Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | XXIX Olimpiada Języka Białoruskiego - 24.03.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wypracowanie, tłumaczenie, ale też wypowiedź ustna. Z takimi zadaniami zmagali się uczestnicy centralnego etapu Olimpiady Języka Białoruskiego. We czwartek (23.03) w II LO w Bielsku Podlaskim spotkało się 16 najlepszych uczestników wyłonionych podczas poprzednich etapów. To są uczniowie z Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Warszawy czy nawet Krosna na Podkarpaciu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z uczestnikami i organizatorami Olimpiady. Rozmawiamy również z Uładzimierem Arłowem o nowych pozycjach wydawniczych. Na koniec o tradycji „hukańnia viasny” rozmawiamy z badaczką białoruskiego tradycyjnego folkloru Iryną Maziuk.
Zaprasza Źmicier Kościn
W audycji będziemy na obchodach święta Zesłania Ducha Świętego w uroczysku Krynoczka koło Hajnówki.
O problemach z nauczaniem języka ojczystego wśród dzieci białoruskiej diaspory w Polsce i o edukacji białoruskiej mniejszości narodowej w naszym kraju, dyskutowano w sobotę (3.06) na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Białymstoku.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy w Hajnówce na 10. Pikniku z Białorusem. Wystąpili na nim uczniowie II LO, absolwenci, a także najmłodsi wykonawcy z hajnowskich przedszkoli.
Korowaj – ciasto, bez którego nie można było przygotować żadnego wesela. O jego znaczeniu opowie Luba Sakowicz z Michałowa
Spotkaniem w Białymstoku zainicjowano tur z prezentacją nowych książek. Uładzimir Arłou spotyka się z Białorusinami w kilku miastach Polski oraz w Berlinie. Co dają spotkania i gdzie autor szuka inspiracji do pracy, między innymi o tym będziemy opowiadać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyło się spotkanie autorskie z Haliną i Janem Maksymiukami, połączone z promocją ich najnowszych książek napisanych w języku podlaskich Białorusinów: „Ne može byti!” i „Trava zabytia”.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w ciągu czterech dni odwiedziło ponad 100 000 osób. W największym literackim i targowym wydarzeniu tego roku wzięło udział blisko 500 wystawców i twórców z Polski i 14 krajów. Gościem honorowym Targów była Ukraina ale swoje stoisko mieli także białoruscy niezależni wydawcy.
Białoruska diaspora zorganizowała w stolicy Podlasia rajd rowerowi. Jego uczestnicy jechali przez ulice miasta z biało-czerwono-białymi flagami.
Była to okazja, by w Pałacu Prezydenckim porozmawiać o problematyce funkcjonowania białoruskich szkół w Polsce. Szef Kancelarii Prezydenta Minister Grażyna Ignaczak-Bandych oraz Minister Wojciech Kolarski w czwartek (25.05) spotkali się z dyrekcją liceów z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce i Bielsku Podlaskim oraz przedstawicielami organizacji białoruskiej...
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk