Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego - 3.03.2023

3 marca 2023

Białoruski obrońca praw człowieka Laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2022 Aleś Bialacki, fot. Jarosław Iwaniuk
Białoruski obrońca praw człowieka Laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2022 Aleś Bialacki, fot. Jarosław Iwaniuk



0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

10 lat więzienia dla noblisty. Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego. Sąd w Mińsku skazał białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i trzech jego kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Założycielowi i koordynatorowi ruchu obrony praw człowieka "Wiasna" groziło do 12 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie został skazany na 10 lat więzienia. Sąd oskarża aktywistów o "finansowanie działań naruszających porządek społeczny w 2020 roku" oraz o "kontrabandę". Aleś Bialacki i jego współpracownicy przebywają za kratami od 14 miesięcy.

W audycji Pod znakiem Pogoni dowiemy się, co dalej z nietypowym pomnikiem w Ciełuszkach, gdzie obok siebie znajduje się krzyż i socjalistyczna gwiazdka.

Będziemy także na prezentacji książki muzyka i poety Wiktora Siamaszki w Białymstoku.

Zaprasza Anna Petrovska


Białoruski reżim uwolnił 14 więźniów politycznych 23.06.2025


Białoruski reżim uwolnił 14 więźniów politycznych. Jedną ze zwolnionych osób jest Siarhiej Cichanouski, który odsiadywał wyrok wieloletniego więzienia między innymi za - jak twierdził białoruski reżim - "organizację zamieszek". W Mińsku odbyło się wcześniej spotkanie Łukaszenki z Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem USA.



25 lat Białoruskiej Biblioteki Internetowej Kamunikat 22.06.2025 r.


Prawie 70 tysięcy publikacji oraz audiobooki i tradycyjne, książkowe wydania. Białoruska Biblioteka Internetowa Kamunikat obchodzi 25-lecie. Założona w Białymstoku w 2000 roku przez Jarosława Iwaniuka, stała się największym źródłem informacji o białoruskiej literaturze, historii i języku.



Etnograficzny letnik dla dzieci i młodzieży 20.06.2025


Kreatywne zajęcia, kupalskie śpiewy, integracja, relaks z przyrodą i poznawanie swojej Małej Ojczyzny. W Lewkowie Starym i Narewce trwają letniki etnograficze dla starszych i młodszych uczniów SP 4 w Białymstoku uczęszczających na zajęcia języka białoruskiego. Czego się uczą w trakcie kilkudniowego wyjazdu? – o tym m.in. w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Spotkamy...



Studenci z Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie odwiedzą Podlasie 19.06.2025


Już w następnym tygodniu białoruscy studenci z Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie odwiedzą Podlasie. Pod opieką doświadczonych naukowców będą prowadzić badania polowe w Hajnówce i okolicach. W polu zainteresowań młodych adeptów historii znajdzie się między innymi poczucie świadomości narodowej mieszkańców powiatu hajnowskiego.



Propozycje na długi weekend i wakacje - 18.06.2025


Od jutra większość z nas rozpoczyna długi weekend, a od 30 czerwca - wakacje. Domy Kultury, GOK i różne instytucje przygotowują różne oferty jak dla dzieci tak i dla całych rodzin. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiemy o zajęciach przygotowanych przez Hub „Novaja ziamla” w Białymstoku dla dzieci w różnym wieku.



Artystyczne podsumowanie roku szkolnego w Stowarzyszeniu „AB-BA” 17.06.2025 r.


Spektakl teatralny o muminkach, występy solistów i zespołów oraz pokaz taneczny grupy „Podlaski Wianek” – tak wyglądało artystyczne podsumowanie roku szkolnego na scenie Białostockiego Teatru Lalek w wykonaniu dzieci i młodzieży Stowarzyszenia „AB-BA”. Organizacja wspiera nauczanie języka białoruskiego na Podlasiu.



"Heta my" - warsztaty radiowych podcastów 16.06.2025


Jak stworzyć i promować radiowe podcasty? O czym rozmawiać podczas nagrań? Tajniki radiowych podcastów poznawali młodzi Białorusini z Podlasia podczas warsztatów „Heta my” w Polskim Radiu Białystok. W spotkaniu uczestniczyli licealiści z Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku pod okiem radiowych profesjonalistów.

Organizatorki, opiekunki, kurierki,...



Katedra Białorutenistyki UW zaprasza na studia - 15.06.2025


To będzie okazja nie tylko poznać filologię białoruską, ale również uzyskać dodatkową wiedzę i umiejętności. Rozpoczęła się rejestracja na specjalność filologia białoruska z językiem angielskim na UW. Co czeka przyszłych studentów – m.in. o tym rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.



Wieś Topiło, czyli blaski i cienie życia w środku puszczy 13.06.2025 r.


Wieś Topiło leży obok malowniczego jeziora o tej samej nazwie. Z każdej strony jest otoczona Puszczą Białowieską. To popularne turystyczne miejsce, idealne do pikników i wędkowania, do którego jednak nie dotrze się publicznym transportem. W sezonie letnim dojeżdża tam tylko kolejka wąskotorowa. O plusach i minusach życia pośród przyrody opowiadają mieszkańcy wsi.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok