Serial "Stamtąd" - recenzja Dominika Sołowieja

26.03.2023, 12:29, akt. 12:39

Czy są wśród nas słuchacze, którzy pamiętają genialny serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" albo film "Miasteczko Salem"? Jeśli tak, moja dzisiejsza propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu, chociaż daleko jej do opowieści o agencie Dale’u Cooperze.


źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.


0:00
0:00
Serial "Stamtąd" - recenzja Dominika Sołowieja | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Serial "From", czyli "Stamtąd", zabiera nas do przedziwnego miejsca: odciętej od świata miejscowości, która niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest tam główna droga w kiepskim stanie, bar, szpital, kilkanaście domów i poczta, w której rezyduje szeryf z zastępcą. Problem polega na tym, że z tego miejsca nie można się wydostać, bo jeśli ktokolwiek dotrze do centrum, wpadnie w przedziwną pętlę i za każdym razem, wyjeżdżając z miasteczka, będzie do niego wracać.

Ale życie z dala od cywilizacji nie byłoby jeszcze takie złe, gdyby nie upiory, które co noc atakują bezbronnych mieszkańców, rozrywając na strzępy tych, którzy nabiorą się na ich niewinne podszepty (istoty z pogranicza jawy i snu wyglądają bowiem jak typowi ludzie, dopóki nie przeobrażą się w krwiożercze demony). Pozbawieni jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, bohaterowie serialu muszą jakoś sobie radzić, zabijając gwoździami okna i wieszając na drzwiach amulety, bo tylko one są w stanie odstraszyć odpornych na kule zombiaków.

Mieszkańcy nie wiedzą, czy to, co ich spotkało, to kara za grzechy, a może znaleźli się tu przez przypadek, skręcając w niewłaściwą drogę w niewłaściwym czasie. Znajdzie się jednak kilka osób, które będą chciały wyrwać się z tej pułapki, odkrywając tajemnicze miejsca w lesie otaczającym miasteczko. Czy im się to uda? Tego oczywiście Państwu nie zdradzę. Powiem tylko, że serial "From" wciąga za sprawą pierwszego odcinka, który jest, według mnie, fabularnym mistrzostwem świata.

Niestety, serial, dysponujący olbrzymim potencjałem narracyjnym, w pewnym momencie zaczyna rozmieniać się na drobne. Z jednej więc strony chciałbym zachęcić do jego obejrzenia a z drugiej - wyeksponować błędy, których producenci niestety się nie ustrzegli, nadmiernie ufając w genialność swojego pomysłu.

Pierwszy sezon serialu to 10 odcinków o długości 50 minut każdy. Przypuszczam, że chodziło o to, by wpisać się w serialowe przyzwyczajenia użytkowników platform streamingowych, chcąc na dłużej przykuć ich uwagę. Niestety twórcom zabrakło pomysłów i na fabułę, i na dobre, autentyczne dialogi, których w serialu jest żenująco mało. A przecież, zamiast 10 części można było nakręcić 5 lub 6 o podobnej długości, finalizując opowieść w ostatnim odcinku, a nie przedłużając jej na kolejny sezon (którego premiera odbędzie się, na szczęście, w tym roku). W ten sposób otrzymalibyśmy dynamiczną opowieść bez irytujących dialogów.

A tak twórca scenariusza wypełnia serial rozmowami, w których bohaterowie nieustannie analizują swoje myśli i emocje, chociaż wcześniej dali nam do jasno zrozumienia, co siedzi w ich głowach i sercach. I zamiast skupiać się na rozwiązaniu problemów, opowiadają o tym, jak cierpią i jak bardzo chcieliby wrócić do normalnego życia.

Pamiętacie może moją krytyczną recenzję dwóch bardzo popularnych serial "Dark" i "1899"? Skrytykowałem ich twórców za to, że kombinują na siłę, komplikując fabułę do granic możliwości. Twórcy "From" także poszli w tę stronę, odbierając nam przyjemność rozwiązania zagadki tajemniczego miasteczka. W ten sposób zamiast dobrego horroru, otrzymujemy słabiutką opowieść o tym, co zamknięcie, stres i poczucie bezsensu robi z człowieka.

Oczywiście takie psychologiczne dłużyzny, chociaż pojawiają się w każdym odcinku, nie odbierają nam całkowicie frajdy z oglądania serialu. Nie jest to na pewno kino na ocenę celującą, ale propozycja na poziomie silnej oceny dostatecznej. Można ją obejrzeć, wiedzą, że w pewnym momencie pojawi się w nas odczucie głębokiego niedosytu.

Niestety dziś rzadko pojawiają się seriale perfekcyjne od pierwszej do ostatniej minuty, bo kłopot polega na tym, że twórcy swoje fabuły muszę podporządkować formatom narzuconym przez platformy streamingowe. A tym zależy chyba wyłącznie na kasie. Bądźmy więc krytyczni, nawet jeśli ktoś zapowiada genialną produkcję. Krytyczny umysł zachowajmy także w przypadku nieprzejednanych krytyków, chociażby takich jak ja.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok