Dominik Sołowiej poleca film "Ekspatki"

25.02.2024, 10:32, akt. 10:40

Są seriale, które oglądamy nie ze względu na ich tematykę, tylko obsadę. To rozwiązanie bywa ryzykowne, bo czasami twórcy zatrudniają gwiazdy z Hollywood, wiedząc, że tylko tak mogą przyciągnąć naszą uwagę. Tak właśnie stało się w przypadku amerykańskiej produkcji "Ekspatki", w której główną rolę zagrała Nicole Kidman.


fot. mat. pras.
fot. mat. pras.


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca film "Ekspatki" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Są seriale, które oglądamy nie ze względu na ich tematykę, tylko obsadę. To rozwiązanie bywa ryzykowne, bo czasami twórcy zatrudniają (za grube pieniądze) gwiazdy z Hollywood, wiedząc, że tylko tak mogą przyciągnąć naszą uwagę. Czasami jednak ten algorytm się sprawdza. Wtedy jego efektem jest wyjątkowo dobra historia, opowiedziana przez mistrzów aktorskiego zawodu. 

Tak właśnie stało się w przypadku amerykańskiej produkcji, w której główną rolę zagrała Nicole Kidman - niekwestionowana gwiazda światowego kina, laureatka Oscara, była żona Toma Cruise’a, aktorka o wyjątkowej urodzie i niekwestionowanym talencie. Kilka miesięcy temu miałem okazję oglądać ją w kryminalno-obyczajowym serialu "Wielkie kłamstewka", przypominającym bestsellerowe "Gotowe na wszystko". Teraz Nicole Kidman pojawiła się w serialu "Ekspatki", zrealizowanym na podstawie powieści Janice Lee. 

Co łączy ten tytuł z "Wielkimi kłamstewkami"? Przede wszystkim nieszablonowe, oryginalne postacie kobiet, poszukujących swojej życiowej drogi, próbujących przebić się przez sieć oplatających je kłamstw i niedomówień. Widać, że 57-letnia aktorka poszukuje takich produkcji - skomplikowanych, głębokich, pełnych emocji. Jest w tym dojrzałość i przemyślana artystyczna strategia.

Serial "Ekspatki" zabiera nas do dusznego, przeludnionego Hongkongu, czyli należącego do Chin miasta, które kiedyś było brytyjską posiadłością. Główna bohaterka serialu, Margaret, to bogata, mieszkająca w luksusowym apartamencie żona i matka dwójki dorastających dzieci. Jej mąż Clarke pracuje dla amerykańskiej korporacji, ma swojego szofera oraz zatrudnia pomoc domową, więc Margaret ma mnóstwo czasu na wypoczynek albo kolacje z przyjaciółmi. Ale jej rodzinie daleko do szczęścia, bowiem kilka lat temu na miejskim jarmarku w Hongkongu porwany zostaje najmłodszy synek Clarke’a i Margaret, a policja nie jest w stanie im pomóc. Od tego momentu relacje małżeńskie bohaterów stopniowo zmieniają się na gorsze. Clarke zamyka się w sobie, a Margaret nie potrafi zaakceptować sytuacji, że musiała kiedyś zrezygnować z kariery i wyjechać z Nowego Jorku. 

Szczęśliwa nie jest także Hilary Starr - przyjaciółka Margaret. Ona również ma wspaniałego męża, prywatnego kierowcę, służące i życie, jakiego wszyscy mogliby jej pozazdrościć. Ale kiedy dowiaduje się, że po wielu latach małżeństwa jej mąż chce mieć dzieci, kobieta nie potrafi zrezygnować ze swojej niezależności i robi wszystko, by nie zajść w ciążę. A to tak mocno wpływa na jej relacje z partnerem, że ten żąda od niej rozwodu.

Oto dwie różne życiowe historie. Łączy je motyw poczucia winy, samotności i izolacji oraz ten charakterystyczny klimat Hongkongu, w którym bohaterki - mimo że stać ich dosłownie na wszystko - nie potrafią stworzyć prawdziwego domu. Ważne jest to, że skupiając się ich problemach, mamy okazję przyjrzeć się naszej codzienności i zastanowić się, czy tak jak Margaret i Hilary, nie próbujemy chować się za maskami, które mają zakryć to, kim naprawdę jesteśmy i co czujemy. Taka refleksja pojawia się w nas najczęściej wtedy, gdy zmagamy się z traumatycznymi doświadczeniami: śmiercią kogoś najbliższego, utratą pracy, chorobą albo rozwodem. Dzięki "Ekspatkom" to doświadczenie katharsis jest na wyciągnięcie ręki.

Na koniec ciekawostka. "Ekspatek" nie mogą obejrzeć mieszkańcy Hongkongu, korzystający z platform streamingowych. Jak podaje agencja Associated Press, stało się tak prawdopodobnie dlatego, że serial wspomina o prodemokratycznym ruchu, działającym w tym mieście w 2014 roku. To - mówiąc w skrócie - nie spodobało się Komunistycznej Partii Chin, której daleko do demokratycznego zarządzania państwem. 

Ale tak to już jest. Kultura wpływa na nasz światopogląd albo uczy "niebezpiecznych" rzeczy, więc niektórzy politycy mogą się jej bać. Serial, który dziś Państwu proponuję, uwrażliwia nas przede wszystkim na cierpienie innych, co we współczesnym świecie jest wartością bezcenną.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok