Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Kultura mniejszych miejscowości: Drozdowo, Piątnica i Wizna
Postanowiliśmy w tym roku znaleźć atrakcyjne miejsca z kulturą w naszym regionie. W tym miesiącu przyjechaliśmy poszukać wiosny w Drozdowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Raz w miesiącu staramy się podróżować po kulturze mniejszych miejscowości w naszym regionie – tym razem obraliśmy kierunek Drozdowo - Piątnica - Wizna.
Odwiedziliśmy więc Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich. Opowiadamy o sezonie wiosenno-letnim, o kobietach z rodu Lutosławskich, spacerujemy po okolicznym parku i ogrodzie oraz zwiedzamy wystawę akwarystyczną nie tylko z piraniami.
Wspaniały ogród w Drozdowie
W Drozdowie warto też zajrzeć do wspaniałego ogrodu, który przez lata prowadziła Krystyna z Zabielskich Zacharzewska. Drzewa i rośliny, które się tu znajdują były przewożone z Anglii, Stanów Zjednoczonych oraz różnych stron Polski. Krystyna Zacharzewska zaprzyjaźniła się z grupą londyńskiej Polonii. Znała m.in. Irenę Renatę Anders - żonę generała Władysława Andersa czy Władę Majewską – polską aktorkę, piosenkarkę i dziennikarkę związaną z Radiem Wolna Europa.
Z zagranicznych podróży przywoziła mnóstwo roślin. Przy tym ogrodzie pracowała cała rodzina, pielęgnując go i rozwijając.Od roku pani Krystyny już nie ma, zostały rośliny. Domem opiekuje się jej syn artysta - Jacek Zacharzewski.
Dorotę Sokołowską zaprowadził tam Tomasz Szymański, który zna go doskonale.
Przypomnijmy, ze wiąże się z tym drozdowskim ogrodem także historia powstania symbolu z którym całe pokolenia Polaków kojarzą swoje dzieciństwo. Otóż, to właśnie tu, w tym miejscu, w Drozdowie, powstał słynny kogucik z "Teleranka”. Namalowała go córka pani Krystyny – Alicja Joanna Zacharzewska-Szymańska, reżyserka, malarka, animatorka, autorka ilustracji do m. in. „Pana Kleksa” Jana Brzechwy.
Forty w okolicach Drozdowa
Okolice Drozdowa i Łomży to nie lada atrakcja dla wszystkich miłośników militariów. Są tu nie tylko wspaniałe, zachowane świetnie forty, ale i muzeum, które znajduje się w jednym ze schronów pogotowia bojowego przy Forcie III w Piątnicy. W wyremontowanym i zaadoptowanym na ten cel schronie zgromadzono eksponaty związane z historią militarną regionu. Dorotę Sokołowską oprowadzał po nim Ludwik Zalewski.
Warto zajrzeć do ocalałych fortów pod Łomżą. Dodajmy, ze budowane były od 1887 do 1909 roku jako Twierdza Łomża mająca na celu ochronę terenów graniczących z Prusami Wschodnimi, a zwłaszcza strzegąca przeprawy przez Narew i Łomżę, która wówczas była stolicą guberni.
Warto zajrzeć do Wizny
Jadąc do czy z Drozdowa warto zajechać też do Wizny. Ta miejscowość ma już 9 murali - prawie wszystkie o tematyce batalistycznej. Odnoszą się przede wszystkim do lokalnej historii. Opowiada o nich przewodniczka i autorka bloga Białystok subiektywnie Anna Kraśnicka.
Więcej o Wiznie i muralach przeczytamy na blogu Anny Kraśnickiej.
W Galerii im. Slendzińskich przy Legionowej prace pokazuje Marco Angelini - włoski artysta i socjolog, który w swoich pracach bada złożone interakcje między człowiekiem a naturą i ich relacji z miastem. Szczególne miejsce na jego podróżniczej mapie zajmuje Podlasie.
Czy Odyseusz był wyłącznie heroicznym uczestnikiem wojny trojańskiej, świetnym wojownikiem i inteligentnym wodzem? A może też kochliwym mężem w delegacji, z wieloma dziećmi z nieprawego łoża, a zarazem zazdrosnym i pysznym? Historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, specjalista od kultury klasycznej prof. Tomasz Mojsik rzuca nowe światło na tę postać, odmitologizowuje ją w...
Płytę z pieśniami polskich kompozytorów nagrały dwie artystki i wykładowczynie białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Marta Wróblewska i Urszula Iżbicka. Sięgnęły tu po twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Franciszka Maklakiewicza.
W Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej w niedzielę (16.03) o 18:00 premierowy pokaz spektaklu dyplomowego studentów i studentek IV roku kierunku aktorskiego "Pupile" Roberta Bolesty w reż. Łukasza Kosa.
Towarzyszy jej hasło "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Ale za chwilę się okaże, że ta zasada sprawdza się też w pisaniu. Marta Nowik to polonistka i nauczycielka, ale najlepiej realizuje się w literaturze.
Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Świadczyć mogłyby o tym sukcesy Swady i Niczos i szerzej muzyki artystów, mocno osadzonych w lokalności, o których jest głośno: Karolina Cicha, Vbs, Cira, Lukasyno, Maxim, metalowe zespoły Batushka i Patriarkh, odwołujące się do tutejszej tradycji i zarazem ją kontestujące, ogólnopolska dyskusja o języku/gwarze...
Dziś o Sztucznej Inteligencji dyskutują wszyscy: politycy, informatycy, ludzie kultury i sztuki, właściciele firm, aktywiści, duchowni, nauczyciele i lekarze. I trudno się temu dziwić, skoro AI, czyli Artifical Intelligence, zrewolucjonizowała nasz sposób pracy, nauki i wypoczynku. Z generatywnej Sztucznej Inteligencji korzystają więc nauczyciele, uczniowie, dziennikarze,...
nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
To niezwykła okazja, by doświadczyć fotografii inspirowanej literaturą i zanurzyć się w fantastyczne historie uchwycone na zdjęciach. Wystawa "W krainie baśni" jest do oglądania przy Kilińskiego, w Domu Kultury Śródmieście, a na zdjęciach zobaczymy zaklęte zamki, tajemnicze lasy, postacie z baśni ożywione światłem i cieniem, przeniknięte atmosferą marzeń i...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz