Kuchnia białoruska epoki Napoleona 22.12.2018

22 grudnia 2018

Alena Mikulczyk, ekspert kuchni słowiańskiej i białoruskiej, historyk kulinariów, 29.11.2018 Warszawa, XXVII Targi Książki Historycznej, foto Jarosław Iwaniuk
Alena Mikulczyk, ekspert kuchni słowiańskiej i białoruskiej, historyk kulinariów, 29.11.2018 Warszawa, XXVII Targi Książki Historycznej, foto Jarosław Iwaniuk

Kurczak, raki, bigos, baranina i szarlotka. O historii potraw z okresu napoleońskiego na terenie dzisiejszej Białorusi opowie Alena Mikulczyk – ekspert kuchni słowiańskiej i białoruskiej, historyk kulinariów.

Większość tych smakołyków to potrawy przygotowywane na dworach magnatów białoruskich w okresie napoleońskim. Są także potrawy zwykłych żołnierzy armii napoleońskiej. A najciekawsza jest historia popularnej nawet dziś szarlotki, która na początku nie miała nic wspólnego z deserem.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.



Białoruskie grupy Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku świętują 30-lecie 16.05.2025 r.


Białoruskie grupy Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku świętują 30-lecie istnienia. Oprócz zwykłej podstawy programowej dzieci w tych grupach poznają białoruską kulturę, tradycję i język, uczą się narodowych i ludowych tańców, a także wierszy i pieśni w ojczystym języku. Jubileusz, połączony z 75-leciem istnienia przedszkola, świętowano w głównym budynku przy...



Zmiany klimatyczne w Puszczy Białowieskiej 15.05.2025


Jak zmiany klimatyczne i działalność człowieka wpływają na przyrodę Puszczy Białowieskiej – rozmowa z ekologiem i przyrodnikiem – Wiktorem Fińczukiem.



Oficjalne otwarcie drogi wojewódzkiej Bielsk Podlaski-Hajnówka 14.05.2025 r.


Droga wojewódzka nr 689 na odcinku Bielsk Podlaski - Hajnówka, którą w pełni można korzystać od paru miesięcy, we wtorek (13.05) została oficjalnie oddana do użytku. Długość zmodernizowanej trasy to 24,5 kilometra. Została całkowicie przebudowana i poszerzona, wykonano również obwodnicę wsi Hołody. Inwestycję o wartości blisko 140 milionów złotych dofinansowano z...



Tradycyjna kultura Białorusinów Podlasia i Polesia 13.05.2025


Ta tradycja żyła w każdej chacie jeszcze 40 lat temu. Tkactwo było sposobem nie tylko na ozdobienie domów, ale również na dodatkowy zarobek. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni będziemy rozmawiać o tkackich tradycjach okolic Białowieskiej puszczy.



Integracja białoruskich uchodźców na Podlasiu 12.05.2025


Białoruski Hub „Novaja Ziamla” prowadzi nabór do programu integracyjnego dla białoruskich uchodźców politycznych. Uczestnicy programu otrzymają możliwość doskonalenia zawodowego, konsultacje specjalistów a także nauki języka polskiego. O szczegółach programu w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie Nadzieja Saławiowa z Białoruskiego Hubu „Novaja Ziamla” w Białymstoku.



Rozpoczynają się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 11.05.2025 r.


W poniedziałek 12 maja koncertem inauguracyjnym w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce rozpoczyna się 44. Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O planach i programie opowiada dyrektor festiwalu, ks. Michał Niegierewicz.



80 – lecie zakończenia II wojny światowej 09.05.2025


Dziś rocznica zakończenia II wojny światowej. W Moskwie i Mińsku odbyły się
tradycyjne defilady wojsk.
Zgodne z duchem kremlowskiej propagandy, II wojna światowa nie zaczęła się od inwazji na Polskę w 1939 r., tylko od ataku Niemiec na Rosję dwa lata później.



Białoruski handmade - tkane pasy i bransoletki 08.05.2025


Bransoletki tkane na krośnie to unikatowe dodatki handmade, łączące w sobie estetykę i rzemiosło artystyczne. Oferują niezrównaną jakość i oryginalny design, są szczególnie popularne w sferze rok-folku, jako zamiennik tatuaży. W audycji porozmawiamy o białoruskim handmade - pasach i bransoletkach, które cieszą się dużą popularnością.
Spotkamy się także z liderem...



Przyszłość budynku po byłej szkole w Siemianówce 07.05.2025


W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok