Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska o książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"

19.03.2023, 10:15, akt. 20.03.2023, 10:34

Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy czy Żemerwa ze Studziwód.


Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska, fot. Joanna Szubzda
Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Julitą Charytoniuk i Weroniką Grozdew-Kołacińską rozmawia Andrzej Bajguz - cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Julitą Charytoniuk i Weroniką Grozdew-Kołacińską rozmawia Andrzej Bajguz - cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czytamy o tym w książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"  - to już kolejna część z serii "Polska pieśń i muzyka ludowa" wydana przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Znajdziemy w niej biogramy wykonawców tradycyjnych oraz ich repertuar wokalny, rożne rodzaje pieśni z zapisem nutowym na okazje przez cały rok.  Dlaczego przede wszystkim kobiety wykonują/wykonywały pieśni ludowe w naszym regionie?

Ze śpiewaczką, redaktorką tej publikacji Weroniką Grozdew-Kołacińską, kierownikiem Pracowni Etnomuzykologii, Polska Pieśń i Muzyka Ludowa Polskiej Akademii Nauk oraz śpiewaczką, etnomuzykolożką Julitą Charytoniuk rozmawia Andrzej Bajguz.

W niedzielę (19.03) o 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze będzie spotkane poświęcone tej muzycznej monografii Podlasia. Książkę wydał Instytut Sztuki PAN w serii regionalnej "Polska pieśń i muzyka ludowa - źródła i materiały" pod redakcją Ludwika Bielawskiego i Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Weronika Grozdew-Kołacińskiej oraz Julita Charytoniuk opowiedzą o tej publikacji, a będzie można usłyszeć też pieśni, które znalazły się w zbiorze, a wykonają je tradycyjne zespoły śpiewacze z Czeremchy, Dobrowody oraz zespół „Malinki” z Malinnik. Kolejne spotkanie na temat tej publikacji - za tydzień (26.03) w Podlaskim Insttucie Kultury w Białymstoku.

Jak zauważa muzykolog, etnograf, Piotr Dahlig w swojej analizie muzycznej pieśniowego repertuaru podlaskiego, zamieszczonej w pierwszej części monografii: „tradycja Podlasia zbiera jak w soczewce przekrojowe właściwości muzyczne Polski nizinnej. Znajdujemy zarówno witalność, humor, jak i liryzm i refleksję".


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Młodzi tworzą podcast dla młodych - czyli Bądźmy Realistami


Wszystko zaczęło się od warsztatów, ale najpierw była pasja. Efektem są podcasty przygotowywane przez młodzież pod kierunkiem dwóch koordynatorek - Marty Małeckiej-Dobrogowskiej i Marty Rogalewskiej z projektu Młodzieżowego Uniwersytetu Edukacji Realnej.



Tomasz Kłosowski o tym, dlaczego biebrzańskie bagna wciągają


"Dzisiaj pójdziemy na wycieczkę, pokażę Wam bagno, to jest tak ziemia, która wciąga" - takie... wciągające zdanie usłyszał od nauczycielki jeszcze w przedszkolu Tomasz Kłosowski. Do tego literatura przygodowa i zainteresowanie przyrodą doprowadziło go, wraz z bratem Grzegorzem, do wydawania własnych książek o naturze.



"Flora" - wystawa w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie


Przyroda w najdrobniejszym detalu - tak w skrócie można opisać niezwykłą wystawę zdjęć Magdaleny Właszek.



Rzeźby Stanisława Ostaszewskiego w ogrodzie za budynkiem Galerii Sleńdzińskich


Można już wejść do ogrodu skrytego za budynkiem Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki. To samo centrum, tu bije gorące serce rozgrzanego wiosną miasta, a sama przestrzeń jest zielona i... zastawiona rzeźbami Stanisława Ostaszewskiego.



Jubileusz 15-lecia działalności chóru kameralnego MediCoro


Chór kameralny MediCoro świętuje jubileusz 15-lecia działalności. Zespół skupia lekarzy - miłośników śpiewu chóralnego.



Prezentacja prac Ryszarda Rogali w Muzeum Podlaskim w Tykocinie


W Tykocinie nie mogliśmy nie zajrzeć na wystawę do Muzeum Podlaskiego, gdzie prezentowana jest teka artystyczna Ryszarda Rogali.



Kończy się 20. edycja festiwalu Kalejdoskop


Każdy z tych spektakli niósł inną opowieść i inne emocje. Ich osią była ekspresja i wdzięk. Powoli dobiega końca 20. edycja festiwalu tańca współczesnego w Białymstoku - Kalejdoskop.



„Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur” - wystawa w Galerii Arsenał


Galeria Arsenał stała się wytwórnią sztuki. A może kurnikiem, gdzie artyści wysiadują sztukę, czyli jajka? To przewrotne określenie wymyśliły dzieci, pracujące na przeciekawej wystawie otwartej w Dniu Dziecka.



Premiera "Zemsty" w Białostockim Teatrze Lalek [zdjęcia, wideo]


Któż z nas nie czytał „Zemsty”? To klasyk nad klasykami, jedna z najzabawniejszych polskich komedii pióra niekwestionowanego mistrza humoru, Aleksandra Fredry.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok