Dominik Sołowiej poleca serial "Problem trzech ciał"

7.04.2024, 10:25, akt. 10:23

“Nauka się zepsuła” - takie zdanie pada z ust jednego z bohaterów serialu, o którym dziś chciałbym Państwu opowiedzieć. To “Problem trzech ciał” - amerykańska superprodukcja, nakręcona na podstawie powieści chińskiego pisarza science-fiction Cixin Liu, autora trylogii "Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, uznawanej przez krytyków i czytelników za jedno z największych osiągnięć światowej fantastyki.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

“Problem trzech ciał” to historia grupy naukowców, którzy stają przed fundamentalnym problemem: jak zinterpretować przedziwne dane płynące z eksperymentów prowadzonych w akceleratorach cząstek elementarnych m.in. w centrum badawczym CERN pod Genewą. Nic się w nich bowiem nie zgadza. W wyniku rozszczepienia pojawiają się cząstki, których obecność burzy dotychczasowe teorie, wyjaśniające funkcjonowanie kwantowego świata, a we wszechświecie zaczyna dziać się coś, co nie tylko podważa prawa fizyki, ale i stawia pod znakiem zapytania przyszłość ludzkości. Na domiar złego wybitni naukowcy, zajmujący się kosmologią i astrofizyką, odbierają sobie życie, zostawiając tajemnicze znaki, których nikt nie potrafi odczytać. Rozwiązaniem tych splatających się ze sobą zagadek zajmie się ekscentryczny detektyw chińskiego pochodzenia, wcześniej współpracujący z brytyjskim wywiadem i kontrwywiadem. To on, razem z młodymi naukowcami (wśród których będą genialni fizycy teoretyczni i specjaliści od nanotechnologii) poszukiwać będzie odpowiedzi na pytania, nurtujące najtęższe umysły XXI wieku.

Aby skomplikować opowieść, dorzućmy do niej tajemniczą grę, w której możemy uczestniczyć dzięki przedziwnym goglom, stworzonym w oparciu o technologię, wyprzedzającą inżynieryjne umiejętności człowieka. Dorzućmy także upiorne wizje nawiedzające naukowców, którym przed oczami wyświetlają się oscyloskopowe cyfry zegara, odmierzającego czas, który pozostał na zrobienie czegoś, co może zmienić losy wszechświata, ale nikt nie wie, od czego zacząć. Otrzymamy wtedy bardzo dobry serial fantastyczno-naukowy - spójny, angażujący, zrobiony tak, że chce się obejrzeć wszystkie odcinki jeden po drugim, bez przerw na jedzenie albo sen.

Ale mocne fragmenty tej historii nie są związane wyłącznie z fizyką. Cała historia, przedstawiona w “Problemie trzech ciał”, zaczyna się bowiem w Chinach, w 1966 roku, kiedy w kraju wybucha rewolucja kulturalna, której ofiarami będą m.in. naukowcy i artyści. Wśród nich znajdzie się Ye Wenjie - wybitna fizyczka, skazana na pracę w kamieniołomach tylko dlatego, że jej ojcem był profesor, który w swoich badaniach nad teorią Wielkiego Wybuchu twierdził, że fizyka nie wyklucza istnienia Boga. To dzięki Wenjie, przeniesionej do pracy w tajnym laboratorium, uruchomiony zostanie łańcuch zdarzeń, który kilkadziesiąt lat później doprowadzi do światowego kryzysu, w którego centrum znajdzie się obca, pozaziemska cywilizacja.

Jeśli miałbym jakiekolwiek zastrzeżenia do tej produkcji, to przyczepiłbym się tylko do czterech pierwszych odcinków, w których jest mnóstwo wątków pobocznych, odciągających uwagę od tego, co naprawdę ważne i elektryzujące. Trochę tu za dużo ciągnących się w nieskończoność rozważań filozoficznych o naturze wszechświata i przeznaczeniu człowieka oraz dyskusji o problemach, z jakimi mierzą się dziś nauki ścisłe. Mimo wszystko “Problem trzech ciał” to serial godny obejrzenia, bo inspirujący do własnej refleksji o przyszłości planety, pogrążonej w wojnach i kryzysie klimatycznym. Oczywiście, jak przystało na wielbiciela książek, zachęcam Państwa do przeczytania literackiego pierwowzoru. Bo opowieść stworzona przez Cixin Liu nie pozostawia nas obojętnymi na to, co dzieje się wokół nas, w świecie, w którym pewna jest tylko niepewność. “Nie mam już wiele do powiedzenia poza przestrogą” - pisze w jednej ze swoich powieści autor “Problemu trzech ciał”. I tak też powinniśmy traktować ten serial, widząc w nim ostrzeżenie przed katastrofą, która - jeśli nic konstruktywnego nie zrobimy - czekać będzie przyszłe pokolenia.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”


Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.Anna Kamińska opowiada o historii Marka Jackowskiego w książce "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu"


W sobotę (18.05) minęło jedenaście lat od śmierci Marka Jackowskiego - muzyka, bez którego - tak samo jak bez Kory - nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj. Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii - w swojej książce "Głośniej" wzięła na warsztat życie chłopca z warmińskiej wioski, który...Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka KulturyNajnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.Mieszkańcy Tykocina mogli przedpremierowo obejrzeć kontynuację kultowej serii filmów - "U Pana Boga w Królowym Moście"


Premiera będzie pod koniec października, ale już teraz film mogli obejrzeć mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości. Mowa o filmie "U Pana Boga w Królowym Moście" - czwartej części kultowej serii.Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?W Książnicy Podlaskiej było smacznie - to wszystko za sprawą Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki"


8. edycja Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki", odbywającego się pod hasłem “Smacznego!”, to gwiazdy znane z telewizji, które mają na swoim koncie doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i książkowe.Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok