Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Teatr Papahema pokaże spektakl "Gallery of modern heART" w wielu miastach Polski
Teatr Papahema z Białegostoku rusza w trasę. Wszystko w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu Teatr Polska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teatr Papahema z Białegostoku rusza w trasę. Wszystko w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu Teatr Polska. Widzowie mogą oglądać najnowszy spektakl "Gallery of modern heART", który dotychczas był prezentowany tylko online.
Spektakl znalazł się w gronie 20 przedstawień, które w ciągu najbliższych miesięcy odwiedzą domy i centra kultury w mniejszych miastach i miejscowościach. Aktorzy czują się wyróżnieni, tym bardziej, że do tegorocznej, 13. edycji programu zgłoszono rekordową liczbę 173 spektakli z teatrów instytucjonalnych i niezależnych z całego kraju.
Teatr Papahema został założony w 2014 roku przez czworo ówczesnych studentów roku dyplomowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, których połączyły podobny gust i poczucie humoru. Młodzi aktorzy od kilku lat z powodzeniem łączą klasykę ze współczesną wrażliwością, środki teatru aktorskiego z bogactwem języka teatru formy, żart i dystans z poważną refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.
Od maja 2014 roku Teatr działa jako Fundacja. Papahema regularnie prezentuje swoje przedstawienia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Teatrze WARSawy oraz Teatrze Miejskim w Gliwicach, współpracuje również z Teatrem Polonia i Teatrem Montownia.
Teatr tworzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Twórcy chętnie jednak współpracują z innymi artystami - reżyserami, scenografami, kompozytorami i aktorami. Dotychczas Teatr Papahema zrealizował dwanaście spektakli.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz