Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Mniejszości narodowe bogactwem Europy 23.09.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” realizowany jest od 2018 roku w ramach programu „Erasmus+”. Uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele z liceum białoruskiego w Hajnówce, litewskiego w Puńsku oraz białoruskiego gimnazjum w Wilnie. W tym tygodniu hajnowscy licealiści swoim rówieśnikom z Puńska i Wilna pokazywali „Czym Podlasie Europę wzbogaca”. Uczestnicy projektu odwiedzili m.in. Białowieżę, Supraśl i Bielsk Podlaski. W liceum białoruskim w ramach projektu otwarto także regionalną izbę etnograficzną.
W audycji „Pad znakam Pahoni” rozmowa z uczestnikami projektu a także opowieść o tym, jakie eksponaty udało się zebrać w izbie.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Była to okazja, by w Pałacu Prezydenckim porozmawiać o problematyce funkcjonowania białoruskich szkół w Polsce. Szef Kancelarii Prezydenta Minister Grażyna Ignaczak-Bandych oraz Minister Wojciech Kolarski w czwartek (25.05) spotkali się z dyrekcją liceów z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce i Bielsku Podlaskim oraz przedstawicielami organizacji białoruskiej...
Wydarzenia mijającego miesiąca podsumują: Walentyna Łojewska (Białoruskie Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Polskie Radio Białystok).
W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się z uczniami Szkoły Podstawowej im. św. św. Cyryla i Metodego i zapytamy o ich o tegoroczny egzamin ósmoklasisty.
Czy wyznanie jest wyznacznikiem narodowości – rozmowa z mieszkańcem Sokółki – Andrzejem Garbuzem.
W audycji będziemy na modlitewnych obchodach 78. rocznicy pacyfikacji wsi Potoka.
Około 100 osób spotkało się pod białoruskim konsulatem w Białymstoku na akcji solidarności z więźniami politycznymi przetrzymywanymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Szkół ze stuletnią historią w naszym regionie jest niewiele, a taki właśnie jubileusz świętuje dziś Szkoła Podstawowa w Gródku im. Partyzantów Braci Michała i Aleksandra Chrzanowskich. Jest organizacja to pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Największy okres rozwoju przypada z kolei na koniec XX wieku, kiedy w szkole uczyło się niemal 600 uczniów.
Jak codziennie funkcjonowanie gminy Narew i jej mieszkańców zmienił remont drogi wojewódzkiej 685? Jakie są inwestycyjne priorytety miejscowego samorządu w najbliższym czasie? Zapytamy o to w audycji Pad znakam Pahoni.
W audycji opowiemy o tym, jak ewoluowała broń biała w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk