Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego - 3.03.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
10 lat więzienia dla noblisty. Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego. Sąd w Mińsku skazał białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i trzech jego kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Założycielowi i koordynatorowi ruchu obrony praw człowieka "Wiasna" groziło do 12 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie został skazany na 10 lat więzienia. Sąd oskarża aktywistów o "finansowanie działań naruszających porządek społeczny w 2020 roku" oraz o "kontrabandę". Aleś Bialacki i jego współpracownicy przebywają za kratami od 14 miesięcy.
W audycji Pod znakiem Pogoni dowiemy się, co dalej z nietypowym pomnikiem w Ciełuszkach, gdzie obok siebie znajduje się krzyż i socjalistyczna gwiazdka.
Będziemy także na prezentacji książki muzyka i poety Wiktora Siamaszki w Białymstoku.
Zaprasza Anna Petrovska
Białoruski reżim uwolnił 14 więźniów politycznych. Jedną ze zwolnionych osób jest Siarhiej Cichanouski, który odsiadywał wyrok wieloletniego więzienia między innymi za - jak twierdził białoruski reżim - "organizację zamieszek". W Mińsku odbyło się wcześniej spotkanie Łukaszenki z Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem USA.
Prawie 70 tysięcy publikacji oraz audiobooki i tradycyjne, książkowe wydania. Białoruska Biblioteka Internetowa Kamunikat obchodzi 25-lecie. Założona w Białymstoku w 2000 roku przez Jarosława Iwaniuka, stała się największym źródłem informacji o białoruskiej literaturze, historii i języku.
Kreatywne zajęcia, kupalskie śpiewy, integracja, relaks z przyrodą i poznawanie swojej Małej Ojczyzny. W Lewkowie Starym i Narewce trwają letniki etnograficze dla starszych i młodszych uczniów SP 4 w Białymstoku uczęszczających na zajęcia języka białoruskiego. Czego się uczą w trakcie kilkudniowego wyjazdu? – o tym m.in. w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Spotkamy...
Już w następnym tygodniu białoruscy studenci z Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie odwiedzą Podlasie. Pod opieką doświadczonych naukowców będą prowadzić badania polowe w Hajnówce i okolicach. W polu zainteresowań młodych adeptów historii znajdzie się między innymi poczucie świadomości narodowej mieszkańców powiatu hajnowskiego.
Od jutra większość z nas rozpoczyna długi weekend, a od 30 czerwca - wakacje. Domy Kultury, GOK i różne instytucje przygotowują różne oferty jak dla dzieci tak i dla całych rodzin. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiemy o zajęciach przygotowanych przez Hub „Novaja ziamla” w Białymstoku dla dzieci w różnym wieku.
Spektakl teatralny o muminkach, występy solistów i zespołów oraz pokaz taneczny grupy „Podlaski Wianek” – tak wyglądało artystyczne podsumowanie roku szkolnego na scenie Białostockiego Teatru Lalek w wykonaniu dzieci i młodzieży Stowarzyszenia „AB-BA”. Organizacja wspiera nauczanie języka białoruskiego na Podlasiu.
Jak stworzyć i promować radiowe podcasty? O czym rozmawiać podczas nagrań? Tajniki radiowych podcastów poznawali młodzi Białorusini z Podlasia podczas warsztatów „Heta my” w Polskim Radiu Białystok. W spotkaniu uczestniczyli licealiści z Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku pod okiem radiowych profesjonalistów.
Organizatorki, opiekunki, kurierki,...
To będzie okazja nie tylko poznać filologię białoruską, ale również uzyskać dodatkową wiedzę i umiejętności. Rozpoczęła się rejestracja na specjalność filologia białoruska z językiem angielskim na UW. Co czeka przyszłych studentów – m.in. o tym rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Wieś Topiło leży obok malowniczego jeziora o tej samej nazwie. Z każdej strony jest otoczona Puszczą Białowieską. To popularne turystyczne miejsce, idealne do pikników i wędkowania, do którego jednak nie dotrze się publicznym transportem. W sezonie letnim dojeżdża tam tylko kolejka wąskotorowa. O plusach i minusach życia pośród przyrody opowiadają mieszkańcy wsi.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk