Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Białostocka akcja solidarności z białoruskimi dziennikarzami 24.05.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były zdjęcia aresztowanych dziennikarzy, więźniów politycznych i hasła wspierające represjonowanych. Przedstawiciele diaspory białoruskiej Białegostoku zorganizowali akcję solidarności z niezależnymi dziennikarzami prześladowanymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Niezależnych białoruskich dziennikarzy zaczęto oskarżać, powołując się na paragrafy kodeksu karnego, za które grozi im kara nawet kilku lat pozbawienia wolności. Niedawno władze w Mińsku zablokowały i zatrzymały dziennikarzy najpopularniejszego serwisu na Białorusi TUT.by Zmusiły dziś także do lądowania w Mińsku samolot lecący z Grecji na Litwę. Na pokładzie znajdował się krytyk reżimu Roman Protasewicz, współtwórca kanału NEXTA uznawanego przez władze za ekstremistyczny. Dziennikarz został aresztowany. Na Białorusi grozi mu kara śmierci.
W audycji będziemy także na "Prołohu" w Studziwodach.
Zaprasza Anna Petrovska
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Była to okazja do spotkania i omówienia problemów białoruskiej kultury poza granicami Białorusi. Kilkadziesiąt działaczy kultury z różnych krajów europejskich spotkali się 16017 września w Warszawie. Jakie są największe problemy białoruskiej kultury na emigracji i w jaki sposób ją wesprzeć w sytuacji oderwania od Białorusi – m.in. o tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej...
Była to okazja by przypomnieć, ale również się nauczyć początków tkactwa. W piątek (15.09) nieformalna grupa Klub rękodzieła działająca przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych zorganizowała warsztaty nakładania osnowy do krosien. Jest to część projektu, w ramach którego zostanie zorganizowana wystała narzut z okolic Dubicz.
Książka dziennikarki tygodnika Białorusinów w Polsce Niwa Hanny Kondraciuk „Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej” znalazła się w pełnym spisie książek nominowanych do Nagrody im. Jerzego Giedrycia za najlepszą białoruską książkę roku. To już nie pierwszy taki przypadek, że białoruska książka z Podlasia jest nominowana do tej prestiżowej...
Jest to okazja odwiedzić miejsca związane z ważną postacią w historii Białorusinów Podlasia. W najbliższą sobotę (16.09) Miejska Biblioteka w Bielsku Podlaskim zaprasza na spacer śladami Jarosława Kostycewicza.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk