Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Wyniki wyborcze białoruskich kandydatów z list partyjnych 17.10.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz kolejny w wyborach parlamentarnych Białorusini na Podlasiu nie wystąpili jako niezależna siła polityczna. Nie było Białoruskiego Komitetu Wyborczego, ale przedstawiciele środowiska białorusko-prawosławnego znaleźli się na listach innych partii politycznych. Eugeniuszowi Czykwinowi udało się nawet po czteroletniej nieobecności wrócić do Sejmu startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Do Senatu nie dostał się jednak startujący również z KO Igor Łukaszuk. Wyniki białoruskich kandydatów w audycji „Pad znakam Pahoni” przeanalizuje prof. Eugeniusz Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
W drugiej części programu odwiedzimy liceum w Hajnówce, gdzie od początku roku szkolnego niektóre przedmioty nauczane są w dwóch językach po polsku i po białorusku.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Dziś rocznica zakończenia II wojny światowej. W Moskwie i Mińsku odbyły się
tradycyjne defilady wojsk.
Zgodne z duchem kremlowskiej propagandy, II wojna światowa nie zaczęła się od inwazji na Polskę w 1939 r., tylko od ataku Niemiec na Rosję dwa lata później.
Bransoletki tkane na krośnie to unikatowe dodatki handmade, łączące w sobie estetykę i rzemiosło artystyczne. Oferują niezrównaną jakość i oryginalny design, są szczególnie popularne w sferze rok-folku, jako zamiennik tatuaży. W audycji porozmawiamy o białoruskim handmade - pasach i bransoletkach, które cieszą się dużą popularnością.
Spotkamy się także z liderem...
W budynku po byłej szkole podstawowej w Siemianówce, władze gminy w Narewce, planują otwarcie domu pomocy, osobom starszym i potrzebującym. Zdaniem sekretarza gminy – Jana Chomczuka – taka instytucja była by dobrą odpowiedzią na zmiany demograficzne w regionie.
Dwie wystawy – fotograficzna i grafiki, można obejrzeć w Białoruskim Hubnie „Nowaja Ziamla” w Białymstoku. Na pierwszej z nich prezentowane są zdjęcia z uroczystości pogrzebowych na Podlasiu i Polesiu od początku XX wieku do lat 80. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Druga to prace związane ze śmiercią...
Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury. W całym kraju przystępuje do nich około 275 tys. absolwentów szkół średnich, z czego 8 tysięcy – w województwie podlaskim. W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce matury zdaje w tym roku 77 osób.
Tegoroczne spotkania z podlasko-poleskim wiosennym folklorem „Tam po majowuj rosi”, odbyły się w nietypowym miejscu, bo we wsiach Litwinowicze i Soce w gminie Nurzec Stacja.
Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach".
To nietypowy sposób spędzenia Majówki. Prawosławni hajnowianie wyruszyli w czwartek do Zwierek. Pielgrzymując prosili o wsparcie i opiekę Świętego Gabriela, patrona dzieci i młodzieży. W audycji porozmawiamy z pielgrzymami. Dowiemy się również, gdzie w naszym regionie warto wybrać się na odpoczynek na łonie przyrody. Z mikrofonem odwiedzimy także Trześciankę w gminie Narew.
Ta aktywność łączy ludzi w różnym wieku. Nordic Walking już od ponad stu lat aktywizuje do ruchu ludzi w wielu krajach Europy, od 20 lat jest coraz bardziej popularny również na Podlasiu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z uczestnikami bielskich Marszomaniaków.
Takiej suszy jak w tym roku nie było na Podlasiu już od dawna. Swych obaw o tegoroczne plony nie kryją rolnicy.
Jak tegoroczna, wiosenna susza może obić się na uprawach rozmawiamy z rolnikiem z kolonii Śliwowo – Dariuszem Bazylukiem.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk