Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Mniejszości narodowe bogactwem Europy 23.09.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” realizowany jest od 2018 roku w ramach programu „Erasmus+”. Uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele z liceum białoruskiego w Hajnówce, litewskiego w Puńsku oraz białoruskiego gimnazjum w Wilnie. W tym tygodniu hajnowscy licealiści swoim rówieśnikom z Puńska i Wilna pokazywali „Czym Podlasie Europę wzbogaca”. Uczestnicy projektu odwiedzili m.in. Białowieżę, Supraśl i Bielsk Podlaski. W liceum białoruskim w ramach projektu otwarto także regionalną izbę etnograficzną.
W audycji „Pad znakam Pahoni” rozmowa z uczestnikami projektu a także opowieść o tym, jakie eksponaty udało się zebrać w izbie.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...
Życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskich związków literackich i kulturalnych to tematy tegorocznej Olimpiady Języka Białoruskiego. Centralny etap odbył się w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina.
Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Decyzję podejmują radni po konsultacji z sołtysami wsi. Aby sołectwo otrzymało pieniądze, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym wydatkowane zostaną środki.
Wiktor Szwed był jednym z najbardziej znanych białoruskich poetów w Polsce. Decyzją Rady Gminy Czyże od 1 września 2025 roku Szkoła Podstawowa w Czyżach będzie nosić jego imię.
Wystawę poświęconą życiu i twórczości rzeźbiarza Włodzimierza Naumiuka otwarto na skwerze Jana Leoniuka w Zabłudowie. Wernisaż połączony był z jubileuszem 90-lecia mieszkającego w Kaniukach rzeźbiarza. W dzisiejszej audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z wystawy.
Z potrzeby rozmowy, podtrzymania tradycji językowych, dyskusji na ciekawe tematy w Białymstoku zrodził się Klub Języka Białoruskiego. Starsi i młodsi uczestnicy spotykają się by w luźnej atmosferze rozmawiać po białorusku, po - swojemu, po to, by pielęgnować piękno języka białoruskiego.
Gościem audycji Pod znakiem Pogoni będzie także lider zespołu J:Mors Uładzimir...
Niebawem Białorusini na całym świecie będą świętować 107. Rocznice ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. Takie uroczystości odbędą się także tradycyjnie na Podlasiu. O przygotowaniach do nich opowie zastępca dyrektora Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku Ilona Karpiuk.
W 2024 roku wilki zagryzły ponad siedemdziesiąt psów w miejscowościach gminy Narewka. Drapieżniki widoczne były również i na ulicach samego miasteczka. O problemach z wilkami rozmawiamy dziś z zastępcą wójta Narewki – Łukaszem Zasimem.
Alaksiej Dzikawicki to znany białoruski dziennikarz pochodzący z Pińska, który od wielu lat pracuje w Polsce, mi.in współkierował telewizją Biełsat. Obecnie jest zaangażowany w inny białoruski projekt medialny Belarus Tomorrow. Jednak Alaksiej to także poeta, tworzący w gwarze poleskiej. Wydał już dwie książki poezji „On’de” i „Switumuzyka”. Kolejna książka...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk