Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Powstała strona skorupy.bialystok.pl - można tam znaleźć wiele wspomnień, zdjęć i materiałów archiwalnych tworzonych przez mieszkańców Skorup
Czy znacie stronę skorupy.bialystok.pl? Nie? To czas nadrobić tę zaległość.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Każda z dzielnic Białegostoku powinna mieć tak prowadzoną stronę, która pełna jest wspomnień, zdjęć, materiałów archiwalnych - tworzonych przez samych mieszkańców. Opowieści o ważnych osobach mieszają się z historią budynków czy krzyży, a bohaterowie prowadzą nas przez dawną wieś w środku miasta. A teraz można jeszcze obejrzeć nowe filmy pod wspólnym szyldem "Cztery pory roku w Skorupach”.
To kolejne filmy pokazujące oryginalną specyfikę Skorup, lecz po raz pierwszy obrazy koncentrują się na współczesności. By wyeksponować widok, tym razem zrezygnowano z komentarza, to historia opowiedziana obrazem, gdzie muzyka Vivaldiego nadaje rytm i stanowi dźwiękowe tło. Przez Skorupy Dorotę Sokołowskę przeprowadził Piotr Znaniecki, oczywiście w towarzystwie lata, za którym tęsknimy.
W towarzystwie barokowych dźwięków wędrujemy po skorupskich ulicach, ale każdy z filmów rozpoczyna się panoramą Skorup z powietrza, z lotu ptaka można więc podpatrzyć zmiany szaty roślinnej podlegającej rytmowi przyrody, która tu dominuje na każdym kroku. Filmy odzwierciedlają zmienność osiedla dyktowaną prawami natury, a wcześniejsze obrazy przedstawiające historię Skorup i ich mieszkańców można obejrzeć na lokalnej stronie internetowej www.skorupy.bialystok.pl.
Jaką polszczyzną mówią Polacy, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie? Jak zmienia się ona pod wpływem agresji rosyjskiej na Ukrainę? Czym charakteryzuje się odmiana kresowa języka polskiego?
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o nową wystawę stałą. Od kilku dni oglądać można najcenniejsze obiekty, przypadkowo odkryte na strychu bożnicy Cytronów.
Grafika, kolaż, malarstwo, instalacja, performance, zawekowane słoiki. To przykładowe środki ukazujące bogactwo projektów eksponowanych w ramach niezależnej wystawy "Pod żadnym pozorem".
Święta to gorączkowy czas poszukiwania prezentów, w natłoku obowiązków szukamy ostatecznie byle czego, a przecież każdy prezent jest symbolem naszej pamięci, wyrazem miłości, że ktoś jest blisko obok nas.
Niektórzy mistrzowie kina doskonale radzą sobie z presją, jaką platformy streamingowe wywierają na współczesną kulturę (bo te przyzwyczajają nas do tasiemcowych, przydługich, przegadanych i mocno oderwanych od rzeczywistości produkcji). Tacy reżyserzy, jeśli już wrzucają coś do streamingu, to pozostają sobą, tak jak Spike Lee czy Martin Scorsese.
Karol Smaczny - aktor Teatru Wierszalin, TrzyRzecze oraz teatrów instytucjonalnych - w tym Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek, arteterapeuta, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku otwiera w Białymstoku nowy teatr.
Przeszklony dziedziniec z nowym wejściem, nowe sale ekspozycyjne, muzealna kawiarnia i wykorzystany strych i podpiwniczenia - tak może za kilka lat wyglądać białostocki ratusz.
To opowieść o grupie młodych ludzi, którzy szukają swojej tożsamości. Odkrywają kim są, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3.12) premiera "Jamais Vu / Never Seen".
Wystawa "Chasydzi" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku opowiada o pielgrzymkach chasydów z całego świata do miejsc w Polsce, gdzie są pochowani ich przodkowie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz