Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Kuchnia białoruska epoki Napoleona 22.12.2018
Kurczak, raki, bigos, baranina i szarlotka. O historii potraw z okresu napoleońskiego na terenie dzisiejszej Białorusi opowie Alena Mikulczyk – ekspert kuchni słowiańskiej i białoruskiej, historyk kulinariów.
Większość tych smakołyków to potrawy przygotowywane na dworach magnatów białoruskich w okresie napoleońskim. Są także potrawy zwykłych żołnierzy armii napoleońskiej. A najciekawsza jest historia popularnej nawet dziś szarlotki, która na początku nie miała nic wspólnego z deserem.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Białoruskie grupy Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku świętują 30-lecie istnienia. Oprócz zwykłej podstawy programowej dzieci w tych grupach poznają białoruską kulturę, tradycję i język, uczą się narodowych i ludowych tańców, a także wierszy i pieśni w ojczystym języku. Jubileusz, połączony z 75-leciem istnienia przedszkola, świętowano w głównym budynku przy...
Jak zmiany klimatyczne i działalność człowieka wpływają na przyrodę Puszczy Białowieskiej – rozmowa z ekologiem i przyrodnikiem – Wiktorem Fińczukiem.
Droga wojewódzka nr 689 na odcinku Bielsk Podlaski - Hajnówka, którą w pełni można korzystać od paru miesięcy, we wtorek (13.05) została oficjalnie oddana do użytku. Długość zmodernizowanej trasy to 24,5 kilometra. Została całkowicie przebudowana i poszerzona, wykonano również obwodnicę wsi Hołody. Inwestycję o wartości blisko 140 milionów złotych dofinansowano z...
Ta tradycja żyła w każdej chacie jeszcze 40 lat temu. Tkactwo było sposobem nie tylko na ozdobienie domów, ale również na dodatkowy zarobek. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni będziemy rozmawiać o tkackich tradycjach okolic Białowieskiej puszczy.
Białoruski Hub „Novaja Ziamla” prowadzi nabór do programu integracyjnego dla białoruskich uchodźców politycznych. Uczestnicy programu otrzymają możliwość doskonalenia zawodowego, konsultacje specjalistów a także nauki języka polskiego. O szczegółach programu w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie Nadzieja Saławiowa z Białoruskiego Hubu „Novaja Ziamla” w Białymstoku.
W poniedziałek 12 maja koncertem inauguracyjnym w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce rozpoczyna się 44. Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O planach i programie opowiada dyrektor festiwalu, ks. Michał Niegierewicz.
Dziś rocznica zakończenia II wojny światowej. W Moskwie i Mińsku odbyły się
tradycyjne defilady wojsk.
Zgodne z duchem kremlowskiej propagandy, II wojna światowa nie zaczęła się od inwazji na Polskę w 1939 r., tylko od ataku Niemiec na Rosję dwa lata później.
Bransoletki tkane na krośnie to unikatowe dodatki handmade, łączące w sobie estetykę i rzemiosło artystyczne. Oferują niezrównaną jakość i oryginalny design, są szczególnie popularne w sferze rok-folku, jako zamiennik tatuaży. W audycji porozmawiamy o białoruskim handmade - pasach i bransoletkach, które cieszą się dużą popularnością.
Spotkamy się także z liderem...
W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk