Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”

19.05.2024, 12:46, akt. 12:53

Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dzisiejszy felieton zacznę nietypowo, bo od drugoplanowej, chociaż bardzo wyrazistej roli. Pamiętacie Państwo słynną wokalistkę i aktorkę Natalię Oreiro, która wystąpiła w popularnym w Polsce serialu “Zbuntowany anioł”? Jeśli tak, będziecie zaskoczeni postacią, w jaką Oreiro wciela się w świetnym argentyńskim serialu “Iosi, skruszony szpieg”. 

Kim jest tytułowy skruszony szpieg? Iosi to pracujący pod przykrywką agent policji z Buenos Aires, który ma za zadanie inwigilować społeczność żydowską w Argentynie. Rząd dochodzi bowiem do wniosku, że argentyńscy Żydzi planują ogólnokrajowy spisek po to, by Izrael mógł anektować Patagonię (potężny, bo liczący 670 tysięcy kilometrów obszar w granicach Argentyny) i tam utworzyć państwo żydowskie. Wniknięcie do zamkniętej, mocno hermetycznej społeczności nie będzie oczywiście proste. Ale i Iosi nie jest pierwszym lepszym agentem. To niezwykle zmotywowany funkcjonariusz, który kieruje się pielęgnowaną w sobie od lat nienawiścią do przybranego ojca, Żyda, w którym jego matka zakochała się już jako dorosła kobieta. Iosi, a właściwie José Pérez, jest typowym przykładem antysemity, który nigdy przez Żydów nie został skrzywdzony, ale pod wpływem teorii spiskowych jest w stanie uwierzyć w każdą, najbardziej absurdalną wizję świata. Iosi zrywa więc więzi łączące go z rodziną, rozstaje się z narzeczoną i wyjeżdża do Buenos Aires, by tam rozpocząć wielomiesięczną infiltrację ludzi, wśród których szybko się odnajdzie, wzbogaci i pozna miłość życia (choć nigdy nie będziemy pewni, czy Iosi pokocha kogoś naprawdę). Finał jego pracy pod przykrywką będzie tragiczny. Dzięki Iosiemu policja argentyńska pozna plany architektoniczne budynku ambasady Izraela w Buenos Aires, przez co możliwe będzie przeprowadzenie zamachu bombowego, w wyniku którego zginie 29 osób, a 242 zostaną ranne. Praca szpiega przyczyni się także do zorganizowania zamachu na Centrum Społeczności Żydowskiej w Argentynie, który pozbawi życia 85 osób. Te wydarzenia to nie fabularny wymysł, bo rzeczywiście miały one miejsce w 1992 i 1994 roku i są do dziś uznawane za najtragiczniejsze ataki terrorystyczne w historii Argentyny. Autentyczne śledztwo wykazało, że za zamachem na ambasadę i centrum stała grupa zwana Islamską Organizacją Dżihadu, powiązana z Iranem i prawdopodobnie Hezbollahem. W trakcie czynności dochodzeniowych pojawiło się jednak mnóstwo wątpliwości, wskazujących na możliwy współudział w przygotowaniach do zamachu policji z Buenos Aires (chociaż funkcjonariusze zostali ostatecznie uniewinnieni). Wiele lat później opowiedział o tym prawdziwy agent José Pérez, a wysłuchała go dwójka dziennikarzy, Miriam Lewin i Horacio Lutzky. I na podstawie ich książki powstał argentyński serial. Ile jest w nim prawdy, tego nikt z nas nie wie.

“Iosi, skruszony szpieg” to produkcja zdecydowanie dla wielbicieli dobrej, inteligentnej fabuły. Znajdziemy w niej bowiem nie tylko refleksje o naturze agenturalnej roboty, czyli o codziennych kłopotach, z jakimi borykać się musi ktoś, kto zrezygnował z prawdziwego życia na rzecz udawanej, wyssanej z palca biografii. To także kawał dobrego kina psychologicznego, pokazującego, pod jaką presją musi żyć ktoś, kto decyduje się na w pewnym sensie zaprogramowane rozszczepienie osobowości. Bohaterem tego serialu jest człowiek przepełniony nienawiścią, zdradzający bez mrugnięcia okiem, bezwzględny i wyrachowany. Z drugiej strony Iosi czuje się częścią niebanalnej wspólnoty ludzi kulturalnych, dbających o siebie, kierujących się wspólnymi wartościami. I rozumie, że tym ludziom zależy na jego losie, że akceptują go, doceniają i szanują. Co więc zrobi targany wątpliwościami szpieg? Pozostanie wierny swoim zleceniodawcom, a może zdecyduje się na przejście na drugą stronę? Przekonajmy się o tym, oglądając 2-sezonowy argentyński serial, w którym oprócz Iosiego Péreza pojawia się tajemnicza Claudia, czyli Natalia Oreiro, grająca błyskotliwą i urodziwą agentkę kontrwywiadu. Na pewno nie jest to zbuntowany anioł.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok