Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"

14.04.2024, 11:42, akt. 12:08

Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Przede mną trudne, chociaż wdzięczne zadanie, bo w jednym felietonie chciałbym opowiedzieć o trzech sezonach doskonałego serialu, zrealizowanego od początku do końca przez polskich twórców. Kiedy uruchomiłem pierwszy odcinek trzeciego sezonu “Rojsta” (jego premiera odbyła się w lutym tego roku) miałem mnóstwo obaw: ceniąc sobie filmy Holoubka, zastanawiałem się, czy fachowiec znany za sprawą długiego metrażu poradzi sobie z wymogami współczesnej serialowej opowieści, która, by pojawić się w streamingu, musi spełniać wyśrubowane wymogi dystrybutora, sprzeczne często z tym, co reżyser naprawdę chciałby opowiedzieć. Ale i tym razem Jan Holoubek okazał się mistrzem świata.

Akcja wszystkich trzech serii dzieje się w bliżej nieokreślonym mieście, otoczonym dzikim, bagnistym lasem. To właśnie tam, na przestrzeni lat, policja odnajduje zwłoki ludzi, którzy utonęli, zostali brutalnie zamordowani albo popełnili samobójstwo. Niestety śledczy, zajmujący się zagadkowymi zgonami, nie mają ani ochoty, ani umiejętności, by szybko rozwiązać poszczególne sprawy, “przypadkowo” związane z lokalnym polityczno-biznesowym półświatkiem. Wśród mieszkańców pechowego miasta znajdą się jednak ludzie, którym zależeć będzie na poznaniu sekretów zagadkowych śmierci. I to oni najsilniej przykują naszą uwagę.

Na czym polega sukces serialu “Rojst”? To przede wszystkim doskonale skonstruowana fabuła, której nie powstydziliby się twórcy skandynawskich kryminałów - “Mostu nad Sundem” i serialu “The Killing”. Składają się na nią historie kilkunastu osób, pochodzących z różnych środowisk - osób w różnym wieku, z odmiennym bagażem doświadczeń i poglądami na świat. Wspólnym elementem ich biografii jest las, w którym kiedyś, w czasach II wojny światowej, miały miejsce wstrząsające, zapomniane przez wszystkich wydarzenia. To one w zaskakujący, metafizyczny sposób wpływać będą na ponurą teraźniejszość miasta, wysysającego z bohaterów każdy przejaw życia.

Ten fenomen połączonych wydarzeń i biografii nie miałby takiej mocy przekonywania, gdyby nie najlepsi polscy aktorzy. Wśród nich jest Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik, wcielający się w role dziennikarzy lokalnej gazety. W “Rojście” zobaczymy także Magdalenę Różczkę i Łukasza Simlata - grających różnych od siebie, ale świetnie uzupełniających się policjantów. “Rojst” to także Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Ireneusz Czop, Tomasz Schimscheiner, Gabriela Muskała, Zdzisław Wardejn, Artur Dziurman, Piotr Trojan i Agnieszka Żulewska. Nazwiska gwiazd można by wymieniać w nieskończoność. "[...] pierwszy Rojst był otwarciem dla mnie nowego życia. On mi otworzył drogę do wszystkiego, co potem robiłem i robię do dziś, więc patrzę na trylogię rojstową z wielką wdzięcznością" - powiedział Jan Holoubek w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. I trudno mu się dziwić, bo “Rojst” to naprawdę kawał dobrej roboty.

Smaczku dodaje również fenomenalna scenografia, perfekcyjnie oddająca klimat 1984, 1997 i 1999 roku (w tych latach dzieje się akcja poszczególnych sezonów). Dzięki niej obcujemy z charakterystyczną dla czasów PRL architekturą i siermiężnym wystrojem wnętrz biur, urzędów, komisariatów i szpitali oraz przemieszczamy się ulicami zniszczonymi przez powódź tysiąclecia. Ten klimat to także piosenki, emitowane w radiu i telewizji, atmosfera hoteli i podrzędnych knajp, rozklekotane, zardzewiałe samochody i archaiczne jak na dzisiejsze czasy telefony komórkowe. Wszystko przemyślane, autentyczne, spójne z opowiadaną historią. Zapraszam więc do obejrzenia “Rojsta”. Nie będziecie Państwo zawiedzeni.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”


Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.Anna Kamińska opowiada o historii Marka Jackowskiego w książce "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu"


W sobotę (18.05) minęło jedenaście lat od śmierci Marka Jackowskiego - muzyka, bez którego - tak samo jak bez Kory - nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj. Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii - w swojej książce "Głośniej" wzięła na warsztat życie chłopca z warmińskiej wioski, który...Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka KulturyNajnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.Mieszkańcy Tykocina mogli przedpremierowo obejrzeć kontynuację kultowej serii filmów - "U Pana Boga w Królowym Moście"


Premiera będzie pod koniec października, ale już teraz film mogli obejrzeć mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości. Mowa o filmie "U Pana Boga w Królowym Moście" - czwartej części kultowej serii.Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?W Książnicy Podlaskiej było smacznie - to wszystko za sprawą Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki"


8. edycja Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki", odbywającego się pod hasłem “Smacznego!”, to gwiazdy znane z telewizji, które mają na swoim koncie doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i książkowe.Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok