Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | „Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur” - wystawa w Galerii Arsenał
Galeria Arsenał stała się wytwórnią sztuki. A może kurnikiem, gdzie artyści wysiadują sztukę, czyli jajka? To przewrotne określenie wymyśliły dzieci, pracujące na przeciekawej wystawie otwartej w Dniu Dziecka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzieci z artystką Jaśminą Wójcik wybierały prace współczesnych twórców. Artystka to reżyserka, artystka, edukatorka, założycielka „Gazety Dzieci".
Młodzi kuratorzy razem z nią szukali związków z naszym regionem, naturą, puszczą, sąsiadami, granicami, wybrane prace opatrywali komentarzami w różnej formie. Wystawa właśnie zagościła w przestrzeni całej galerii przy ul. Mickiewicza, zaaranżowanej przez pracownię architekta Marcina Siudy.
Arsenał jako kurnik tętni życiem - warto sprawdzić.
W ramach wystawy przygotowano cały program wydarzeń towarzyszących, wśród których znalazły się m.in. warsztaty, spotkania z artystami i oprowadzania kuratorskie.
Ten weekend to m.in. spotkanie z najnowszymi trendami w teatrze i tańcu. Trwa ostatnia edycja kameralnego "czasowo", bo zamkniętego w trzy wieczory festiwalu Art Weekend.
Na to wydarzenie zjechali się aktorzy głównie zza wschodniej granicy. Trwa jeden z najważniejszych projektów artystycznych w Białymstoku - Festiwal teatralny "Kierunek Wschód".
Jest autorem słynnego Smoka Wawelskiego, ale też bardzo charakterystycznych rzeźb, które można oglądać w Białymstoku. Bronisław Chromy to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej.
Szykuje nam się naprawdę dobry kinowy czas. Między innymi dwa polskie filmy, warte uwagi - startują powoli na kinowych ekranach.
Na mapie wystawienniczej Białegostoku pojawiło się nowe miejsce - trzeba do niego dojść na piechotę, bo mieści się przy Warszawskiej 50, w odnowionej pięknie kamienicy. Warto tam zaglądać, bo jest efektowne i przestronne, duże i - jak się okazuje - ciekawie zaaranżowane na spotkania, rozmowy i wernisaże.
Javier Arcenillas - hiszpański fotograf zwyciężył Grand Prix Interphoto 2024. Jego nawiązujące do skutków kryzysu klimatycznego zdjęcie międzynarodowe jury wybrało spośród 400 nadesłanych projektów.
Mitologia słowiańska, Duch Puszczy, dawni bogowie i szeptuni - wszystko to i jeszcze więcej mieści książka "Szeptuni. Baba Wanda". Norbert Grzegorz Kościesza zabiera nas w niej na Podlasie
Tradycje filharmoniczne w Białymstoku mają już 70 lat. Tyle czasu mija od chwili, gdy w Białymstoku do życia powołano Państwową Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy nie mieli wówczas swojej siedziby i grali gościnnie m.in. w Teatrze Węgierki. Teraz Opera i Filharmonia Podlaska ma okazały gmach oraz orkiestrę i chór - zaliczane do najlepszych zespołów w kraju.
Festiwal Literacki Zebrane to nie tylko rozmowa o ciekawych książkach, to także możliwość spotkania znanych pisarzy. W tym roku jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk to Filip Łobodziński - autor wydanej autobiografii. To "Filip Łobodziński?".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz