Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska o książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"
Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy czy Żemerwa ze Studziwód.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Czytamy o tym w książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze" - to już kolejna część z serii "Polska pieśń i muzyka ludowa" wydana przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Znajdziemy w niej biogramy wykonawców tradycyjnych oraz ich repertuar wokalny, rożne rodzaje pieśni z zapisem nutowym na okazje przez cały rok. Dlaczego przede wszystkim kobiety wykonują/wykonywały pieśni ludowe w naszym regionie?
Ze śpiewaczką, redaktorką tej publikacji Weroniką Grozdew-Kołacińską, kierownikiem Pracowni Etnomuzykologii, Polska Pieśń i Muzyka Ludowa Polskiej Akademii Nauk oraz śpiewaczką, etnomuzykolożką Julitą Charytoniuk rozmawia Andrzej Bajguz.
W niedzielę (19.03) o 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze będzie spotkane poświęcone tej muzycznej monografii Podlasia. Książkę wydał Instytut Sztuki PAN w serii regionalnej "Polska pieśń i muzyka ludowa - źródła i materiały" pod redakcją Ludwika Bielawskiego i Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Weronika Grozdew-Kołacińskiej oraz Julita Charytoniuk opowiedzą o tej publikacji, a będzie można usłyszeć też pieśni, które znalazły się w zbiorze, a wykonają je tradycyjne zespoły śpiewacze z Czeremchy, Dobrowody oraz zespół „Malinki” z Malinnik. Kolejne spotkanie na temat tej publikacji - za tydzień (26.03) w Podlaskim Insttucie Kultury w Białymstoku.
Jak zauważa muzykolog, etnograf, Piotr Dahlig w swojej analizie muzycznej pieśniowego repertuaru podlaskiego, zamieszczonej w pierwszej części monografii: „tradycja Podlasia zbiera jak w soczewce przekrojowe właściwości muzyczne Polski nizinnej. Znajdujemy zarówno witalność, humor, jak i liryzm i refleksję".
Wszystko zaczęło się od warsztatów, ale najpierw była pasja. Efektem są podcasty przygotowywane przez młodzież pod kierunkiem dwóch koordynatorek - Marty Małeckiej-Dobrogowskiej i Marty Rogalewskiej z projektu Młodzieżowego Uniwersytetu Edukacji Realnej.
"Dzisiaj pójdziemy na wycieczkę, pokażę Wam bagno, to jest tak ziemia, która wciąga" - takie... wciągające zdanie usłyszał od nauczycielki jeszcze w przedszkolu Tomasz Kłosowski. Do tego literatura przygodowa i zainteresowanie przyrodą doprowadziło go, wraz z bratem Grzegorzem, do wydawania własnych książek o naturze.
Przyroda w najdrobniejszym detalu - tak w skrócie można opisać niezwykłą wystawę zdjęć Magdaleny Właszek.
Można już wejść do ogrodu skrytego za budynkiem Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki. To samo centrum, tu bije gorące serce rozgrzanego wiosną miasta, a sama przestrzeń jest zielona i... zastawiona rzeźbami Stanisława Ostaszewskiego.
Chór kameralny MediCoro świętuje jubileusz 15-lecia działalności. Zespół skupia lekarzy - miłośników śpiewu chóralnego.
W Tykocinie nie mogliśmy nie zajrzeć na wystawę do Muzeum Podlaskiego, gdzie prezentowana jest teka artystyczna Ryszarda Rogali.
Każdy z tych spektakli niósł inną opowieść i inne emocje. Ich osią była ekspresja i wdzięk. Powoli dobiega końca 20. edycja festiwalu tańca współczesnego w Białymstoku - Kalejdoskop.
Galeria Arsenał stała się wytwórnią sztuki. A może kurnikiem, gdzie artyści wysiadują sztukę, czyli jajka? To przewrotne określenie wymyśliły dzieci, pracujące na przeciekawej wystawie otwartej w Dniu Dziecka.
Któż z nas nie czytał „Zemsty”? To klasyk nad klasykami, jedna z najzabawniejszych polskich komedii pióra niekwestionowanego mistrza humoru, Aleksandra Fredry.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz