonathana Leara "Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego".
Reportaże z Podlasia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - ludzie lubią przenosić się we własne wspomnienia, a ta kraina na górze rogu mapy Polski pozwala znaleźć tu dawne klimaty, pamiętane z dzieciństwa.
Piękno podlaskiej natury uchwycone w najdrobniejszych szczegółach. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać Wystawę Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz