Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Czy bielszczanie zapłacą za odpady więcej? 24.05.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Może to spowodować kolejny wzrost cen za odbiór odpadów dla mieszkańców Bielska Podlaskiego. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce, które przyjmuje odpady od bielskich śmieciarzy, zawiadomiło władze miasta o zwiększeniu kosztów za utylizację odpadów już od 1 czerwca. Wzrost w zależności od frakcji wynosi od 20 do nawet 60 procent. Czy ten wzrost odczują mieszkańcy miasta? O tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Odwiedzimy również Potokę. Tam 22 maja byli i obecni mieszkańcy Potoki spotykali się na wspólnej modlitwie za ofiary wydarzeń z 1945 roku. 75 lat temu szwadron dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt" spalił wieś. Grupa ta należała do V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Obywatelskiej pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". W pożarze lub na skutek oparzeń zmarły 4 osoby, w tym troje dzieci.
Na koniec porozmawiamy o problemach branży agroturystycznej.
Zaprasza Źmicier Kościn.
W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...
Tragedia ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę opowiedziana oczyma Arsalana Azzadina, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora bielskiego szpitala. Nowy spektakl działającego w Bielsku Podlaskim Teatru Czrevo porusza temat, który jest żywy wśród mieszkańców całego Podlasia. O spektaklu opowiada autorka scenariusza i reżyser Joanna Troc.
Dowiemy się tu m.in. jak mogła wyglądać księżna z Połocka w XI wieku? W co mogła ubierać się młoda królowa Bona? Czy też szlachcianka z czasów powstania styczniowego. 16 tradycyjnych i historycznych białoruskich strojów można zobaczyć na wystawie „Strój” Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wszystkie eksponaty to dzieło białoruskiej etnografki,...
Te pieśni śpiewano w szczególnych okolicznościach. Mowa o „vosieni” czy tradycyjnych pieśniach jesiennych. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o bogactwie białoruskiego folkloru związanego z okresem jesiennym.
W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu już jutro zostanie otwarta wystawa Kaciaryny Wadanosawaj „Stroj”. Każda rekonstrukcja – jak mówi autorka – jest nie tylko dziełem sztuki, lecz także efektem badań naukowych. Stroje wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft, szycie, krojenie, dzianie i tkanie.
Biegają i spędzają czas na świeżym powietrzu. W Bielsku Podlaskim po raz dziewiąty odbył się Bieg Tura. W audycji Pod Znakiem Pogoni porozmawialiśmy z uczestnikami biegu oraz mieszkańcami miasta, którzy kibicują zawodnikom na trasie biegu.
Prawie 140 tysięcy uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny na Podlasiu. Zdecydowana większość uczęszcza do placówek publicznych. Niektórzy uczą się w prywatnych. Jedna z nich - Niepubliczna Prawosławna Szkoła im. Św.Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, w której większość dzieci uczy się języka białoruskiego. O tym z jakim nastrojem rozpoczynają rok szkolny rozmawiamy...
W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o tym, dlaczego warto dołączyć do międzyszkolnego zespołu nauczania języka białoruskiego w III LO im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku.
Wydarzenia czerwca w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: 100-lecie autokefalii Prawosławnej Cerkwi w Polsce, kontrowersyjny mural w Czeremsze, reżim Łukaszenki jednych więźniów wypuszcza – innych jeszcze bardziej...
Prowadzący:
Maksym Fionik