Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Festiwal Teatralny "Wertep" odwiedzi kilkanaście miejscowości w Podlaskiem [zdjęcia]
To okazja do rodzinnych podróży po regionie i szansa na spotkanie z teatrem plenerowym z różnych stron świata.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". W tym roku około 20 teatrów pokaże aż 80 spektakli. Odwiedzający podlaskie miejscowości artyści zaprezentują różnorodne formy teatralne - zaznacza koordynatorka festiwalu Agata Rychcik-Skibińska.
- Wertep będzie gościł w tym roku artystów z Polski, Hiszpanii, Izraela, Szwajcarii, Argentyny. Program jest bardzo bogaty. Nie zabraknie jak zawsze widowisk plenerowych. Będą spektakle cyrkowe z interakcjami z publicznością i wizualne, wrażeniowe, refleksyjne. Przed nami trzy weekendy teatralnych wrażeń, które znajdziemy na łąkach, w lesie, w ogródkach. Odwiedzamy w tym roku zupełnie maleńkie wsie, takie jak Policzna czy Długi Bród. Ludzie na nas czekają, przyjęliśmy zgłoszenia, aby Wertep pojawił się na prywatnych podwórkach. To mieszkańcy zapraszają nas, by u nich zagrać, w ogrodach. To będą kameralne spotkania teatralne - mówi Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny Wertepu.
Do uczestnictwa w Wertepie zapraszane są również zespoły nieprofesjonalne. Festiwal to także wydarzenie międzypokoleniowe - wystąpią profesjonalne teatry, z długim stażem, ale pokaże się np. grupa dzieci ze Szkoły Leśnej Puszczyk.
Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.
"Wertep" rozpocznie się w piątek po południu (22.07) w Hajnówce na terenie byłego dworca kolejowego, gdzie swoją siedzibę ma Stowarzyszenie "Pocztówka". Będzie można obejrzeć kilka przedstawień dla dzieci i dorosłych.
W kolejne dni "Wertep" zawędruje do Starego Dworu i Drohiczyna, a w kolejne weekendy m.in. do Narewki, Policznej i Orli.
DROHICZYN niedziela ( 24.07 ) teren nad Bugiem:
Ciekawi goście, konkursy i kulturalne rozmowy. Polskie Radio Białystok w niedzielę otworzyło mobilne studio przy Ratuszu. Od 9:00 do 12:00 w audycji Podróże po kulturze sprawdzaliśmy, jak zmienia się kulturalna mapa Białegostoku.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz