Bożonarodzeniowa wystawa w Muzeum Ikon w Supraślu

7.01.2024, 09:56, akt. 10:04

"Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze" - to tytuł wystawy prezentowanej w supraskim Muzeum Ikon. Tym razem eksponowane są zabytki z wizerunkami Bożego Narodzenia, jakie powstawały na przełomie kilku stuleci.


fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Wystawa "Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze" w supraskim Muzeum Ikon - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ikony pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum w Supraślu.

Niejednokrotnie główna scena - Narodzenie - jest punktem wyjścia do opowiedzenia wydarzeń będących komentarzem i uzupełnieniem historii zbawienia. A skoro na Podlasiu dwa razy obchodzi się Boże Narodzenie - posłuchajmy, jakie są Ikony Bożego Narodzenia.

Opowieść o bogactwie warstw znaczeniowych jest jednym z elementów wystawy, gdzie w sposób szczegółowy są omawiane. Przez najbliższe trzy tygodnie można oglądać wystawę w Muzeum Ikon oraz uczestniczyć w spotkaniach, podczas których omawiana jest symbolika ikon Bożego Narodzenia. 

Finisaż wystawy "Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze" 21 stycznia o 11:00 w Muzeum Ikon w Supraslu przy ul. Klasztornej 1.

Do kontemplowania świata ikon zapraszała Dorota Sokołowska.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca film "The Palace"


Przyzwyczailiśmy się do tego, że Roman Polański tworzy dzieła wybitne, oryginalne, poświęcone niebanalnym, ważnym tematom. Szczególnie w naszym kraju z wypiekami na twarzy śledzimy kolejne produkcje tego reżysera, widząc w nim kogoś, kto miałby potwierdzać niepodważalną rangę współczesnej kinematografii, tworzonej przez ludzi mniej lub bardziej związanych z Polską.



W Zbójnej powstaje izba kurpiowska


To - obok Ostrołęki, Wachu czy Kadzidła na Mazowszu oraz położonego w Podlaskiem Nowogrodu – uzupełnienie mapy placówek gromadzących eksponaty związane z Kurpiami. W położonej między Nowogrodem i Łysymi Zbójnej powstała - a właściwie cały czas jeszcze powstaje - izba kurpiowska.



Jakie są współczesne biblioteki?


Początek maja to zawsze święto bibliotekarzy i bibliotek. W czasach drogich książek, wydawanych w nadmiarze - trudno systematycznie tworzyć własną bibliotekę, więc warto korzystać z zasobów bibliotek, które są dookoła nas.



Zbliża się Noc Muzeów


W najbliższą sobotę (18.05) od 18:00 można będzie przebierać wśród atrakcji przygotowanych nie tylko przez muzea i galerie, ale prawie wszystkie instytucje kulturalne.



W Książnicy Podlaskiej pojawią się autorzy książek kulinarnych


Była edycja 'na wesoło", była "bliżej natury" - a w tym roku startuje festiwal poświęcony jedzeniu. Już za kilka dni w Książnicy Podlaskiej pojawią się autorzy m.in. książek kulinarnych.



Zbliża się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej


W nadchodzącym tygodniu w Hajnówce rozpoczyna się święto muzyki cerkiewnej. W 43. Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zaprezentuje się 26 chórów z 6 krajów. Tradycyjnie będą też imprezy towarzyszące, m.in. z okazji ważnej dla Cerkwi w Polsce rocznicy.



"The Whispering Hole" i "Maybe We Can Have Fun Together" - dwie wystawy w Galerii Arsenał


Kakofonia dźwięku i cisza - a wszystko po to, żeby zobaczyć jak współczesna sztuka opowiada o świecie. Galeria Arsenał zaprasza do obejrzenia najnowszych wystaw: Gideon Horváth - "The Whispering Hole" oraz Ivan Svitlychnyi - "Maybe We Can Have Fun Together". Ta ostatnia wystawa pełna jest dźwięku.



W Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury możemy oglądać wystawę akwareli Adama Ślefarskiego


Są obrazy drewnianych domów, ale i wysokich biurowców, dawnej i współczesnej architektury oraz ulic, podlaskich krajobrazów i przyrody. W Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury przy ul. Kilińskiego możemy oglądać wystawę akwareli Adama Ślefarskiego.



W Białymstoku można oglądać wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady"


Jak reagowali mieszkańcy Niemiec, Węgier czy Polski na masową eksterminację Żydów w czasie II wojny światowej? Opowiada o tym wystawa w centrum Białegostoku "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok