Rozmowa z autorem książki "Szuga. Krajobraz po imperium" Jędrzejem Morawieckim

10.04.2022, 09:59, akt. 12.04.2022, 15:24

Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć okoliczności, z powodu których Rosja stała się światowym agresorem. Przeczytamy o tożsamości tego kraju "twardej, surowej, a jednak rozbłyszczonej złotem cerkiewnych kopuł, która z powagą strzeże konserwatywnych wartości, broni polityki Kremla".


źródło: czytelnik.pl
źródło: czytelnik.pl


0:00
0:00
Z autorem książki "Szuga. Krajobraz po imperium" Jędrzejem Morawieckim rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Jesteśmy zszokowani faktem, że "Szuga. Krajobraz po imperium" ukazuje się w czasie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Przygotowując tę książkę do druku, byliśmy przekonani, że wydamy reportaż o przeszłych wydarzeniach, które nie będą miały swojego rozwinięcia. Stało się inaczej" - tak Wydawnictwo "Czytelnik" napisało o książce Jędrzeja Morawieckiego. 

Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć okoliczności, z powodu których Rosja stała się światowym agresorem. Przeczytamy o tożsamości tego kraju "twardej, surowej, a jednak rozbłyszczonej złotem cerkiewnych kopuł, która z powagą strzeże konserwatywnych wartości, broni polityki Kremla, nie stroni jednak od świata galerii handlowych i uciech konsumpcji", ale też o wynikającej z oddalenia "od Moskwy i Petersburga, która jest w swym wnętrzu rozgadana, polifoniczna i dźwięczy oszałamiającą wielowyznaniową mozaiką". 

W jaki sposób Jędrzej Morawiecki rozprawia się też w tej książce ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji?

Z tym pisarzem, publicystą, reporterem, doktorem filologii słowiańskiej i socjologii rozmawia Andrzej Bajguz.

Jędrzej Morawiecki jest tez współautorem książki "Jutro spadną gromy", w której wraz z Bartoszem Jastrzębskim mierzy się z mitem cudowności Podlasia.


Abstrakcyjne malarstwo Joanny Kijak Rajcy. Wystawę można zobaczyć w Białymstoku


- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.



Chris Niedenthal - legenda fotoreportażu w Białymstoku


Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...



Sebastian Kochaniec recenzuje ekspozycję pracowników i studentów "Prawda kryje się pod powierzchnią"


To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".



Chóry z Europy i Kazachstanu przyjadą do Białegostoku. Rozpoczyna się Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka"


Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".



Weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych i polecenia filmowe Miłki Malzahn


Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.



Sztuka i wiara - nowa inicjatywa artystyczna w Białymstoku


W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.



150 zdjęć, tysiące historii. W Białymstoku można zobaczyć prace Wojciecha Plewińskiego


Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".



Dariusz Kryszpiniuk nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku


Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.



Nowa odsłona Królowej śniegu w Teatrze Dramatycznym


Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok