Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | "Nasze perebory z sunduka i szafy" w Dubiczach Cerkiewnych 17.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Była to okazja by przypomnieć, ale również się nauczyć początków tkactwa. W piątek (15.09) nieformalna grupa Klub rękodzieła działająca przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych zorganizowała warsztaty nakładania osnowy do krosien. Jest to część projektu, w ramach którego zostanie zorganizowana wystała narzut z okolic Dubicz. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy warsztaty, przypomnimy o białoruskim folklorystycznym zespole "Tyniewiczanki", a także usłyszymy wspomnienia żywego świadka 17 września 1939 roku.
Zaprasza Źmicier Kościn
W audycji będziemy na białoruskich imprezach w Gródku i Bielsku Podlaskim.
Najlepsza białoruska książka 2022 roku pochodzi z Podlasia. W Gdańsku nagrodzono laureatów Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Pierwszą nagrodę uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» Anny Kondratiuk wydana przez Radę Programową Tygodnika „Niva”. O tym opowiemy w pierwszej części naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Białoruska książka z Podlasia - najlepszą białoruską książką roku. Wczoraj (25.11) poznaliśmy laureatów XII literackiej nagrody im. Jerzego Giedroycia. Główną nagrodę I miejsca uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» reportażystki i redaktorki Tygodnika "Niva" Anny Kondratiuk. Między innymi o tym opowiemy w...
Wydarzenia listopada w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Improwizowany spektakl "Harold" zaprezentowali w Białymstoku aktorzy z teatru Tutejszy.
We wsi Wólka Wygonowska w powiecie bielskim odsłonięto we wtorek (21.11) pomnik upamiętniający Kodeks supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę pamięci świata UNESCO.
Fundacja MochnArte ma przede wszystkim pomagać artystom z Białorusi czy też Ukrainy, którzy w swoich krajach ze względu na represję i na wojnę nie mogli rozwijać swojej działalności. Podsumowując pierwszy sezon działalności prezes Fundacji Walenty Selwesiuk stwierdził, że rezultat działalności przeszedł nie tylko jego oczekiwania ale i możliwości, bo artystów...
W audycji usłyszymy relację z XX Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach.
Od stycznia w Białymstoku zacznie działać Centrum Kultury Białoruskiej. Tworzy ją samorząd województwa podlaskiego – poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który podkreślił także, że O utworzenie swojego Centrum Kultury przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce starali się już od ponad 30 lat.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk