W Białymstoku powstał mural z tradycyjną tkaniną dwuosnowową [zdjęcia]

12.11.2020, 14:07, akt. 19.11.2020, 10:21

Promocji tradycyjnego tkactwa i kultury ludowej ma służyć mural, który powstał na ścianie jednego z wieżowców w centrum Białegostoku. Mural to wzór tkaniny dwuosnowowej przedstawiającej scenki rodzajowe z życia wsi.


Mural z tkaniną dwuosnowową "Cztery pory roku" w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Mural z tkaniną dwuosnowową "Cztery pory roku" w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
W Białymstoku powstał mural z tradycyjną tkaniną dwuosnowową - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mural to pomysł Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Mural, który oficjalnie odsłonięto w czwartek (12.11), to pomysł Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Mural znajduje się na ścianie 27-metrowego budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w centrum Białegostoku. Malowidło kształtem przypomina wieżę ze spadzistym daszkiem, który tworzy logo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Pozostałą część kompozycji wypełniają wzory z tkaniny dwuosnowowej "Cztery pory roku" Felicji Puzanowskiej z 1986 roku, przedstawiające przyrodę i mieszkańców podlaskiej wsi. Są to wytkane misternie postacie ludzi pracujących w polu, państwa młodych, dzieci z palmami wielkanocnymi, wóz zaprzężony w konia, maszyny rolnicze, drzewa.

Jak powiedziała dziennikarzom wicedyrektorka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Beata Matyskiel, muzeum ma w swoich zbiorach największą w Polsce, liczącą prawie 700 sztuk kolekcję tkanin dwuosnowowych. "Postanowiliśmy w ten sposób uhonorować podlaską tkaninę" - mówiła o pomyśle stworzenia muralu.


Mural ma promować kulturę ludową i tkaczki

Przede wszystkim - jak mówiła Beata Matyskiel - mural ma promować kulturę ludową i tkaczki, których w regionie jest coraz mniej. "Warto wspierać tkaninę dwuosnowową, tkaczki, ponieważ jest ich już bardzo mało, zaledwie kilkanaście w województwie podlaskim" - powiedziała. Dodała, że jako muzeum starają się je wspierać w różnych projektach, ale chcą też - jak podkreśliła - promować ją i pokazywać, że kultura ludowa może zaistnieć też na innym gruncie.

Dodała, że praca "Cztery pory roku" pani Felicji pochodzi z 1986 roku, a mural przedstawia tylko jej część, wybraną przez artystę. "Cała by się nie zmieściła" - dodała.

Mural zaprojektował i przeniósł na ścianę artysta Grzegorz Radziewicz. Mówił dziennikarzom, że prace już przy przenoszeniu wzoru na ścianę trwały kilka dni, a pomagał mu artysta, który przedstawia się "M. Ceirowski". Grzegorz Radziewicz ocenił, że nie jest łatwo przenieść na ścianę taki mural; potrzebna była praca grupowa. "Cieszy mnie, że tych murali w Białymstoku jest coraz więcej i że są wykorzystywane elementy kultury lokalnej. Miasto jest piękniejsze a kultura lokalna jest rozpowszechniana" - dodał.

Na otwarciu był też obecny syn pani Felicji Tadeusz Puzanowski. Mówił, że mama zajmowała się tkactwem prawie całe swoje życie. Sam często pomagał jej w tworzeniu tkanin. Cieszy się, że pracę mamy można zobaczyć na budynku.

Od kilku lat także inna placówka kultury Podlaski Instytut Kultury (PIK, wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku) zabiega o to, by chronić i promować zanikające tkactwo tradycyjne; pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe. Organizowane są warsztaty dla dorosłych, konkursy, działania dla dzieci i młodzieży zachęcające do poznania tradycji tkackich, powstał też szlak, który prowadzi przez miejscowości, gdzie mieszczą się pracownie tkaczek.

źródło: PAP


"Rytuał Wody” nad rzeką w Wasilkowie


"Rytuał Wody” to multisensoryczne doświadczenie artystyczne, które łączy teatr ruchu, światło, dźwięk i symbolikę wody. W centrum spektaklu znajdują się motywy pamięci, oczyszczenia i dialogu między kulturami.



Prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży


Jeden z najbardziej znanych historyków w północno-wschodniej Polsce, autor książek z historii XIX i XX w. prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży przyznawaną przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.



Nowe światy, stare emocje – filmowe opowieści o bliskości


Pora oswoić świat technologii, prawda? Po dekadach wizji apokaliptycznych, po Robocopach, Terminatorach i innych metalowych apostołach zagłady, kino coraz częściej schodzi z wysokiego C na kameralne tony. Dziś – zamiast walczyć z maszynami o przetrwanie ludzkości – oglądamy historie o czułości, samotności i potrzebie bliskości. I bardzo dobrze, bo chyba wszyscy tego potrzebujemy.





Wystawa Tomasza Bielskiego "Na fali" w galerii PIK


Ta wystawa może wyzwolić w nas tęsknotę za wakacjami nad morzem czy jeziorem. Tomasz Bielski związany m.in. z białostocką grupą twórczą Bochemia prezentuje swoje malarstwo w galerii PIK przy ul. Kilińskiego.



Dominik Sołowiej poleca film "Dwóch papieży"


Bohaterów tego filmu nie ma już z nami, ale wciąż wracamy do nich pamięcią, wspominając wpływ, jaki wywarli na kształt Kościoła katolickiego na świecie. A był to wpływ szczególny, bowiem miał miejsce w cieniu pontyfikatu Jana Pawła II, przypadającego na szczególny czas, w którym wschodnia Europa poddawana była istotnym politycznym zmianom.



Premiera „Królowej Śniegu” Teatru Dramatycznego


Każdy zna tę opowieść - mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się uwieść i porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy.



Zbliża się 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej


Cerkiewna muzyka w wykonaniu chórów z kraju i zagranicy rozbrzmiewać będzie przez najbliższy tydzień w Hajnówce. W Soborze św. Trójcy rozpocznie się w poniedziałek (12.05) 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.



Bohater tysięcy zdjęć - Biały Miś


Zanim pojawiły się Facebooki, Instagramy i filtry „vintage”, był on – Biały Miś. Król letniskowych deptaków, bohater tysięcy zdjęć, które wypełniają rodzinne albumy między fotką z chrztu i ślubu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok