Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Białoruski konkurs literacki „Debiut” 19.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Niektórzy ze zwycięzców konkursu mogą się pochwalić nawet wydanymi zbiorkami poezji w języku białoruskim. O tym dlaczego warto wysłać swoje wiersze na konkurs w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie poetka i dziennikarka tygodnika Mira Łuksza.
W drugiej części spotkamy się z białoruskim wydawca z Pragi Siarhiejem Szupą.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
W audycji będziemy na białoruskich imprezach w Gródku i Bielsku Podlaskim.
Najlepsza białoruska książka 2022 roku pochodzi z Podlasia. W Gdańsku nagrodzono laureatów Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Pierwszą nagrodę uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» Anny Kondratiuk wydana przez Radę Programową Tygodnika „Niva”. O tym opowiemy w pierwszej części naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Białoruska książka z Podlasia - najlepszą białoruską książką roku. Wczoraj (25.11) poznaliśmy laureatów XII literackiej nagrody im. Jerzego Giedroycia. Główną nagrodę I miejsca uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» reportażystki i redaktorki Tygodnika "Niva" Anny Kondratiuk. Między innymi o tym opowiemy w...
Wydarzenia listopada w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Improwizowany spektakl "Harold" zaprezentowali w Białymstoku aktorzy z teatru Tutejszy.
We wsi Wólka Wygonowska w powiecie bielskim odsłonięto we wtorek (21.11) pomnik upamiętniający Kodeks supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę pamięci świata UNESCO.
Fundacja MochnArte ma przede wszystkim pomagać artystom z Białorusi czy też Ukrainy, którzy w swoich krajach ze względu na represję i na wojnę nie mogli rozwijać swojej działalności. Podsumowując pierwszy sezon działalności prezes Fundacji Walenty Selwesiuk stwierdził, że rezultat działalności przeszedł nie tylko jego oczekiwania ale i możliwości, bo artystów...
W audycji usłyszymy relację z XX Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach.
Od stycznia w Białymstoku zacznie działać Centrum Kultury Białoruskiej. Tworzy ją samorząd województwa podlaskiego – poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który podkreślił także, że O utworzenie swojego Centrum Kultury przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce starali się już od ponad 30 lat.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk