Kolejne prace przy budowie pomnika św. Marii Pietruczuk 03.07.2022

3 lipca 2022

Budowa pomnika św. Marii Pietruczuk, 1.07.2022, fot. Anna Petrovska
Budowa pomnika św. Marii Pietruczuk, 1.07.2022, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2022-07-03 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Święta Maria Pietruczuk padła ofiarą napadu dokonanego w dniu 2 lutego 1946 r. na wieś Szpaki przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa pseudonim „Bury”. Maria Pietruczuk oparła się wówczas gwałtowi. Jeden z napastników strzelił do niej z automatu. W wyniku odniesionych ran dwudziestoletnia kobieta zmarła 6 lutego 1946 r. w szpitalu w Bielsku Podlaskim. W 2020 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaliczył Marię Pietruczuk w poczet Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o kolejnych pracach przy budowie pomnika św. Marii Pietruczuk.

Poznają nowoczesne metody haftu, grafiki i oryginalne prace plastyczne. W Mielniku zakończył się letni obóz etnograficzny "Tutaj się urodziłem" organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Uczących się Języka Białoruskiego "AB-BA".  Oprócz zajęć takich jak wyszywanie czy tkactwo, młodzież poznaje historię, przyrodę i bogactwo regionu.

Ikona, firanka i ręcznik obrzędowy nieodłącznie towarzyszą tzw. "świętemu kątowi - pokuci". W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z uczestnikami warsztatów poświęconych ozdabianiu świętych kątów w wiejskich domach. 

Zaprasza Anna Petrovska


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Prawosławne szkolnictwo w Bielsku Podlaskim 18.09.2024


W Bielsku Podlaskim od dziesięciu lat działa prywatna prawosławna szkoła im. Łukasza Wojno-Jasienieckiego. Placówka może się pochwalić licznymi sukcesami naukowymi. Jest to jedna z dwóch szkół podstawowych w mieście, w której dzieci mają możliwość nauki języka białoruskiego. Dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego porozmawialiśmy z nową dyrektor Anettą Leoniuk.



Białorusini we Wrocławiu włączyli się w pomoc powodzianom 17.09.2024


Zbierają wodę i produkty żywności oraz kierują wolontariuszy na pomoc w ratowaniu miasta. „Supołka Biełarusaŭ uva Ŭrocłavie” – wrocławskie białoruskie stowarzyszenie. Włączyło się w akcje pomocowe trwające na Dolnym Śląsku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z Janem Markawem z białoruskiej diaspory we Wrocławiu o ich działaniach i możliwościach...



Zespół Relikt w Białystok Music Club 16.09.2024


Białoruski zespół rockowy Relikt na Białostocczyźnie występuje z koncertami od 2009 roku. Byli laureatami festiwali Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim i Rockowisko w Hajnówce, występowali jako gwiazda na Basowiszczy.



Zjazd absolwentów liceum białoruskiego w Bielsku 15.09.2024


Niemal 200 absolwentów z kraju i zagranicy przyjechało na Zjazd Absolwentów II Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. To okazja do przyjacielskich spotkań, wspomnień i rozmów. Jednak tegoroczny Zjazd był szczególny, bo w bielskich „Białorusach” do matury z języka białoruskiego przystąpiło zaledwie 3 uczniów.



Przesądy Białorusinów 13.09.2004


Piątek 13 zawsze wywołuje wielkie zainteresowanie. W szerokiej kulturze przyjęło się, że ten dzień przynosi pecha. A w co wierzyli, czego się bali i przed czym przestrzegali Białorusini wcześniej i dziś? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.



Nowa produkcja grupy Kasary 12.09.2024


Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.



Nowy dom na Podlasiu 11.09.2024


Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.



Problemy Domu Twórców 10.10.2024


Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.



Dzień Biełaruskaj Vajskovaj Słavy 09.09.2024


W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok