"Z dziejów Starosielc" to publikacja z okazji 150-lecia tej dzielnicy. Miejsca na mapie Białegostoku wyjątkowego, bo z własną historią i podkreślającego swą odrębność.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Książka, spacer po historycznych Starosielcach i pyszne pączki według przepisu z piekarni Piotra Błaszczyka - to wszystko przyciągnęło wielu białostoczan na promocję najnowszej publikacji Galerii im. Sleńdzińskich. Z okazji 150-lecia istnienia Starosielc – kolejowej osady, potem miasteczka, wreszcie dzielnicy Białegostoku. Ta na pozór zwyczajna dzielnica ukrywa bardzo bogatą historię, tradycje niepodległościowe, cenne zabytki, wreszcie dumę i poczucie odrębności, które tworzą wokół niego niewidzialne, ale dla wielu oczywiste granice małej ojczyzny.
Autorzy książki to Wiesław Wróbel, Piotr Sobieszczak, Paweł Olszyński i dr Marek Kietliński. Koordynacja projektu - Marta Pietruszko. Książkę można znaleźć w Galerii Sleńdzińskich.
Przez cały rok przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok, przyglądając się osobom, które ją tworzyły i tematom, jakie poruszały. Zaduszkowo wspominamy Teresą Kudelską, Janusza Weroniczaka, Wiesława Szymańskiego. Pamiętamy.
Unikalną kolekcję materiałów związanych z Czesławem Miłoszem zdobyła Książnica Podlaska. Wszystkie kupione rzeczy są z kolekcji Adama Lizakowskiego - pisarza, dziennikarza oraz przyjaciela noblisty.
Zaglądamy do galerii w Podlaskim Instytucie Kultury, tam przedstawia się 19 autorów i jest ponad 80 prac do obejrzenia. A wszystko to wystawa malarstwa grupy twórczej Bochemia, którą obejrzał Sebastian Kochaniec.
Dzieła na tej wystawie ulegną zniszczeniu. Część prac zostanie rozwiana przez wiatr. Land art, czyli sztukę ziemi możemy oglądać w Alei Myrchów w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku.
Najpopularniejsze budynki Białegostoku można oglądać na znaczkach pocztowych. To małe dzieła sztuki, które powstały na bazie większych obrazów.
Chociaż w filmie tym oglądamy głównie piękny ogród i bawiące się dzieci, “Strefa interesów” to obraz, który nie jest łatwy w odbiorze. Jest to bowiem opowieść z piekła rodem, pokazująca kilka lat z życia Rudolfa Hössa - komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym podczas II wojny światowej zamordowano co najmniej milion 100 tysięcy osób (chociaż liczby te...
pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
Jaki jest związek słuchania radia z zażywaniem środków odurzających i popełnianiem przestępstw? To okaże się przy okazji książki Marcina Halickiego "W oparach eteru. Opowieść o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny, czyli co kto komu ukradł, co przemycał i dlaczego zabił. Historie sprzed wieku".
To czas kiedy mogą pokazać wszystko czego nauczyli się w szkole i najchętniej mówią o tym co jest dla nich ważne. Studenci białostockiej Akademii Teatralnej przygotowują spektakl dyplomowy "Dziewczyno, takie konfundujące" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz