W Białymstoku oglądać można "Prezentacje debiutantek na brytyjskim dworze”

29.01.2023, 10:53, akt. 10:53

Miały być piękne, skromne, i …nie nazbyt wykształcone. Tak u schyłku epoki wiktoriańskiej traktowano kobietę. Wyraźnie widać to na wystawie w białostockim ratuszu, gdzie oglądać można "Prezentacje debiutantek na brytyjskim dworze”.


Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku


0:00
0:00
Wśród zdjęć przechadzały się w białostockim Ratuszu Dorota Sokołowska i Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Panna, aspirująca do bycia wśród brytyjskich wyższych sfer, od tej prezentacji zyskiwała prawo do uczestnictwa w "sezonie towarzyskim” wypełnionym przyjęciami, balami, wyścigami konnymi i kolacjami, który, używając współczesnego języka, określilibyśmy mianem "rynku matrymonialnego”. Wśród zdjęć przechadzały się w białostockim Ratuszu Dorota Sokołowska i Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.

Zgromadzone na wystawie fotografie dokumentują przeobrażenia stylowe strojów, biżuterii i fryzur na przestrzeni ponad trzydziestu lat, w trakcie których doszło do olbrzymiej zmiany światopoglądu kobiet. Ceremoniał prezentacji na dworze przetrwał, z wyjątkiem okresu dwóch wojen światowych, do 1958 roku. Jako niewygodny anachronizm został on zniesiony przez królową Elżbietę II. A wystawę w białostockim Ratuszu warto obejrzeć. Dziś o 15:00 oprowadzi nas po niej jeden z kuratorów - Russell Harris.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Reportażystki Polskiego Radia Białystok pojechały na festiwal do Chorwacji


Nasze reportażystki rozjeżdżają się - jest czas bardzo ważnych festiwali.Dominik Sołowiej poleca serial dokumentalny "Seks, kłamstwa i skandal"


W sieci pojawił się świetny serial "Seks, kłamstwa i skandal". Recenzuje go Dominik Sołowiej.W Książnicy Podlaskiej trwa cykl spotkań "Psychologia na usługach literatury"


"Psychologia na usługach literatury" to nowy cykl Książnicy Podlaskiej. W jego ramach czekają nas przeróżne wydarzenia, skierowane do dzieci i dorosłych. Na wszystkie atrakcje - realizowane w ramach projektu - wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.W Choroszczy można zobaczyć wystawę Mateusza Karolczuka - Theatrum od Maryonetków


W Muzeum Wnętrz Pałacowych możemy oglądać Theatrum od Maryonetków wraz z 22 lalkami, autorem projektu jest Mateusz Karolczuk.Marcin Silvanow opowiada o swojej najnowszej książce kryminalnej "Wiatr"


Białystok i okoliczne miejscowości doczekały się wreszcie autora, który w swoich książkach umieszcza akcję. To Marcin Silvanow, który po udanym debiucie proponuje kolejną książkę kryminalną.Już niedługo rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" - wystąpi na nim 11 chórów z 7 krajów


To będzie modlitwa o pokój i wspomnienie o profesorze Romualdzie Twardowskim. W Białymstoku w środę (29.05) rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024".W Białymstoku Lech Foremski spotkał się z czytelnikami - opowiadał o książce "Odnajdywanie ojczyzny"


Wyjechał z szarego Białegostoku w 1981 roku, "z klatki komunizmu", gdzie "ludzie byli smutni, przerażeni, bez przyszłości", powiedział wtedy, że nigdy tu już wróci, a później ze łzami w oczach tęsknił. Lech Foremski jako emigrant ma w sobie muzeum teraźniejszości.W białostockim kinie Forum można zobaczyć wystawę "Nie pokój" Szymona Szymankiewicza


"Nie pokój" - to wymowny tytuł wystawy plakatów, którą możemy oglądać w foyer białostockiego kina Forum na trwających Dniach Sztuki Współczesnej.Już niedługo rozpocznie się 15. edycja Electrum Up To Date Festival


Już można odliczać dni - w czwartek (30.05) rozpocznie się jubileuszowa 15. edycja Electrum Up To Date Festival.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok