Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wyniki wyborcze białoruskich kandydatów z list partyjnych 17.10.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz kolejny w wyborach parlamentarnych Białorusini na Podlasiu nie wystąpili jako niezależna siła polityczna. Nie było Białoruskiego Komitetu Wyborczego, ale przedstawiciele środowiska białorusko-prawosławnego znaleźli się na listach innych partii politycznych. Eugeniuszowi Czykwinowi udało się nawet po czteroletniej nieobecności wrócić do Sejmu startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Do Senatu nie dostał się jednak startujący również z KO Igor Łukaszuk. Wyniki białoruskich kandydatów w audycji „Pad znakam Pahoni” przeanalizuje prof. Eugeniusz Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
W drugiej części programu odwiedzimy liceum w Hajnówce, gdzie od początku roku szkolnego niektóre przedmioty nauczane są w dwóch językach po polsku i po białorusku.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
W audycji porozmawiamy o etnograficznej bibliotece multimedialnej ethno.by.
"Sztuka jest lustrem czasu " - mówi nasz dzisiejszy gość - malarz, prof. Leon Tarasewicz.
W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się z uczestnikami wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z języka białoruskiego.
W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy śpiewaczkę Wierę Niczyporuk z zespołu "Malinki" z Malinnik.
W sobotę odznaczaliśmy jedenastą rocznicę tragedii pod Smoleńskiej. Zginął w niej między innymi prawosławny biskup Miron. W sobotę otwarto w Narewce, fotograficzną wystawę poświęconą życiu duchowemu biskupa.
Muzeum i Ośrodek Białoruskiej Kultury w Hajnówce po raz trzeci organizuje konkurs plastyczny „Tu się urodziłem - Я нарадзіўся тут” dla dzieci i młodzieży poświęcony historii i kulturze Podlasia oraz zamieszkujących go od wieków narodów.
W całej Polsce trwa Spis Powszechny. Większość z nas skorzysta z możliwości samospisu internetowego.
13 kwietnia mija 81 rocznica rozpoczęcia drugiej fali wywózek z terenów Zachodniej Białorusi na Syberię. W czasie drugiej deportacji wysiedleniu podlegały rodziny tak zwanych „wrogów ustroju”: urzędników państwowych, wojskowych, policjantów, oraz rodziny osób aresztowanych dotychczas przez NKWD.
Niemal 6 milionów złotych z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Bielsk Podlaski przeznaczy na zakup elektrycznych autobusów oraz na budowę parkingu park&ride w centrum miasta.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk