Film promujący hajnowskiego "białorusa" 28.03.2019

28 marca 2019

Odnowiona elewacja Zespołu Szkół z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego w Hajnówce, 21.08.2018, foto Jarosław Iwaniuk
Odnowiona elewacja Zespołu Szkół z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego w Hajnówce, 21.08.2018, foto Jarosław Iwaniuk



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2019-03-28 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W ten sposób rozwijają swoje pasje i jednocześnie promują szkołę. Uczniowie II L.O. z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce stworzyli film opowiadający o ich szkole. 8-minutowa produkcja ma między innymi zachęcić ich młodszych kolegów, aby wybrali w przyszłości akurat tę szkołę. W audycji spotkamy się z młodymi twórcami filmu.

Zapytamy także o zajęcia, które proponuje dzieciom Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Zaprasza Michał Stepaniuk


Przyszłość budynku po byłej szkole w Siemianówce 07.05.2025


W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.



Wystawy w Białoruskim Hubie „Nowaja Ziamla” 06.05.2025


Dwie wystawy – fotograficzna i grafiki, można obejrzeć w Białoruskim Hubnie „Nowaja Ziamla” w Białymstoku. Na pierwszej z nich prezentowane są zdjęcia z uroczystości pogrzebowych na Podlasiu i Polesiu od początku XX wieku do lat 80. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Druga to prace związane ze śmiercią...



Rozpoczynają się egzaminy maturalne 05.05.2025 r.


Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury. W całym kraju przystępuje do nich około 275 tys. absolwentów szkół średnich, z czego 8 tysięcy – w województwie podlaskim. W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce matury zdaje w tym roku 77 osób.



„Tam po majowuj rosi” Ohulki nad Pulwą i Moszczoną 04.05.2025


Tegoroczne spotkania z podlasko-poleskim wiosennym folklorem „Tam po majowuj rosi”, odbyły się w nietypowym miejscu, bo we wsiach Litwinowicze i Soce w gminie Nurzec Stacja.
Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach".



Piesza pielgrzymka z Hajnówki do monasteru w Zwierkach 2.05.2025


To nietypowy sposób spędzenia Majówki. Prawosławni hajnowianie wyruszyli w czwartek do Zwierek. Pielgrzymując prosili o wsparcie i opiekę Świętego Gabriela, patrona dzieci i młodzieży. W audycji porozmawiamy z pielgrzymami. Dowiemy się również, gdzie w naszym regionie warto wybrać się na odpoczynek na łonie przyrody. Z mikrofonem odwiedzimy także Trześciankę w gminie Narew.



Marszomaniacy z Bielska Podlaskiego 01.05.2025


Ta aktywność łączy ludzi w różnym wieku. Nordic Walking już od ponad stu lat aktywizuje do ruchu ludzi w wielu krajach Europy, od 20 lat jest coraz bardziej popularny również na Podlasiu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z uczestnikami bielskich Marszomaniaków.



Susza zagraża plonom na Podlasiu 30.04.2025


Takiej suszy jak w tym roku nie było na Podlasiu już od dawna. Swych obaw o tegoroczne plony nie kryją rolnicy.
Jak tegoroczna, wiosenna susza może obić się na uprawach rozmawiamy z rolnikiem z kolonii Śliwowo – Dariuszem Bazylukiem.



„Kresovki” – zespół z Hajnówki, który rozsławił biały śpiew na cały kraj 29.04.2025 r.


Barbara Budnik, Ewa Iwaniuk i Luiza Korzun – trzy dziewczyny z Hajnówki, dzięki którym biały śpiew usłyszano w całej Polsce. Jako trio „Kresovki” wystąpiły w programie telewizyjnym „Must Be The Music”. Swoim występem w talent show pokazały wielokulturowość i wielojęzyczność Podlasia. Inspiracji muzycznych szukają w śpiewnikach swoich babć, ale również w internecie.



Śpiew tradycyjny ciągle w modzie 28.04.2024


Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku na bazie archiwum pieśni ludowych pozostawionego przez Stefana Kopę, organizuje szereg warsztatów tradycyjnego śpiewu białoruskiego. Relacja z jednego z takich spotkań, które odbyło się w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i prowadzone było przez folklorystkę Irynę Maziuk w dzisiejszej audycji „Pad znakam Pahoni”.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok