Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska o książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"

19.03.2023, 10:15, akt. 20.03.2023, 10:34

Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy czy Żemerwa ze Studziwód.


Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska, fot. Joanna Szubzda
Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Julitą Charytoniuk i Weroniką Grozdew-Kołacińską rozmawia Andrzej Bajguz - cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Julitą Charytoniuk i Weroniką Grozdew-Kołacińską rozmawia Andrzej Bajguz - cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czytamy o tym w książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"  - to już kolejna część z serii "Polska pieśń i muzyka ludowa" wydana przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Znajdziemy w niej biogramy wykonawców tradycyjnych oraz ich repertuar wokalny, rożne rodzaje pieśni z zapisem nutowym na okazje przez cały rok.  Dlaczego przede wszystkim kobiety wykonują/wykonywały pieśni ludowe w naszym regionie?

Ze śpiewaczką, redaktorką tej publikacji Weroniką Grozdew-Kołacińską, kierownikiem Pracowni Etnomuzykologii, Polska Pieśń i Muzyka Ludowa Polskiej Akademii Nauk oraz śpiewaczką, etnomuzykolożką Julitą Charytoniuk rozmawia Andrzej Bajguz.

W niedzielę (19.03) o 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze będzie spotkane poświęcone tej muzycznej monografii Podlasia. Książkę wydał Instytut Sztuki PAN w serii regionalnej "Polska pieśń i muzyka ludowa - źródła i materiały" pod redakcją Ludwika Bielawskiego i Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Weronika Grozdew-Kołacińskiej oraz Julita Charytoniuk opowiedzą o tej publikacji, a będzie można usłyszeć też pieśni, które znalazły się w zbiorze, a wykonają je tradycyjne zespoły śpiewacze z Czeremchy, Dobrowody oraz zespół „Malinki” z Malinnik. Kolejne spotkanie na temat tej publikacji - za tydzień (26.03) w Podlaskim Insttucie Kultury w Białymstoku.

Jak zauważa muzykolog, etnograf, Piotr Dahlig w swojej analizie muzycznej pieśniowego repertuaru podlaskiego, zamieszczonej w pierwszej części monografii: „tradycja Podlasia zbiera jak w soczewce przekrojowe właściwości muzyczne Polski nizinnej. Znajdujemy zarówno witalność, humor, jak i liryzm i refleksję".


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Reportażystki Polskiego Radia Białystok pojechały na festiwal do Chorwacji


Nasze reportażystki rozjeżdżają się - jest czas bardzo ważnych festiwali.Dominik Sołowiej poleca serial dokumentalny "Seks, kłamstwa i skandal"


W sieci pojawił się świetny serial "Seks, kłamstwa i skandal". Recenzuje go Dominik Sołowiej.W Książnicy Podlaskiej trwa cykl spotkań "Psychologia na usługach literatury"


"Psychologia na usługach literatury" to nowy cykl Książnicy Podlaskiej. W jego ramach czekają nas przeróżne wydarzenia, skierowane do dzieci i dorosłych. Na wszystkie atrakcje - realizowane w ramach projektu - wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.W Choroszczy można zobaczyć wystawę Mateusza Karolczuka - Theatrum od Maryonetków


W Muzeum Wnętrz Pałacowych możemy oglądać Theatrum od Maryonetków wraz z 22 lalkami, autorem projektu jest Mateusz Karolczuk.Marcin Silvanow opowiada o swojej najnowszej książce kryminalnej "Wiatr"


Białystok i okoliczne miejscowości doczekały się wreszcie autora, który w swoich książkach umieszcza akcję. To Marcin Silvanow, który po udanym debiucie proponuje kolejną książkę kryminalną.Już niedługo rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" - wystąpi na nim 11 chórów z 7 krajów


To będzie modlitwa o pokój i wspomnienie o profesorze Romualdzie Twardowskim. W Białymstoku w środę (29.05) rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024".W Białymstoku Lech Foremski spotkał się z czytelnikami - opowiadał o książce "Odnajdywanie ojczyzny"


Wyjechał z szarego Białegostoku w 1981 roku, "z klatki komunizmu", gdzie "ludzie byli smutni, przerażeni, bez przyszłości", powiedział wtedy, że nigdy tu już wróci, a później ze łzami w oczach tęsknił. Lech Foremski jako emigrant ma w sobie muzeum teraźniejszości.W białostockim kinie Forum można zobaczyć wystawę "Nie pokój" Szymona Szymankiewicza


"Nie pokój" - to wymowny tytuł wystawy plakatów, którą możemy oglądać w foyer białostockiego kina Forum na trwających Dniach Sztuki Współczesnej.Już niedługo rozpocznie się 15. edycja Electrum Up To Date Festival


Już można odliczać dni - w czwartek (30.05) rozpocznie się jubileuszowa 15. edycja Electrum Up To Date Festival.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok