Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Centrum im. Zamenhofa możemy oglądać wystawę Jakuba Jaroszewicza, który pokazuje na zdjęciach białostockich rzemieślników przy pracy
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Maciej Marculewicz z Białegostoku jako jedyny w Polsce zdał w tym roku egzamin zawodowy i otrzymał tytuł czeladnika w zawodzie obuwnik w Izbie Rzemieślniczej w Częstochowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To oznacza, że w tym roku w naszym kraju pojawił się tylko jeden nowy szewc. Szybko dostał oferty pracy, ale to jest też dowód na to, że niektóre profesje wymierają. Wśród tych profesji są też m. in. kaletnik, kuśnierz, zdun, modysta, kapelusznik, bednarz czy lutnik. Teraz w Centrum im. Zamenhofa możemy oglądać wystawę Jakuba Jaroszewicza, który pokazuje na zdjęciach białostockich rzemieślników przy pracy. Czy rzeczywiście to już koniec ich epoki, czy jednak fachowe krawiectwo czy lutnictwo wraca do łask?
Wystawa w Centrum im. Zamenhofa pt. "Białostoccy rzemieślnicy" czynna będzie do 8 stycznia. Czy Państwo korzystaja z usług rzeiesliników?
Baśniowa opowieść "Wojtuś" Mariusza Góry zwyciężyła w konkursie literackim Podlaskiego Instytutu Kultury "Tutaj jestem". To historia utrzymana w konwencji baśni, która głęboko zapada w pamięć czytelnika. Opowiada o wojnie i stracie w sposób mądry i przejmujący, a przy tym piękny.
Na wystawę zostały wybrane zdjęcia Beaty Zawrzel oraz interaktywny reportaż wideo Julii Karasiewicz, Tomasza Kazaneckiego i Karola Gruszki, ponieważ to relacje, których nadrzędnym celem był dokumentalny zapis tych dramatycznych dni, przez co wprawiono w ruch machinę pomocy uchodźcom.
O losie ludzkim, który jest nieodgadniony, o przyjaźni, która sięga poza grób, o tym, skąd wziął się smutek na świecie. Między innymi o tym opowiada spektakl "Matecznik" supraskiego Teatru Łątek.
Tym razem o żywnościowych przekrętach ze swadą opowiada autor wielu poradników gastronomicznych. Jedzenie fałszowano już w starożytnym Rzymie. Historie tych fałszerstw opisuje Andrzej Fiedoruk, a pyta Dorota Sokołowska.
Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów 2. połowy XX w. Malarz, rysownik, scenograf, filozof, a także prawosławny teolog, urodził się w Krakowie i tam działał przez większość życia.
Przygoda z kulturą, sztuką, zazwyczaj zaczyna się w rodzinnym domu, dzieci często przejmują zainteresowania swoich rodziców. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka przekonują nas o tym państwo Barbara i Romuald Laskowscy.
W tym roku mogą być dwa festiwale szantowe w naszym regionie. W ubiegłym roku przypomnijmy nie odbyła się impreza z wieloletnią tradycja, czyli białostocka Kopyść. Jak informowaliśmy, organizatorzy nie dostali dotacji z urzędu miasta i nie zdołali zebrać pieniędzy na organizację festiwalu.
Polecamy wizytę w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy nie tylko dlatego, że są tam nowe eksponaty. To unikalne pod względem edukacyjnym i naukowym miejsce w Polsce północno-wschodniej.
To był swego rodzaju precedens. Zdarzało się co prawda już wcześniej w Łomży, że tego samego dnia były dwa wernisaże, ale po raz pierwszy oba zorganizowała ta sama placówka.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz