Dominik Sołowiej poleca serial "Problem trzech ciał"

7.04.2024, 10:25, akt. 10:23

“Nauka się zepsuła” - takie zdanie pada z ust jednego z bohaterów serialu, o którym dziś chciałbym Państwu opowiedzieć. To “Problem trzech ciał” - amerykańska superprodukcja, nakręcona na podstawie powieści chińskiego pisarza science-fiction Cixin Liu, autora trylogii "Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, uznawanej przez krytyków i czytelników za jedno z największych osiągnięć światowej fantastyki.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

“Problem trzech ciał” to historia grupy naukowców, którzy stają przed fundamentalnym problemem: jak zinterpretować przedziwne dane płynące z eksperymentów prowadzonych w akceleratorach cząstek elementarnych m.in. w centrum badawczym CERN pod Genewą. Nic się w nich bowiem nie zgadza. W wyniku rozszczepienia pojawiają się cząstki, których obecność burzy dotychczasowe teorie, wyjaśniające funkcjonowanie kwantowego świata, a we wszechświecie zaczyna dziać się coś, co nie tylko podważa prawa fizyki, ale i stawia pod znakiem zapytania przyszłość ludzkości. Na domiar złego wybitni naukowcy, zajmujący się kosmologią i astrofizyką, odbierają sobie życie, zostawiając tajemnicze znaki, których nikt nie potrafi odczytać. Rozwiązaniem tych splatających się ze sobą zagadek zajmie się ekscentryczny detektyw chińskiego pochodzenia, wcześniej współpracujący z brytyjskim wywiadem i kontrwywiadem. To on, razem z młodymi naukowcami (wśród których będą genialni fizycy teoretyczni i specjaliści od nanotechnologii) poszukiwać będzie odpowiedzi na pytania, nurtujące najtęższe umysły XXI wieku.

Aby skomplikować opowieść, dorzućmy do niej tajemniczą grę, w której możemy uczestniczyć dzięki przedziwnym goglom, stworzonym w oparciu o technologię, wyprzedzającą inżynieryjne umiejętności człowieka. Dorzućmy także upiorne wizje nawiedzające naukowców, którym przed oczami wyświetlają się oscyloskopowe cyfry zegara, odmierzającego czas, który pozostał na zrobienie czegoś, co może zmienić losy wszechświata, ale nikt nie wie, od czego zacząć. Otrzymamy wtedy bardzo dobry serial fantastyczno-naukowy - spójny, angażujący, zrobiony tak, że chce się obejrzeć wszystkie odcinki jeden po drugim, bez przerw na jedzenie albo sen.

Ale mocne fragmenty tej historii nie są związane wyłącznie z fizyką. Cała historia, przedstawiona w “Problemie trzech ciał”, zaczyna się bowiem w Chinach, w 1966 roku, kiedy w kraju wybucha rewolucja kulturalna, której ofiarami będą m.in. naukowcy i artyści. Wśród nich znajdzie się Ye Wenjie - wybitna fizyczka, skazana na pracę w kamieniołomach tylko dlatego, że jej ojcem był profesor, który w swoich badaniach nad teorią Wielkiego Wybuchu twierdził, że fizyka nie wyklucza istnienia Boga. To dzięki Wenjie, przeniesionej do pracy w tajnym laboratorium, uruchomiony zostanie łańcuch zdarzeń, który kilkadziesiąt lat później doprowadzi do światowego kryzysu, w którego centrum znajdzie się obca, pozaziemska cywilizacja.

Jeśli miałbym jakiekolwiek zastrzeżenia do tej produkcji, to przyczepiłbym się tylko do czterech pierwszych odcinków, w których jest mnóstwo wątków pobocznych, odciągających uwagę od tego, co naprawdę ważne i elektryzujące. Trochę tu za dużo ciągnących się w nieskończoność rozważań filozoficznych o naturze wszechświata i przeznaczeniu człowieka oraz dyskusji o problemach, z jakimi mierzą się dziś nauki ścisłe. Mimo wszystko “Problem trzech ciał” to serial godny obejrzenia, bo inspirujący do własnej refleksji o przyszłości planety, pogrążonej w wojnach i kryzysie klimatycznym. Oczywiście, jak przystało na wielbiciela książek, zachęcam Państwa do przeczytania literackiego pierwowzoru. Bo opowieść stworzona przez Cixin Liu nie pozostawia nas obojętnymi na to, co dzieje się wokół nas, w świecie, w którym pewna jest tylko niepewność. “Nie mam już wiele do powiedzenia poza przestrogą” - pisze w jednej ze swoich powieści autor “Problemu trzech ciał”. I tak też powinniśmy traktować ten serial, widząc w nim ostrzeżenie przed katastrofą, która - jeśli nic konstruktywnego nie zrobimy - czekać będzie przyszłe pokolenia.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok