Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Mesjasz. Bruno Schulz" w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia]
"Mesjasz" Bruno Schulza to jedna z największych tajemnic literackich. Do dziś nie wiadomo, czy ten tekst w ogóle powstał, czy rękopis zaginął w czasie II wojny światowej - to wciąż rozpala wyobraźnię twórców.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zainspirował też zespół Teatru Papahema, który w Polskim Radiu Białystok nagrał słuchowisko "Mesjasz. Bruno Schulz" na podstawie dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.
Premiera tej dźwiękowej opowieści na naszej antenie odbyła się 4 grudnia o 18:05.
Reżyser słuchowiska Jerzy Machowski podkreśla, że pomysł na opowieść dźwiękową o Schulzu podsunęło mu samo radio.
To historia o poszukiwaniu prawdy, a kto w radiu szuka prawdy? Reporter, reportażysta. Dlatego główna bohaterka - kobieta - mózg - wciela się w rolę reportażystki szukającej śladów Brunona Schulza, a dokładnie jego nieistniejącego dzieła .
Zespół Papahemy, podkreśla, że dla ich teatru było to pierwsze spotkanie ze słuchowiskiem radiowym - duże wyzwanie i przygoda. A wybór bohatera opowieści nie był przypadkowy.
Mamy rok Brunona Schulza – w 2022 przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci tego artysty, pisarza, malarza i grafika, który żył i tworzył w Drohobyczu.
Dźwiękową opowieść w interpretacji aktorów Teatru Papahema zrealizował Zdzisław Wasilewski.
W środę (21.12) w gronie artystów i twórców dzieła wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat poszczególnych scen, a także wspominaliśmy, jak przebiegała praca nad słuchowiskiem radiowym.
To przyrodnicza podróż wzdłuż rzeki - symbolu województwa podlaskiego. W tym tygodniu premierę miał film "Narew - od źródeł do ujścia" zrealizowany przez Zdzisława Folgę.
Dlaczego wracamy do cyfrowych gier z lat 70., 80. i 90.? Dlaczego niekiedy wolimy oglądać kilkupikselowe postacie niż nowoczesne modele w 3D?
Wystawa zachęca m.in. do spojrzeń głęboko w oczy sfotografowanym osobom. "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.
Czy da się przetłumaczyć wiersze? Skoro "najdokładniejszy przekład słownikowy byłby często przekładem najodleglejszym" - jak mówi tłumaczka Anna Kamieńska - "bo słowa poszczególne mogą się różnie kojarzyć".
Curik ahejm, powrót do domu - te słowa zabrzmiały podczas spektaklu muzyczno-teatralnego podczas Wschodu Kultury w 2021 roku na terenie dworca kolejowego Białystok Fabryczny. To właśnie stąd wywieziono mieszkańców getta do Treblinki.
Feminatywy - obcobrzmiące słowo, które wdziera się w przestrzeń języka. A chodzi o to, żeby używać końcówek stosownych do rodzaju.
Inspiracją do nowej wystawy w Galerii Arsenał jest książka Jonathana Leara "Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego".
Reportaże z Podlasia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - ludzie lubią przenosić się we własne wspomnienia, a ta kraina na górze rogu mapy Polski pozwala znaleźć tu dawne klimaty, pamiętane z dzieciństwa.
Piękno podlaskiej natury uchwycone w najdrobniejszych szczegółach. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać Wystawę Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz